Reklama

Żuławy Wiślane - polskie Niderlandy

Żuławy Wiślane to pejzaż posklejany z pól, rzek i kanałów. Choć rządzi tu depresja – nie obawiaj się, to tylko kwestia położenia terenu.


Kraina ta obejmuje deltę Wisły położoną pomiędzy Mierzeją Wiślaną na północy, Wzniesieniami Elbląskimi na wschodzie, Pojezierzem Kaszubskim i Iławskim na zachodzie i południu. Tereny wydarte wodzie przez wieki obrastały w osady i kolejnych właścicieli tych ziem… A wszystko zaczęło się pod panowaniem krzyżackim.

To oni sprowadzali tu Holendrów, by ci osuszali tereny, budowali wały i kanały. I to właśnie Holendrzy założyli w XIII wieku miasteczko Pasłęk, które pierwotnie nazywało się Holland. W XVI wieku na Żuławy przybyli z Niderlandów menonici. Byli oni wyznawcami surowego odłamu protestantyzmu.

Reklama

W Polsce nazywani byli Holendrami lub Olędrami. Jednak tak naprawdę pochodzili przede wszystkim z Flandrii i Fryzji. Olędrzy byli świetnie obeznani w sztuce melioracji – dzięki budowanym przez nich kanałom irygacyjnym pola były odpowiednio nawadniane bądź osuszane. Jednak w XVIII wieku menonici zaczęli opuszczać Żuławy. Druga fala emigracji przyszła po 1945 roku, kiedy to mieszkańcy Żuław uciekali przed nadciągającą Armią Czerwoną.

Dziś po Olędrach zostały m.in. bardzo nieliczne wiatraki, domy i cmentarze. To właśnie one głównie przyciągają turystów, został nawet wytyczony szlak menonicki. Ale nie tylko historią żyje ta kraina. Możesz wybrać się na przejażdżkę zabytkową kolejką wąskotorową, rejsy rzekami i kanałami w ramach Pętli Żuławskiej – bo, jak twierdzą niektórzy, Żuławy najlepiej zwiedzać hausbootem, czyli barką. To co, płyniemy?

IK

Informator

Ciekawostki 

• W Raczkach Elbląskich znajduje się najniższy punkt Polski. 

• Na terenie Żuław oraz w ich sąsiedztwie znajdują się większe miasta, jak Nowy Dwór Gdański, Tczew, Malbork oraz Trójmiasto.

Ważne: Na obszarze Żuław drogi, z wyjątkiem krajowej nr 7, są wąskie i wymagają uważnej jazdy.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy