Reklama

Jak dbać o rozjaśniane włosy?

Częstym ubocznym skutkiem nieprofesjonalnego rozjaśniania jest utrata elastyczności włosa, skłonność do puszczenia i przesuszenie. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja jest w stanie zdziałać cuda.

Rozjaśniane w domu włosy rzadko przypominają te lśniące i sprężyste fryzury ze spotów reklamujących farby. Zazwyczaj po zabiegu zaczynają rozdwajać się końcówki i włosy stają się suche. Do tego bardzo ciężko je ułożyć. Nie jest jednak powiedziane, że muszą tak wyglądać.

Odpowiedni preparat rozjaśniający nałożony przez profesjonalistę wcale nie spowoduje spustoszenia na głowie. Pomaga również odpowiednia pielęgnacja po zabiegu. Co jednak zrobić, gdy włosy już uległy zniszczeniu? Zanim podejmiesz decyzję o radykalnym cięciu przesuszonych włosów, dowiedz się, jak o nie dbać, by znów były ozdobą, a nie zmorą.

Reklama

Oleje

W ostatnich latach Polki odkryły zabieg, który odpowiada za lśniące i zdrowe włosy Arabek i Hindusek - pielęgnację olejem. Niestety nie ma uniwersalnego produktu, który sprawdziłby się na każdym typie włosów. Niemniej jednak te rozjaśniane charakteryzują się wysoką porowatością, więc pomóc powinien na przykład olej z pestek dyni, lniany czy nawet nasz zwykły olej słonecznikowy.

Jak nakładać produkt na włosy? Najlepiej zmoczyć je ciepłą wodą, by nieco rozchylić łuski, a następnie nałożyć olej na całej ich długości. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli zmieszasz olej z mocno nawilżającą odżywką. Pozostaw go na włosach na minimum 2 godziny. Olej mocno obciąża włosy, dlatego konieczne jest umycie głowy.

Pamiętaj, by przestać olejować włosy na dwa tygodnie przed planowanym rozjaśnianiem. Produkty naturalne mogą lekko oblepić włos i utrudnić koloryzację. W tym okresie możesz zastąpić je profesjonalnymi olejkami.

Szampony

Włosy rozjaśniane są bardzo łamliwe, dlatego, by ich dodatkowo nie fatygować, lepiej przerzucić się na profesjonalne kosmetyki. Możesz też spróbować myć włosy kosmetykami dla dzieci, odżywkami myjącymi lub płynem do higieny intymnej, który ma wyjątkowo delikatny skład. Po zwykły szampon sięgaj raz na 2-3 tygodnie, kiedy będziesz czuła, że twoje włosy są mocno przyklapnięte.

Mycie odżywką

Pewnie słyszałaś już o popularnej metodzie mycia zwanej OMO? Jest ona szczególnie wskazana dla posiadaczek włosów mocno zniszczonych i suchych, gdyż jej celem jest dogłębne odżywienie. W pierwszej kolejności nanieś odżywkę, pomijając nasadę włosów. Nie spłukuj jej. Umyj skórę głowy rozcieńczonym w wodzie delikatnym szamponem i spłucz kosmetyki ciepłą wodą. Na końcu ponownie nałóż odżywkę i po paru minutach polej włosy, tym razem zimną wodą, która zamknie łuski, zabezpieczając przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na koniec możesz dodatkowo nałożyć na końcówki ochronną mieszankę oleju z płynnym jedwabiem. Dzięki temu nie będą się rozdwajać.
  

Czego unikać przy pielęgnacji włosów rozjaśnianych?

Włosy z naruszonymi łuskami należy traktować w wyjątkowy sposób. Przede wszystkim unikaj kosmetyków zawierających alkohol. Ten składnik bardzo je wysusza, a tego twoja fryzura potrzebuje teraz najmniej.

- Postaw na produkty profesjonalne, ponieważ są dużo bardziej skoncentrowane niż produkty detaliczne w sklepach - mówi Katarzyna Moskwa, Instruktor Fryzjerstwa Studio Wella Professionals. - Niezmiernie ważne jest używanie ich przy każdym myciu włosów.

Staraj się również dać im odpocząć od wszelkiej stylizacji. To może być trudne, ale zrozum - wysoka temperatura nie jest twoim sprzymierzeńcem. Pozwól włosom wyschnąć naturalnie, a zamiast lokówki używaj papilotów.

Jeśli do tej pory używałaś prostownicy, teraz powinnaś z tego zrezygnować. I tak włosy rozjaśniane szybko łapią wilgoć z powietrza, więc mimo modelowania puszą się błyskawicznie. Lepiej postawić na dogłębną pielęgnację, która szybko przywróci im dobrą kondycję, niż tuszować ich mankamenty, niszcząc je i prowadząc do szybkiego wypłukania koloru.

- Chodzenie spać z mokrymi włosami też nie jest dobrym rozwiązaniem - dodaje Katarzyna Moskwa. - Mokry włos w trakcie snu ulega uszkodzeniom mechanicznym i traci więcej wilgoci, a pamiętajmy o tym, że włos rozjaśniony potrzebuje nawilżenia cały czas.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

- Nie każde rozjaśnienie włosów wiąże się ze zniszczeniem i łamliwością, dlatego że odpowiednio dobrany przez fryzjera produkt z substancjami pielęgnującymi absolutnie włosom krzywdy nie zdobi - mówi Katarzyna Moskwa, Instruktor Fryzjerstwa Studio Wella Professionals. - Umiejętne rozjaśnianie włosów skutecznie zapobiegnie ich uwrażliwianiu i uszkodzeniom. Posiadanie długich, pięknych i błyszczących włosów w kolorze blond jest możliwe.

Piękne blond włosy są w pełni osiągalne, ale niestety rozjaśnianie czasami skutkuje koniecznością podwójnej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, by nie używać zbyt dużej ilości drogeryjnych kosmetyków - większość z nich ma chemiczny skład, który w efekcie może jeszcze bardziej zaszkodzić włosom.

Postaw raczej na profesjonalne szampony i odżywki oraz naturalne, nierafinowane oleje. Ale przede wszystkim, jeśli ponownie zdecydujesz się na rozjaśnianie włosów, skorzystaj z usług doświadczonego fryzjera, który dobierze odpowiednie stężenie rozjaśniacza i kosmetyki pielęgnujące włosy. Nie rób tego sama w domu!

 

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy