Reklama

Wilno. Najpiękniejsze miasto dawnych Kresów

Dzięki małżeństwu litewskiego księcia Jagiełły z polską królową Jadwigą oraz przyjęciu chrztu przez Litwę, Wilno zaczęło się dynamicznie rozwijać. Do miasta sprowadzono osiedleńców i zaczęto budowę zamku, świątyń, domów. Do dziś Wilno zachwyca turystów wielokulturową atmosferą i pięknymi zabytkami.

Dla Polaków to wciąż najpiękniejsze miasto Kresów. Miasto Mickiewicza i Miłosza. Miasto, które w opiekę wzięła Matka Boska Ostrobramska. Dlatego pierwsze kroki w Wilnie warto skierować do jej, uważanego za cudowny, obrazu. Znajduje się w średniowiecznej Ostrej Bramie, będącej częścią nieistniejących już miejskich murów obronnych. Potem trzeba pójść na spacer po wileńskiej starówce, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Europie.

Barokowe kamieniczki wbudowane w oryginalny średniowieczny układ ulic robią duże wrażenie. Z kolei katedra św. Stanisława to wspaniały przykład architektury, w którym mieszają się wpływy gotyku, renesansu i baroku. Zaczął ją wznosić król Jagiełło zaraz po przyjęciu chrztu. Są w niej pochowani wielcy książęta litewscy i polscy królowie. Wilno znane jest jako miasto kościołów. Od XV wieku w niezmienionym stanie przetrwała świątynia św. Anny. Podobnie jak kościół św. św. Franciszka i Bernarda.

Reklama

A jedną z najstarszych jest bazylika św. Mikołaja. Najczęściej odwiedzanym przez Polaków miejscem jest założony w 1769 roku cmentarz Na Rossie. Chowano na nim wybitnych działaczy społecznych, polityków, artystów i uczonych. Tutaj spoczywa też serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w dzielnicy Zarzecze czuje się atmosferę artystycznej bohemy.

Jest tu wiele galerii sztuki i kafejek. A najpiękniejszy widok na magiczne Wilno roztacza się ze Wzgórza Trzech Krzyży. Jeśli starczy nam czasu, warto pojechać do miejscowości Troki, aby zobaczyć zrekonstruowaną twierdzę na jednej z wysp jeziora Galwe. Zamek wybudował książę Witold, aby bronić się przed Krzyżakami, którzy wiele razy najeżdżali Wilno.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama