Reklama

Tradycyjna, elektryczna, soniczna: Jak wybrać szczoteczkę idealną?

Coraz więcej osób nie ma pojęcia, w jaki sposób dobrać odpowiednią dla siebie szczoteczkę do zębów. Duży wybór w sklepach nie ułatwia tego zadania. Czy idealna będzie szczoteczka soniczna, elektryczna czy może zwykła manualna?

Wybór szczoteczki do zębów, która spełni wszystkie oczekiwania nie jest wcale taki łatwy. Na to, czy urządzenie będzie odpowiednie dla użytkownika ma wpływ wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Czy da się wybrać szczoteczkę idealną? Sprawdź!

Tradycyjna szczoteczka manualna

Wciąż wiele osób korzysta na co dzień ze zwykłych szczoteczek do zębów. Choć to bardzo popularne rozwiązanie, powoli odchodzi do lamusa. Dzieje się tak ze względu na dużo niższą skuteczność w stosunku do szczoteczek elektrycznych i sonicznych.

Reklama

Manualna szczoteczka wymaga od użytkownika dużego zaangażowania i prawidłowej techniki mycia zębów. Należy pamiętać o szybkich ruchach wymiatających, które pomogą oczyścić zęby z osadu.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niska cena i łatwa dostępność. Tradycyjną szczoteczkę do zębów można kupić niemal w każdym sklepie i kosztuje zaledwie kilka złotych.

Niestety, niewielki wydatek wiąże się także ze słabą jakością: przy jej pomocy trudniej dotrzeć do przestrzeni międzyzębowej, w której gromadzą się resztki jedzenia. Samo oczyszczanie zębów z osadu również jest o wiele mniej skuteczne, niż w przypadku szczoteczek elektrycznych i sonicznych.

Szczoteczka elektryczna

W tej kategorii mieszczą się dwa rodzaje szczoteczek. Pierwsza z wyglądu przypomina wersję manualną, ale jest zasilana na baterie, dzięki czemu nieco zmniejsza się wysiłek użytkownika podczas mycia zębów. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą zdecydować się na rezygnację ze zwykłych szczoteczek, a chcą lepiej zadbać o higienę jamy ustnej.

Drugi typ to dobrze znane szczoteczki ładowane za pomocą podłączenia do gniazda elektrycznego, wykonujące ruchy rotacyjne lub oscylacyjno-rotacyjne. Są znacznie wygodniejsze w użyciu od manualnych, a także dużo bardziej skuteczne w kwestii oczyszczania zębów z nalotu.

W przeciwieństwie do zwykłej szczoteczki, w której ilość ruchów zależy od zręczności użytkownika i wynosi maksymalnie 200 na minutę, szczoteczki elektryczne są w stanie wykonać pomiędzy 5600 a 8800 ruchów w tym samym czasie. Oznacza to, że dużo sprawniej pozbywają się one osadu i resztek jedzenia niż ich manualne odpowiedniki.

To rozwiązanie posiada również kilka wad. U osób wrażliwych szczoteczka elektryczna o ruchach oscylacyjno-rotacyjnych może powodować odsłonięcie szyjek zębowych, a nieumiejętne szczotkowanie przyczynić się do chorób dziąseł i uszkodzeń zęba.

Szczoteczka soniczna

Choć ilość ruchów wykonywanych przez szczoteczkę soniczną jest kilkakrotnie większa niż w przypadku elektrycznej, to nie powoduje ona podrażnień. Częstotliwość dźwiękowa ruchów sprawia, że mieszanina pasty do zębów oraz śliny tworzy chmurę mikroskopijnych bąbelków, które docierają do trudno dostępnych miejsc (takich jak przestrzenie międzyzębowe lub wzdłuż linii dziąseł).

Z tego powodu szczoteczka soniczna idealnie sprawdzi się u osób ze stałymi aparatami ortodontycznymi, które wymagają bardzo dokładnej pielęgnacji, a także u posiadaczy implantów i mostów. Dużo skuteczniej daje sobie radę z osadem nazębnym i nie wymaga dużego nacisku ze strony użytkownika.

Kolejną zaletą jest mniejsza abrazyjność szczoteczek sonicznych w porównaniu do elektrycznych. Oznacza to, że dzięki kawitacji są delikatniejsze i mniej inwazyjne. W dużo mniejszym stopniu ścierają naturalne substancje chroniące płytkę nazębną przed uszkodzeniami, a także doskonale pielęgnują chore dziąsła.



Jak wybrać szczoteczkę?

Podczas wybierania odpowiedniego modelu szczoteczki powinno się wziąć pod uwagę higienę nie tylko zębów, ale także innych obszarów jamy ustnej. Na języku gromadzi się większość bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust, dlatego nie wolno pomijać go w codziennej pielęgnacji. Niektóre tradycyjne szczoteczki do zębów posiadają silikonową nakładkę, którą można umyć powierzchnię języka, jednak nie zastąpi ona profesjonalnego czyścika. Taki można kupić oddzielnie i korzystać z niego manualnie lub, w przypadku szczoteczek sonicznych, nabyć odpowiednią końcówkę, która przy pomocy drgań pozwala na delikatne i dogłębne oczyszczenie całej powierzchni języka.

Dobierając szczoteczkę należy również zwrócić uwagę, aby końcówki były odpowiednio dopasowane do oczekiwań użytkownika. Osoby mające delikatne dziąsła będą potrzebowały miękkich szczoteczek, a ci, którym zależy na likwidacji przebarwień powinni rozważyć zakup końcówki z gęsto ułożonym włosiem.

Dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów nie jest skomplikowany, a dobrze dobrana końcówka pozwoli cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem przez długi czas.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy