Reklama

Znaczenie piękna

Uwielbiamy otaczać się pięknymi przedmiotami. Według naukowców wpuszczenie piękna do naszego życia poprawia nastrój, uwalnia od stresów i odpręża. Eksperci radzą, by stworzyć sobie estetyczną, bezpieczną przystań, w której będziemy mogli się schronić. Warto, by była jak najbardziej inspirowana naturą i pozwoliła na wyciszenie się. Znawcy feng shui podpowiadają, by nasze „codzienne gadżety” dobierać z rozwagą, zwracać uwagę na ich symbolikę i energię, którą mogą wnieść w nasze życie.

Podobno najszczęśliwszym narodem na świecie są Duńczycy. Twierdzą, że ich dobre samopoczucie to zasługa filozofii życia, zwanej hygge. W dużym skrócie polega ona na otaczaniu się pięknymi, ale prostymi przedmiotami inspirowanymi naturą lub pochodzącymi z natury. Hygge zakłada również poświęcenie czasu na spotkanie z przyjaciółmi i rodziną. To także koncepcja celebrowania małych przyjemności i zwolnienia tempa życia.

Piękno z natury

Najbardziej "oczywistym" i zachwycającym pięknem jest to pochodzące z przyrody. Skandynawowie uwielbiają otaczać się naturą, złośliwi twierdzą, że najchętniej do domów przenieśliby cały las. Stawiają na drewniane podłogi, drewniane meble, a do każdego pomieszczenia wnoszą liczne rośliny. Bardzo lubią zioła, które nie tylko pięknie wyglądają, ale i aromatycznie pachną. W dodatku rosnącą w doniczce lawendę czy rozmaryn można wykorzystać w kuchni i cieszyć się ich dobroczynną, symboliczną mocą. Duńczycy uważają, że na ich pogodę ducha wpływają chwile spędzone razem z przyjaciółmi, gdy otuleni ciepłymi kocami piją wspólnie grzańca, a obok nich stoją symbole przyjaźni - takie jak rozmaryn.

Reklama

Nie bez powodu to róża jest symbolem piękna. Kwiaty, jak i rośliny, mają w sobie "moc" upiększania każdego wnętrza. Znawcy feng shui radzą, by w każdym pomieszczeniu umieścić rośliny (byle nie kaktusy) lub ich wizerunki (byle nie suszone kwiaty). Układanie kwiatów do rangi sztuki wynieśli Japończycy, tworząc ikebanę i uznając kwiatowo - roślinne kompozycje za kanon piękna. Przedstawienie roślin lub ziół warto mieć zawsze przy sobie, by poprawiały nam nastrój.

Powrót do natury i wewnętrznej równowagi zauważyć można nie tylko w skandynawskim wzornictwie użytkowym, ale i w modzie. Coraz więcej kobiet i mężczyzn chce wprowadzić zasadę "slow life" i  otaczać się jakościowymi ubraniami z roślinnymi motywami. Projektanci idą za ciosem i kwiatowe printy są w trendach od kilku sezonów. Ozdobione florystycznymi motywami sukienki, żakiety czy opaski lansowane są nie tylko wiosną i latem, ale także zimą. Wprowadzenie do swojego ubioru elementów roślinnych to potwierdzony przez psychologów sposób na poprawienie humoru i wniesienie promyczka optymizmu. Właśnie przez wzgląd na swoje kojące piękno kwiaty i zioła pojawiają się nie tylko na ubraniach, ale i w biżuterii.

Wyróżnienie

Biżuteria to najstarszy sposób na "przywołanie" piękna do swojego najbliższego otoczenia. Nasi praprzodkowie wykonywali ozdobne naszyjniki czy bransolety z muszli, kości i kamieni szlachetnych, by podkreślić swoją urodę. Z czasem noszenie odpowiedniej biżuterii stało się sposobem na przekazanie symbolicznego kodu - mogło oznaczać przynależność do religii lub kasty. Dodatki, które nosimy na sobie są także, według psychologów, najważniejszym elementem komunikacji niewerbalnej i przekazują więcej niż tysiąc słów. "Język" kruszców i kamieni szlachetnych jest bardzo bogaty. Złoto to na przykład boskość i pełnia, a srebro symbolizuje przyjaźń z dobrym człowiekiem. 

W przypadku wyrobów jubilerskich ważny jest nie tylko kruszec czy piękna forma, ale i symboliczne znaczenie ozdób, które nosimy. Osoby, które chcą podkreślić swoją pozycję będą wybierały zawieszki w kształcie korony, ci, dla których najważniejsza jest wolność - skłonią się ku motywom skrzydeł, a kobiety, które chcą podkreślić swoją przyjaźń obdarują się symbolem przyjaźni - rozmarynem. Właśnie z myślą o nich serdeczne przyjaciółki - Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska zaprojektowały dla marki W.KRUK kolekcję biżuterii inspirowaną gałązkami rozmarynu.

Piękno codzienne

Ważne są nie tylko piękne ozdoby, które nas otaczają. Równie istotne są także przedmioty codziennego użytku, ale wykonane tak estetycznie, że aż chce się na nie patrzeć. Japończycy, znani w świecie ze swojego perfekcjonizmu i wyczucia smaku, uważają, że wszystko, co ich otacza powinno być dopracowane i bardzo ładne. Nie ważne, czy dotyczy do automatu, który przygotowuje sushi, robota pracującego w fabryce czy wystroju biura. Otaczająca ich harmonia i ład pozwala im na zachowanie wewnętrznej równowagi.

Weź udział w konkursie i wygraj biżuterię z kolekcji PRZYJAŹŃ W.KRUK >>

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama