Reklama
Jazda ze Stylem

Samochodem na wakacje

Wyjazd na urlop własnym samochodem to ogromny komfort i duża swoboda. Aby w pełni się nimi cieszyć i nie narażać się na dodatkowe koszty lub nieprzyjemności, warto dobrze przygotować się do takiego wyjazdu, szczególnie jeśli wybieramy się poza granice kraju.

Stan techniczny auta

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, odwiedzin w warsztatach za granicą i przyprawiających o ból głowy rachunków w euro, warto sprawdzić przed wyjazdem czy nasz samochód jest w dobrym stanie technicznym. Jeśli nie czujemy się na siłach skontrolować tego same, oddajmy samochód do zaufanego warsztatu. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Warto sprawdzić stan akumulatora, paska rozrządu, poziom płynu hamulcowego i chłodniczego oraz oleju. Sprawdźmy również bieżnik opony (w krajach UE wysokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm) i poprawne działanie wszystkich świateł, aby jeździć bezpiecznie i uniknąć mandatu.

Obowiązkowe wyposażenie

Reklama

Wyjeżdżając za granicę warto upewnić się jakich dokumentów i jakiego wyposażenia samochodu wymagają przepisy danego kraju. Niedostosowanie się do tych wymagań może grozić sporymi nieprzyjemnościami, bo mandaty w wielu krajach europejskich są bardzo wysokie i często trzeba je płacić na miejscu. Podajemy wymagania w krajach będących najczęstszymi celami zimowych podróży Polaków.

Jeżeli jedziemy do Włoch, musimy mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową, a opony koniecznie muszą być wymienione na zimowe. Należy też zaopatrzyć się w łańcuchy (w dolinie Aosty obowiązkowo od 15.10-15.04). W pojazdach do 3,5 t dozwolone jest używanie opon z kolcami (15.11-15.03), muszą być one założone na wszystkie koła, a koła tylnej osi muszą mieć chlapacze. W przypadku tego typu opon dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/godz., a poza nim 90 km/godz.

Przed wyjazdem do Niemiec lub Austrii upewnijmy się, że mamy opony zimowe, a w naszym samochodzie jest trójkąt ostrzegawczy, apteczka (koniecznie z gumowymi rękawiczkami), kamizelka odblaskowa (w kabinie auta) i łańcuchy, a we Francji oraz Słowenii dodatkowo komplet zapasowych żarówek.

Wyjeżdżający do Czech powinni pamiętać o trójkącie ostrzegawczym, apteczce, komplecie zapasowych żarówek oraz o oponach zimowych.

Na Słowacji należy mieć: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową (w kabinie auta), komplet zapasowych żarówek oraz bezpieczników, podnośnik, klucz do demontażu kół, linkę holowniczą oraz opony zimowe (od 15.11 - do 15.03).

Trójkąt ostrzegawczy opony zimowe i łańcuchy to wyposażenie wystarczające w  Szwajcarii.

Pamiętaj o dokumentach

Oprócz odpowiedniego wyposażenia należy mieć ze sobą wymagane dokumenty. W strefie Schengen wystarczy dowód osobisty (którego ważność nie wygasa wcześniej niż za pół roku) lub paszport (którego ważność nie wygasa wcześniej niż za trzy miesiące), prawo jazdy (w większości krajów europejskich wystarcza krajowe, ale np. w Albanii wymagane jest międzynarodowe) i ubezpieczenie OC (warto mieć ze sobą także dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne). Poza strefą Schengen należy mieć ze sobą paszport i upewnić się, czy do wjazdu do danego kraju nie potrzebujemy wizy.

W dodatkowe dokumenty powinny zaopatrzyć się osoby, które jadą za granicę (np. na Białoruś lub Ukrainę) autem nie należącym do nich, np. służbowym lub będącym w leasingu. Aby uniknąć kłopotów warto mieć upoważnienie, najlepiej w dwóch językach, uprawniające nas do korzystania z samochodu. Niektóre kraje wymagają też dodatkowych zezwoleń na posługiwanie się radiem CB.

Jakie jeszcze przepisy warto znać?

Przepisy drogowe wielu krajów europejskich są znacznie bardziej rygorystyczne niż nasze. Szczególną uwagę należy zwracać na te dotyczące ograniczenia prędkości. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w Belgii zapłacimy nawet 2 750 euro mandatu, a we Francji i w Niemczech można zapłacić 500 euro za jazdę w zbyt bliskiej odległości za poprzedzającym nas samochodem.

W Czechach lepiej nie nadużywać świateł przeciwmgłowych, ponieważ grożą za to surowe kary. Użycie takich świateł dopuszczalne jest jedynie podczas silnej mgły lub opadów, a prędkość musi być wówczas ograniczona do 50 km/godz., a na autostradzie do 80 km/godz.

W niektórych państwach (np. Niemcy) policja może na poczet mandatu nawet zarekwirować nasz samochód.

Gdy jedzie z tobą zwierzę

Szczególnie staranne warto się przygotować do wyjazdu, jeżeli zabieramy ze sobą swojego pupila. Przy wjeździe do większości krajów europejskich zwierzę również musi posiadać paszport, a w niektórych także mikroczip lub tatuaż. W Polsce przepisy wymagają jedynie, aby zwierzę było przewożone w sposób bezpieczny: można użyć specjalnych transporterów do przewozu, specjalnych pasów dla psów lub w przypadku większych psów siatek uniemożliwiających przejście do kierowcy.

Zwierząt w żadnym wypadku nie wolno przewozić w bagażniku lub zostawiać w zamkniętym samochodzie bez dostępu powietrza. W czasie podróży należy zapewnić zwierzęciu wodę i suchą karmę oraz pamiętać o częstych postojach.

Przed wyjazdem za granicę należy sprawdzić przepisy dotyczące przewozu zwierząt w konkretnych krajach.

Spakuj się wygodnie

Kiedy upewnisz się, że twoje auto jest w dobrym stanie, a w torebce masz wszystkie niezbędne dokumenty, do rozpoczęcia przyjemnej podróży pozostaje jeszcze tylko jedno - spakować bagaże. Sprawa może wydawać się banalna, ale w rzeczywistości dobra organizacja i właściwe rozlokowanie przedmiotów mogą być warunkiem przyjemnej i wygodnej podróży.

Zastanów się, które przedmioty mogą ci być potrzebne jako pierwsze i zapakuj je w ostatniej kolejności. Dzięki temu unikniesz wyciągania wszystkich bagaży już przy pierwszym postoju. Postaraj się jak najwięcej przedmiotów umieścić w bagażniku, tak aby w kabinie pozostało jak najwięcej miejsca dla pasażerów - to zapewni większy komfort.

W bagażniku jako pierwsze umieszczaj największe i najcięższe przedmioty, układając je pośrodku, tuż za oparciem tylnej kanapy. Jeżeli dodatkowo chcesz skorzystać z bagażników mocowanych zewnętrznie (na dachu), należy wtedy zwrócić uwagę na prawidłowe mocowanie i dopuszczalne wartości wagowe.

Bagażniki zewnętrzne (dachowe, na hak) sprawdzają się też doskonale w przypadku przewożenia sprzętu sportowego, np. nart i rowerów. Mocowanie należy sprawdzić ponownie po przejechaniu kilkunastu kilometrów.

Dowiedz się więcej.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | podróże | samochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy