Reklama
Rozwiń firmę

Fundusze, które możesz zdobyć w 2018 r.

Czy u ciebie już opadł kurz po grudniowej gorączce? Realizacji celów firmowych, organizowania prezentów dla rodziny, załatwiania długo odkładanych spraw... Jeżeli tak, to zasłużyłaś na chwilę odpoczynku, by z nową energią wejść w 2018 r. Będzie ci ona potrzebna. Także dlatego, że przyszły rok będzie pełen możliwości unijnego dofinansowania.

Z funduszy europejskich możesz aktywnie korzystać na dwa główne sposoby. Albo bierzesz udział w projekcie realizowanym przez inne osoby i organizacje, albo samodzielnie (lub twoja organizacja/firma) prowadzisz unijny projekt. W drugim przypadku składasz wniosek w trakcie trwania poszczególnych konkursów. Z końcem listopada poznaliśmy terminy organizowanych w 2018 r. naborów wniosków. Pod lupę wzięliśmy przede wszystkim konkursy w programach krajowych. Konkursy w programach regionalnych różnią się w zależności od województwa. Najlepiej o nie pytać w Punktach Informacyjnych w danym regionie.

I kwartał

Reklama

Nowe produkty i technologie w firmie

Najwięcej będzie działo się na początku roku. W każdym programie rozpocznie się jakiś konkurs, a często nawet po kilka. Najwięcej pojawi się w Programie Inteligentny Rozwój (POIR). Znajdziesz tam środki dla firm na opracowanie nowych produktów i technologii (tj. prace badawczo-rozwojowe). Możesz zrealizować je samodzielnie (dzięki tzw. szybkiej ścieżce) lub we współpracy z jednostką naukową (bony na innowacje). Jeżeli posiadasz już wyniki takich prac, możesz zgłosić się po dotację na ich wdrożenie (badania na rynek) lub ich ochronę przed nieuczciwą konkurencją. Co ważne, większość z tych konkursów potrwa prawie cały rok, więc masz więcej czasu na dobre przygotowanie swojego projektu.

Wsparcie na projekty innowacyjne znajdziesz też w regionach. Na I kw. konkursy zaplanowały m.in. województwa: kujawsko-pomorskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.

Wsparcie firm rodzinnych

W marcu 2018 r. planowany jest konkurs dla firm doradczych i szkoleniowych, które  chcą pomagać firmom rodzinnym w sukcesji. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. z analizy, czy firma jest gotowa do sukcesji, działań szkoleniowych lub doradczych oraz wsparciu przy wprowadzaniu zmian w firmie rodzinnej.

Ekspansja firmy za granicą

Dotacje z Programu Inteligentny Rozwój pozwolą ci też zdobyć kontrakty zagranicą (tzw. Go to Brand). Podobny cel przyświeca wsparciu z Programu Polska Wschodnia (POPW), w którym w I kw. ruszy konkurs na rozszerzenie działalności za granicą działalność dla firm z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Konkursy na takie projekty znajdziesz też programach regionalnych województwa kujawsko-pomorskim i łódzkiego.

Start-upy

Jeżeli prowadzisz start-up, to na przełomie I i II kw. 2018 r. możesz zgłosić się po wsparcie do inwestorów współpracujących z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR). Masz szansę na dużą kwotę dofinansowania oraz nawiązanie kontaktów biznesowych i współpracę z doświadczonymi przedsiębiorcami.

Projekty społeczne i edukacyjne

Warto też wspomnieć, że ze środków Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w całej Polsce będą ogłaszane konkursy na projekty skierowane do młodych osób bez pracy. Jeżeli działasz w firmie lub organizacji pozarządowej i zajmujesz się takimi tematami, być może jest to konkurs właśnie dla ciebie. Pierwszy nabór ruszy na Mazowszu, a w następnych kwartałach podobne nabory będą ogłoszone w kolejnych regionach.

Już w styczniu ruszy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), Jeżeli jesteś zwolennikiem nauki przez zajęcia praktyczne, to w ramach tego konkursu masz szansę na opracowanie programów studiów dualnych, czyli sposobu kształcenia wykorzystującego równolegle formę zajęć dydaktycznych na uczelni i zajęć praktycznych u pracodawcy. Ze studiów dualnych może skorzystać nawet 2,5 tys. osób.

II kwartał

Nowe produkty i technologie w firmie

W II kw. 2018 r. ciągle ważne będą innowacje w biznesie. W wielu regionach (łódzkie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, śląskie) zaplanowano konkursy dla firm na sfinansowanie prac badawczo-rozwojowych. W ich efekcie powstaną nowe produkty i technologie. Z kolei wsparcie na wprowadzenie takich produktów na rynek znajdziesz w województwie małopolskim, a także w Programie Polska Wschodnia.

Projekty społeczne i edukacyjne

W II kw. w kolejnych wojewódzkich rozpoczną się nabory na projekty dotyczące aktywizacji osób młodych w trudnej sytuacji życiowej (tj. wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym). Dotację będzie można przeznaczyć na doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, staże i praktyki. Jeżeli jesteś zainteresowany realizacją takich projektów sprawdzaj strony Wojewódzkich Urzędów Pracy w Białymstoku, Katowicach i Rzeszowie.

III kwartał

Dla firm

W III kw. na Pomorzu i w Świętokrzyskiem masz szansę na dotację na rozwinięcie działalności badawczo-rozwojowej. Z kolei na wprowadzenie innowacji do oferty firm postawią Wielkopolska i Podlasie. Podobnie jak w innych tego rodzaju konkursach, z dotacji sfinansujesz głównie koszty inwestycji (np. sprzęt, zakup technologii). Firmy z Polski Wschodniej ponownie staną przed szansą na dotacje na przygotowanie się do wejścia na zagraniczne rynki. Będą także mogły zdobyć grant na wzornictwo. Dzięki niemu sfinansują pracę projektantów, np. stworzenie nowej linii produktów, oraz inwestycji, która pozwoli uruchomić ich produkcję.

Projekty społeczne i edukacyjne

Ciekawie zapowiada się konkurs na tzw. mikro-innowacje społeczne, finansowany z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Wystartuj w nim, jeżeli chcesz pomagać osobom z pomysłami na niestandardowe rozwiązania społeczne. Temat tego konkursu jeszcze nie został określony, ale jeżeli jesteś zainteresowany, nie pozostaje ci nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na ogłoszenie konkursu i wystartowanie w naborze.

IV kwartał

Nowe produkty i technologie w firmie

W IV kw. ruszy najmniej konkursów dla firm. Warto odnotować te w Łódzkiem, Opolskiem i na Podlasiu (na działalność badawczo-rozwojową) oraz na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu (na wprowadzanie innowacji do oferty).

Start-upy

IV kw. to też świetny czas dla osób planujących założyć start-up. W Polsce Wschodniej osoby z nowatorskimi pomysłami na biznes będą mogły aplikować do platform startowych. Jeżeli jesteś jedną z nich, masz szansę na bogaty pakiet usług. Platformy Startowe pomogą ci one dopracować swój produkt i opracować skuteczny model zarabiania na nim. Żeby skorzystać ze wsparcia wystarczy, że po przyjęciu do programu założysz firmę w którymś z 5 wschodnich województw.

Jeżeli zajmujesz się wspieraniem początkujących przedsiębiorców możesz wystartować w konkursie, który odbędzie się w Wielkopolsce. Dzięki niemu zapewnisz kilkudziesięciu osobom pakiet szkoleń i doradztwa biznesowego. Najlepiej rokującym osobom będziesz mógł przyznać grant na uruchomienie ich biznesu.

Projekty przez cały rok

Jeżeli szukasz czegoś dla siebie, prywatnie (np. żłobka, wsparcia w opiece nad chorym członkiem rodziny) lub zawodowo (np. szkoleń, studiów, usług doradczych dla twojej firmy) albo dopiero planujesz założyć firmę, przez cały rok możesz korzystać z już dofinansowanych projektów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszych innych artykułach.

Jeżeli masz jakieś pytania, potrzebujesz porozmawiać o konkursach i projektach - skontaktuj się z konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy