Reklama
Rozwiń firmę

​Chcesz awansować, albo rozwinąć firmę? Zainwestuj w szkolenia

Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że o ich sukcesie lub porażce w największym stopniu decydują ich pracownicy. Liczy się to, co potrafią zrobić, jaką mają wiedzę, jak współpracują z innymi, rozwiązują problemy i reagują na zmiany. W rozwinięciu tych kompetencji (i zwiększeniu swojej siły na rynku pracy) pomogą ci dofinansowane z funduszy unijnych szkolenia, coaching lub studia podyplomowe.

Oferta edukacyjna dofinansowana z funduszy jest bogata. Znajdziesz w niej m.in. kursy dedykowane nauczycielom, programistom i fotografom. Dzięki niej rozwiniesz umiejętności korzystania z komputera i nowych technologii cyfrowych oraz podszkolisz się z języków obcych i planowania sprzedaży. Niektóre kursy są bezpłatne, w innych weźmiesz udział za niewielką dopłatą (np. 20% ceny). Na wybrane przez ciebie szkolenia lub studia podyplomowe możesz też zdobyć pożyczkę.

Reklama

To tylko kilka przykładów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że oferowanych szkoleń jest czasem tak dużo, że trudno wybrać te odpowiednie dla siebie. Oto kilka narzędzi, które ci w tym pomogą.

Moja motywacja: rozwinąć swoją firmę

Baza Usług Rozwojowych (BUR)

W bazie znajdziesz wykaz firm szkoleniowych, uczelni, coachów i trenerów, z których usług możesz skorzystać zarówno ty, jak i twoi pracownicy. Zanim oferta edukacyjna takiego podmiotu pojawi się w Bazie, przechodzi przez gruntowną weryfikację jakości. Masz dzięki temu większą pewność, że jest wartościowa.

Na większość usług znajdujących się w BUR możesz otrzymać dofinansowanie z programu regionalnego w twoim województwie. Dzięki temu z części oferty skorzystasz bezpłatnie, a z pozostałych z bardzo dużą zniżką. Pamiętaj jednak, że BUR nie obejmuje województwa mazowieckiego i pomorskiego. Co w takiej sytuacji? Możesz skierować pracowników na indywidualne szkolenia opisane w następnej sekcji. Możesz także skorzystać z dofinansowania ze środków krajowych.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)

Dzięki wsparciu z KFS możesz wysłać swoich pracowników na szkolenia, płacąc za nie jedynie 20% ich ceny rynkowej. Jeżeli zatrudniasz mniej niż 10 pracowników, to nie ponosisz żadnych kosztów takiej inwestycji. Wniosek o dofinansowanie złożysz w powiatowym urzędzie pracy.

Moja motywacja: awans

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich (PIFE)

To główne polecane przez nas źródło informacji o usługach edukacyjnych dla osób dorosłych. Konsultanci PIFE pomogą ci znaleźć szkolenia z twojego regionu. Przede wszystkim pokażą ci, jak ich szukać w gąszczu ogłoszeń różnych firm szkoleniowych.

Wyszukiwarka dotacji

W sekcji "dla osób fizycznych" znajdziesz projekty skierowane m.in. do osób pracujących, np. szkolenia czy żłobki . Ofertę możesz przeglądać po województwie i wieku uczestnika szkolenia. Żeby skorzystać ze szkoleń skontaktuj się z organizatorem. Jego dane znajdziesz w szczegółach oferty

Urząd pracy

Nawet jeżeli pracujesz, ale masz więcej niż 45 lat, to urząd pracy może sfinansować koszty twojego udziału w szkoleniu (do ok. 4 tys. zł), a także w studiach podyplomowych (do ok. 12 tys. zł). O szczegóły zapytaj w powiatowym urzędzie pracy.

Baza Usług Rozwojowych

Jeżeli pracujesz w przedsiębiorstwie, sprawdź ofertę usług zamieszczoną w opisanej wcześniej Bazie Usług Rozwojowych[MN1] , a następnie porozmawiaj ze swoim pracodawcą, żeby wysłał cię na wybrane przez ciebie szkolenie.

Moja motywacja: znaleźć pracę

Urząd Pracy

Dzięki środkom unijnym i krajowym urząd pracy może sfinansować ci staż zawodowy, szkolenie (do ok. 4 tys. zł), a nawet studia podyplomowe (ok. 12 tys. zł). Wsparcie możesz otrzymać w formie stypendium, bonu, dotacji lub pożyczki (w tej formie w kwocie do 16 tys. zł). Oprócz samego szkolenia, otrzymasz też dofinansowanie do kosztów przejazdu i zakwaterowania, jeżeli trzeba będzie dojeżdżać do innej miejscowości. W większości przypadków urząd pracy będzie wymagał, żebyś interesujące cię szkolenie wybrała za pośrednictwem specjalnej wyszukiwarki szkoleń.

Więcej narzędzi

Projekty skierowane do osób poszukujących pracy to nie tylko domena urzędów pracy. W Polsce działa wiele organizacji pozarządowych i firm, które mogą pomóc ci rozwinąć twoje kompetencje i znaleźć zatrudnienie lub założyć firmę. W dotarciu do nich skorzystaj z wyszukiwarki dotacji, oraz pomocy konsultantów PIFE.

Szkolenia mają ogromny potencjał

- Szkolenia mają ogromny potencjał. Ppozwalają przenieść umiejętności na wyższy niż dotychczas poziom, dzięki czemu wzrasta skuteczność uczestników w obszarach, z których się szkolą. Często, zwłaszcza w przypadku szkoleń miękkich, jak np. z komunikacji czy asertywności, korzyści wykraczają poza zakres zawodowy i pozwalają uczestnikom znacznie poprawić komunikację i relacje z bliskimi - mówi Adam Walerjańczyk, wiceprezes zarządu Grupy SET.

Czy to zawsze tak działa? Czy dzięki szkoleniom możemy być lepszymi pracownikami?

- Jest to możliwe pod warunkiem, że po stronie uczestników pojawią się chęci i motywacja do zmiany. Jeśli uczymy się z samej chęci uczenia, to nie ma problemu.

Ale co, jeśli robimy to, bo np. wymaga się tego w pracy?

- Wszystko wtedy zależy od tego, jak jest skonstruowany proces edukacyjny.

A jak on powinien wyglądać?

- Przede wszystkim powinien pobudzać ciekawość, wskazywać korzyści ze zdobywania umiejętności, być zaplanowany jako szereg nowych doświadczeń powiązanych z elementami, które uczestnicy już znają. Poza samymi szkoleniami, w procesie edukacyjnym musi znaleźć się również miejsce na wdrażanie umiejętności w realnych sytuacjach zawodowych / życiowych, bo to właśnie ten element jest ostatecznym celem szkoleń, nie szkolenia same w sobie.

Czy to się sprawdza?

- Jako trener wielokrotnie miałem okazję obserwować, jak początkowo niechętni uczestnicy, podczas ćwiczenia nowych umiejętności, zaczynali się "wkręcać" do tego stopnia, że sami proponowali powtórzenie ćwiczenia, żeby tym razem poszło im lepiej. Kończyli szkolenie z ogromną motywacją do przeniesienia świeżo nabytych umiejętności w teren. Potem spotykaliśmy się na kolejnym szkoleniu, a oni opowiadali o tym, ile się u nich zmieniło na lepsze, bo zastosowali taką czy inną strategię postępowania.

-----------------------

Warto wziąć sobie do serca te rady. O odpowiednią motywację możesz zadbać jedynie ty sama. W znalezieniu (i opłaceniu) wartościowych kursów pomogą ci fundusze unijne.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy