Reklama

Tata - srogi i nieprzystępny czy wulkan pozytywnych uczuć?

Ojciec, tata, tatuś. Jego rola zmienia się tak, jak zmienia się społeczeństwo i role w rodzinie. Czy obecny wizerunek ojca jest oceniany lepiej, niż jeszcze 40 lat temu? Czy tata to osobnik dbający o rodzinę, ale karcący i surowy?

Patriarchat i tata zza gazety

Kiedyś tata był głową rodziny, jedynym żywicielem. Rano żona podawała mu kanapki do pracy i zajmowała się domem. On wracał po ponad 8 godzinach, zjadał obiad, by następnie zasiąść z gazetą lub przed telewizorem. Kontakty z dziećmi ograniczał do utrzymania dyscypliny - taki obraz ojca wielu z nas jeszcze pamięta. Nie miał czasu na długie rozmowy i wynurzenia. Zresztą przyznawanie się do uczuć nie uchodziło. Nie tłumaczył za wiele. Zapracowany, zmęczony odpowiedzialnością, czasami nadużywający tytoniu i alkoholu, bywało, że niezwykle srogi, a nawet kierujący się przemocą. Chociaż każdy człowiek jest wyjątkowy i niejedna osoba może powiedzieć: “Mój tata taki nie był”, to jednak wyraźnie widać, że obecnie tendencje są inne, a ojciec zdaje się żyć bliżej domu.

Reklama

Park pełen ojców

Współczesny tata to postać nieco bardziej otwarta, milsza, łagodniejsza. Obecny wzór rodziny mający filary partnerstwa wymusza współdziałanie. Kobieta już nie robi kanapek, nie zawsze też zapewnia obiad. Nie ona jedyna odprowadza dziecko do szkoły czy przedszkola, ona także żywi rodzinę, często zapewnia więcej pieniędzy, niż tata. Coraz częściej za sprawą tych zmian, jak i programów społecznych (urlop rodzicielski także dla taty), to ojcowie więcej czasu poświęcają rodzinie. 

Parki i aleje spacerowe zapełniają się ojcami prowadzącymi wózki, tata z dzieckiem w urzędzie, a nawet taki, który samotnie wychowuje dzieci już nie dziwi. Tata pozwala sobie na wyrażanie emocji, przewija dziecko, karmi, nosi na rękach czy w chuście, gotuje obiady dla całej rodziny oraz w weekendy, zamiast na piwo z kolegami, chodzi do kina na bajki. Ojcowie w życiu dzieci są coraz bardziej ważni, stanowią część ich życia, kojarzą się z poważnymi rozmowami, zabawą, odrabianiem lekcji, spacerami. 

Dzisiejszy tata potrafi być najlepszym przyjacielem, równie emocjonalnie podchodzącym do “życiowych, dziecięcych problemów”, jak mama. Bliskość z obojgiem rodziców daje większe poczucie bezpieczeństwa, sprawia, że młody człowiek jest bardziej ufny, lepiej radzi sobie z uczuciami. Nawet jeśli rodzice nie mieszkają razem, nawet jeśli tata żyje gdzieś obok, niedaleko, to ważne jest, by dzwonił, odwiedzał, wciąż zapraszał na spacery. Nie tylko ważne dla chłopców, ale także dla dziewczynek. Bo tata ważny jest dla każdego.

Dzień wszystkich ojców

Dzień Ojca, jako święto oddające część wszystkim tatom zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych. W Polsce obchodzony od 60 lat 23 czerwca z roku na rok zyskuje na popularności. Kiedyś dniem obchodzonym był głównie Dzień Matki, teraz o Dniu Ojca pamiętają wszyscy. To święto międzynarodowe i chociaż nie we wszystkich krajach obchodzone tego samego dnia, to zawsze wiąże się z jednym - z oddaniem szacunku i podziękowaniem tacie za trud włożony w wychowanie dzieci, za miłość, jaką je obdarza.

Oczywiście każdego dnia warto okazywać swojemu tacie zainteresowanie, troszczyć się o niego i drobnymi gestami okazywać szacunek, jednak jak z każdym świętem bywa, to 23 czerwca najlepiej o tym przypomina i jest znakomitą okazją o świętowania. A ponieważ tata to osoba wyjątkowa, warto wybrać dla niego wyjątkowy prezent.

Prezent bez sztampy

Zapytaliśmy specjalistę z portalu wyjatkowyprezent.pl, dokąd najczęściej wybieramy się po prezent na Dzień Ojca? Do sklepu z alkoholami, księgarni i sklepu płytowego, czasami do odzieżowego, po nieśmiertelny krawat albo koszulę. Oczywiście żaden fan literatury nie wzgardzi książką, butelka dobrej whisky także się przyda, ale czasami warto własnego tatę zaskoczyć. Tata żyje w napięciu, ale lubi o siebie zadbać? Nie krępuje go masaż czy relaks w jacuzzi? Zawsze możemy sprawić, by Dzień Ojca spędził tylko i wyłącznie oddając się odpoczywaniu i beztrosce. A może jest wielkim miłośnikiem samochodów, albo marzył, jako chłopiec, by być pilotem? Dla wielu ojców spełnienie takich marzeń jest niemożliwe - dla nas, ich dzieci żyjących w XXI wieku jak najbardziej. 

Możemy zapewnić tacie przelot balonem, paralotnią, lekkim samolotem czy wykupić skok ze spadochronem. Jeśli tata nie jest na to gotowy, może spróbować swoich sił w symulatorze lotów. Tata woli bardziej “przyziemne” atrakcje? To może rajd samochodem terenowym albo po prostu… mycie i woskowanie jego własnego, ukochanego auta? Nie ważne, czym tata się interesuje, ważna jest pamięć o nim i prezent, jakiego się nie spodziewał.





materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy