Reklama

Jak mówić "NIE"

Bądź asertywna, a będziesz szczęśliwa.

Gdzie są moje spinki do koszuli? W tym domu nie można niczego znaleźć! - krzyczał mąż Beaty (36). Ale tym razem ona już nie miała ochoty ani tego słuchać, ani wdawać się w kłótnię. I wreszcie zaczęła rozmawiać z nim asertywnie. - Też mi przeszkadza bałagan w łazience. Chciałabym, żebyś odkładał swoje rzeczy na miejsce - odpowiedziała, ucinając dalszą wymianę zdań.

Jeśli i ty chcesz, by wreszcie skończyły się kłótnie - naucz się być asertywną.

Zacznij szanować siebie

Jeśli ty sama nie będziesz szanować swoich praw (np. prawa do wypłaty na czas czy do spędzania wolnego czasu tak, jak lubisz itd.), trudno ci będzie wymagać, by respektowali je inni. Ty pierwsza musisz poznać i wyznaczyć swoje granice, mieć do siebie szacunek i wierzyć w siebie. Największe znaczenie ma w tej kwestii poczucie własnej wartości. Pracuj nad tym!

Nie mów tak, gdy myślisz nie

Nie zgadzaj się na robienie rzeczy, których nie lubisz albo przez które sama musisz z czegoś zrezygnować. Można koleżance popilnować dzieci albo zastąpić kogoś, bo mu coś wypadło, ale jeśli się to powtarza, a ty nie masz na to ochoty, odpowiedz po prostu "Nie mogę tego zrobić, mam już inne plany". I nie musisz za to przepraszać!

Ucz się odporności na... bliskich!

Najwięcej kłopotów zawsze sprawiają nam ci, których kochamy. Mąż, dzieci, dalsza rodzina. Jeśli któreś z nich będzie wobec ciebie niesprawiedliwe czy np. będzie próbowało tobą manipulować, jasno daj do zrozumienia, że ci się to nie podoba. Powiedz: "Rani mnie twoje zachowanie. Uszanuj to. Proszę cię, by się to więcej nie powtórzyło..." Nie wdawaj się w kłótnię!

Stawiaj granice

Ćwicz też w pracy. Jeśli twój współpracownik głośno słucha muzyki, powiedz: "Przeszkadza mi, gdy tak głośno słuchasz muzyki. Czy mógłbyś włożyć słuchawki? Ty będziesz mógł słuchać tak, jak lubisz, a ja w spokoju dokończę swoją pracę". Jeśli jedna taka prośba nie podziała, powtórz ją. Zastosuj technikę zdartej płyty. Bądź konsekwentna. Znajdź w sobie odwagę i ćwicz. Np. dopytuj się o informacje, do których masz prawo, u lekarza czy w banku. Naucz się mówić, czego oczekujesz od innych ludzi.

Wyrażaj i przyjmuj uczucia

Daj sobie i innym prawo do wyrażania uczuć. Jeśli usłyszysz od kogoś coś przykrego, nie rewanżuj się złośliwością, tylko postaw granicę, mówiąc np.: "Masz prawo tak uważać, ja mam inne zdanie na ten temat".

Pogódź się z myślą, że nie zadowolisz wszystkich

Czasem także samej siebie. Zaakceptuj to, kim jesteś, żyj w zgodzie z sobą, tak jak lubisz. Daj sobie do tego prawo i uwierz, że nie musisz

Na żywo 10/2011

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: asertywność | psychologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy