Reklama

Jaki hamak wybrać do ogrodu

Hamak to coraz bardziej popularny sprzęt do przydomowego ogrodu, tarasu, a nawet balkonu. Wygodny, przewiewny i nowoczesny, w ciekawych kolorach, wykonany z dobrej jakości materiałów – tego rodzaju przedmiot wykorzystasz nawet w mieszkaniu jako awaryjne łóżko i miejsce do odpoczynku dla najmłodszych.

W sklepach dostępnych jest wiele ciekawych modeli, różniących się wielkością, kształtem, sposobem montażu oraz ceną. Spotyka się je w parkach, ogrodach, zastępują komplety wypoczynkowe, leżaki i koce piknikowe. Jak wybrać model, który będzie najbardziej komfortowy i spełni wymagania nawet dużej rodziny?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka elementów. Jakie są twoje oczekiwania i upodobania? Które kolory preferujesz? Czy z hamaka będzie korzystać jedna, czy wiele osób? Hamak będą użytkować dorośli, starsi, a może dzieci i nastolatkowie? Jak dużo miejsca posiadasz, by swobodnie rozwiesić hamak wśród drzew lub na balkonie? Ważna jest także kwota, którą chcesz przeznaczyć na zakup, oraz charakter miejsca, w którym hamak ma się docelowo znajdować.

Reklama

Jak dobrać rodzaj hamaka?

Popularne hamaki ogrodowe i do mieszkania mają różne kształty i wymiary. Pierwsza grupa to hamaki tkane ze sznurka. Ich przeciwieństwem są siedziska z materiału, z których najpopularniejsze są bawełna lub len. Siedzisko może składać się z samego materiału lub być uzupełnione o poprzeczne listewki, hak lub wieszak do montażu. Najbardziej rozbudowana wersja występuje dodatkowo ze stelażem - drewnianym lub metalowym - który zamontujesz na stałe w ogrodzie lub na łące.

Kluczowa kwestia podczas podejmowania decyzji to liczba użytkowników. Ile osób będzie korzystać z hamaka? Czy to sprzęt dla singla lub samotnika, który zaszyje się w hamaku z ulubioną książką, posłucha nowej płyty lub po prostu utnie sobie drzemkę po całym dniu pracy, czy też miejsce do odpoczynku dla dwóch lub kilku osób? Tu liczy się nie tylko specyfikacja producenta, która określa maksymalny ciężar, jaki hamak może wytrzymać. Hamaki rodzinne i wieloosobowe są szersze i dłuższe, pozwolą na swobodniejsze poruszanie się niż te, które przewidziano dla pary lub małej grupy dzieci. Jeśli nie jesteś pewien, jakie jest przeznaczenie modelu, który ci się podoba, sprawdź jego wagę - egzemplarze o masie do półtora kilograma są jednoosobowe, te do 3 kg poradzą sobie z dwoma lub trzema osobami, zaś większe udźwigną kilku dorosłych użytkowników.

Hamak dla wędrowników, pieszych turystów i tych, którzy lubią eksplorować okolicę, powinien być lekki, mocny, szybko się składać i nie wymagać dodatkowych akcesoriów. Siedzisko z siatki szybciej wyschnie w przypadku deszczu, za to lniany lub bawełniany egzemplarz to propozycja na długie, letnie wieczory, gdy robi się nieco chłodniej i masz ochotę skryć się przed niższą temperaturą.

Najlepiej wypoczniesz w hamaku w formie kokonu lub wyprodukowanym z głębokiego materiału, który bezpiecznie cię otuli. Nie posiada on dodatkowych mocowań i poprzecznych belek, dlatego nie ma ryzyka, że podczas obracania się spadniesz na ziemię. Możesz w nim ułożyć małe dziecko na drzemkę lub samemu spędzić noc na świeżym powietrzu.

Propozycją wartą rozważenia są fotele hamakowe, nazywane także krzesłami brazylijskimi. To dodatkowe miejsce do czytania, pracy z komputerem lub tabletem i zabawy dla najmłodszych. Nie zmieszczą tylu chętnych, ile tradycyjne podłużne modele, jednak szybko zawiesisz je pod sufitem i zdadzą egzamin, gdy nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią. Są idealne na balkon, niewielki taras, użyjesz ich zamiast krzeseł ogrodowych i zamontujesz wokół ogniska.

Jakość i materiał - na co zwrócić uwagę przed zakupem hamaku ogrodowego?

Gdy kupujesz hamak dla całej rodziny, postaw na jakość. To nie tylko bezpieczeństwo, ale też wiele lat użytkowania, komfort obsługi i łatwość montażu. Cena dobrego i właściwie wykonanego hamaku to wydatek około kilkuset złotych. Jaki materiał wybrać? Najpopularniejsze są hamaki z białego sznurka o gęstych oczkach, który jednak jest mało stabilny i niewygodny, wbija się w ciało i nie pozwala na relaks.

Hamaki sznurkowe tworzy się nie tylko ze wspomnianego wcześniej duracordu czy bawełny, ale także nylonu, który posiada ciekawe, intensywne kolory, nie blaknie pod wpływem deszczu lub mocnego słońca i nie nagrzewa się. Dobrym pomysłem są też hamaki z durasolu - bardzo mocnego, a przy tym przyjemnego w dotyku sznurka, który nie chłonie wilgoci i występuje w wielu ciekawych wzorach i odcieniach.

Hamak wieszany czy na stelażu? Plusy i minusy

Hamaki na stelażu są masywne i ciężkie. Nie jest to zdecydowanie model mobilny, najłatwiej zamontujesz go na stałe na działce, niedaleko domu i w każdym miejscu, w którym nie ma dostatecznie wysokich drzew. To też wygodny pomysł na wyposażenie tarasu lub gadżet idealny na plażę lub łąkę. Stelaże mogą być drewniane lub stalowe, te drugie są mocniejsze i bardziej wytrzymałe.

Na szybki wypad za miasto hamak podwieszany to strzał w dziesiątkę. Spakujesz go do wakacyjnej walizki, szybko zamontujesz i zdejmiesz. Potrzebujesz jednak dwóch wysokich drzew lub krzewów, które zastąpić może rura lub słup w miejskim parku czy ogrodzie. Ten model jest tani i prosty w obsłudze, choć czasami wywrotny, dlatego zrezygnuj z płaskich modeli z belkami, które mogą być niebezpieczne dla dzieci. Wygodny hamak docenią wszyscy domownicy.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama