Reklama

Jak pielęgnować surfinię? Odpowiednio zadbana, będzie ozdobą balkonu

Surfinia to częsta królowa polskich balkonów, tarasów i ogrodów. Piękne, dzwonkowate kwiaty zachwycają swoją mnogością i kolorami. Nic więc dziwnego w tym, że jest tak chętnie wybierana przez miłośników roślin do uprawy. Co zrobić, by rosła zdrowo i… jak nie pomylić surfinii z petunią?

Surfinia na balkon to świetny wybór. Czym różni się od petunii?

Surfinia, a dokładniej mówiąc, petunia kaskadowa, to roślina należąca do petunii ogrodowych. Nazwa ta charakteryzuje grupę odmian petunii, które wytwarzają płożące pędy, ozdobione dzwonkowatymi kwiatami o przeróżnych kolorach. 

 Liście zaś są drobne, jajowate, gęsto porastające pędy. Surfinie kwitną od czerwca do października i dlatego często można je zobaczyć właśnie na balkonach w okresie letnim. 

To jeden z najczęstszych wyborów miłośników balkonowych roślin z kilku powodów. Przede wszystkim wygląda imponująco, bo kwiaty surfinii przyciągają wzrok licznym pojawieniem się na pnączu i swoimi mocnymi barwami. 

Dodatkowo kwiat ten jest odporny na niekorzystne warunki uprawy oraz posiada zdolności do szybkiej regeneracji. Nie wymaga ona specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, więc poradzi z nią sobie nawet mniej doświadczony ogrodnik. 

Reklama

Pasują też do wielu aranżacji ze względu na swoje bogactwo kolorystyczne. Surfinię znajdziemy w kolorach

  • Czerwonym - Deep Red, Ratio Red, Giant Purple, Celebration Salmon, Table Dark Red
  • Różowym - Hot Pink, Pink Vein, Repens Pink Star, Pastel
  • Białym - Table White, Bright Dream, Bianca
  • Niebieskim - Sky Blue, Happy Sophia, Giant Blue
  • Żółtym - Victorian Yellow
  • Trójkolorowym - Celebration Karneval 

Kwiat ten jedna często jest mylony z równie popularną petunią. Jak więc odróżnić surfinię od petunii? 

Jest jedna, niezwykle prosta zasada: surfinie to wyłącznie grupa odmianowa o pędach zwisających. Te o pokroju wyprostowanym, skierowanym ku górze, to właśnie petunie. 

Idealne miejsce dla surfinii. Czy ten kwiat polubi się ze słońcem?

Surfinia to kwiat, który lubi ciepło, co nie powinno dziwić, sądząc po okresie największego rozkwitu. 

Kwiat ten więc wymaga słonecznego stanowiska i idealnie sprawdzi się na południowym balkonie. 

Cień wpływa niekorzystnie na rozwój tej rośliny i byłoby doskonale, gdyby w razie deszczu kwiat nie był eksponowany na działanie spadających kropel. Surfinię należy nawozić. Kwiaty, które obradzają w taką ilość kwiatów, potrzebują małej pomocy. 

Zobacz również: Różnica między petunią a surfinią. Która lepiej nadaje się na balkon?

W trakcie kwitnienia nawozimy surfinie raz w tygodniu, przy okazji podlewania. Zastosujmy nawóz krystaliczny do surfinii lub płynny nawóz organiczno - mineralny. 

Najlepiej jest sadzić w jednym pojemniku tylko surfinie i nie łączyć ich z innymi kwiatami.  Odmienne gatunki roślin mają przeważnie inne zapotrzebowania, niż surfinie i trudno je połączyć. 

Za to surfinie sadzi się po 2-3 rośliny do wiszącego naczynia lub do dużej skrzynki balkonowej potrzeba 5-6 sadzonek tej rośliny. 

Jakie wymagania ma surfinia? Gleba glebie nierówna

Surfinie potrzebują gleby bardzo żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej. Jeżeli zaś chodzi o odczyn ziemi, to doskonale sprawdzi się lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). 

Kwiaty te kochają wilgoć i źle znoszą nawet krótkie przesuszenie. Uwielbiają mokrą glebę i wymagają intensywnego, czasem nawet codziennego nawadniania.

Surfinia - podlewanie

Surfinie więc należy podlewać raz dziennie -  rano lub wieczorem. Jednak, gdy przychodzą fale upałów, robimy to bardzo wcześnie rano, nim będą wystawione na słońce i wieczorem, gdy słońce już zachodzi.  Woda powinna trafiać wprost do podłoża, a donice, w których rosną surfinie muszą mieć otwory, by nadmiar wody swobodnie wypłynął. 

Zastój płynu powoduje bardzo szybkie gnicie i obumieranie korzeni rośliny. Kluczem do bujnego kwitnienia jest także regularne usuwanie przekwitłych, zasuszonych kwiatów. Usuwanie kwiatostanów zapobiega  występowaniu chorób grzybowych np. szarej pleśni.   

Zobacz również:  Surfinie z marketu marnieją. Jak je uratować?

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy