Reklama

Zamek w Łagowie - dawna siedziba joannitów

W położonym między dwoma jeziorami 600-letnim zamku w Łagowie przez ponad 450 lat mieszkali legendarni rycerze. Podczas wojny ocalał, więc dziś można podziwiać jego zabytkowe wnętrza.

Joannici to inaczej zakon maltański. Wywodzi się ze średniowiecznych bractw i zakonów rycerskich, powstałych na fali pierwszych wypraw krzyżowych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „Ioannes”, czyli „Jan”. Dziś zakon liczy około 10 tys. członków, 160 z nich jest Polakami.

W historii zapisał się jeden z komandorów zakonu rycerskiego, Andreas von Schlieben. Złamał on śluby czystości – w surowych czasach reformacji ożenił się i miał syna, choć zabraniała tego reguła, zniesiona dopiero kilka lat później. Legenda głosi, że rycerz trafił do piekła, gdzie otrzymał dotkliwą pokutę, która nie ma końca. Miał przypominać swoim współbraciom, by nie powtórzyli jego grzesznej drogi. Nieraz spotkali oni w mroku korytarzy błąkającego się rycerza, którego ciało lizały czerwone płomienie. Zjawa miała się ukazywać wielu gościom zamku. Po nocy spędzonej w komnatach, przerażeni opowiadali, co ich spotkało.

Reklama

Podobno mrożące krew w żyłach odwiedziny zdarzają się i dziś, choć właściciele zamkowego hotelu uspokajają, że mara ukazuje się jedynie grzesznym mężczyznom.

Powstały w 1083 roku zakon kawalerów maltańskich przetrwał do dziś. Ale zamek w Łagowie opuścili oni już na początku XIX wieku. Przeszedł w ręce Prus, a potem stał się własnością prywatną. Obecnie założenie składa się z głównej budowli powstałej w XVII wieku i czterech skrzydeł tworzących dziedziniec.

Nad zamkiem góruje wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. W zabytkowych wnętrzach znajduje się obecnie hotel i restauracja. Można odwiedzić tu komnatę komtura, katownię oraz salę rycerską.

Ze szczytu wieży zamku w Łagowie rozciąga się piękny widok na okolicę. Rezydujący tu joannici przez prawie pół wieku spoglądali na okoliczne lasy i dwa malownicze jeziora – Łagowskie i Trześniowskie. Takie położenie miało niebagatelne znaczenie strategiczne na pograniczu Wielkopolski, Pomorza, Brandenburgii i Śląska. Dziś między taflami jezior w jesiennym słońcu mienią się czerwone dachy małego miasteczka, które przez stulecia wyrosło u stóp zamku.

Informacje praktyczne

Zamek w Łagowie - ul. Kościuszki 3, Łagów, tel: 68 341 20 10, e-mail: recepcja@zamek-lagow.pl.

Największą atrakcją turystyczną zamku są widoki ze szczytu ponad trzydziestometrowej wieży. Po pokonaniu 134 stopni można podziwiać malowniczą panoramę Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Wieża czynna w sezonie w godz. 10.00-18.00.

Z zawieruchy wojennej zamek wyszedł zaniedbany, ale nie doznał poważnego uszczerbku. Gospodarze w sezonie letnim zapraszają turystów na turnieje rycerskie, średniowieczne jarmarki i uczty, koncerty muzyczne, pokazy dawnych tańców czy wieczory średniowieczne. Szczegóły na stronie: www.zamek-lagow.com.

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy