Reklama

Projekty z Polski w finale prestiżowego konkursu The Plan Awards

Dom Polski i Małopolska Chata Podcieniowa to jedyne projekty z Polski w kategorii Dom, które zostały nominowane do finału jednego z najbardziej renomowanych konkursów w branży architektury The Plan Award. Oba domy zaprojektowane zostały przez BXB Studio Bogusław Barnaś, a ich forma zainspirowana została tradycyjną architekturą regionu i kulturą ludową.

Chata Podcieniowa

Małopolska Chata Podcieniowa to dom który czerpie inspiracje z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic, umożliwiając pieszą komunikację po mieście w deszczowe dni. W terenach górzystych podcienie podążały za topografią terenu tworząc podcieniowe schody. Ciekawym przykładem tego typu rozwiązań są domy podcieniowe zlokalizowane na rynku Lanckorony.

- mówią twórcy projektu z BXB Studio Bogusław Barnaś

Reklama

Modernistyczny, w całości przeszklony od południa parter wykończony został naturalnie patynującym i starzejącym się drewnem na wzór historycznych domów podcieniowych. Minimalistyczna, otulona blachą, zamknięta w purystycznym trójkącie bryła poddasza tworzy wyrazisty podcień, chroniący przed słońcem i deszczem. Poddasze od strony południowej mieści otwarte aż do kalenicy wnętrze widokowej sypialni, a od strony północnej dwupoziomowy gabinet z antresolą na najwyższym już piątym poziomie.

Małopolska Chata Podcieniowa to dom designerski ale jednocześnie trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji.

Czytaj także: Wybrano najpiękniejszą rezydencję świata. To chata podcieniowa w Małopolsce

Dom Polski natomiast nawiązuje stylistyką do polskiej kultury ludowej - malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic oraz staropolskich dworów bogatych w niesamowite konstrukcje z bali drewnianych. Jest współczesną interpretacją bogatego i unikalnego polskiego dziedzictwa kulturowego nie eksplorowanego we współczesnym designie.

Forma architektoniczna domu to betonowa podstawa oparta na stoku, na której wspierają się dwie dominujące bryły przełamane szklaną transparentną kondygnacją. Statyczny, ciężki prostopadłościan nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, natomiast dynamiczna i lekka bryła zwieńczająca dom inspirowana jest formami drewnianych kościółków krytych gontem.

Dom usytuowany jest na 31 arowej działce w gminie Gródek nad Dunajcem, na jednym z najwyższych okolicznych wzniesień, z którego roztacza się przepiękny widok na otaczający górzysty krajobraz, Jezioro Rożnowskie oraz przyległy do działki las.

Dom wyposażono w systemy mobilne ograniczające dostęp światła - wysuwane rastry chroniące również przed deszczem oraz zamykane okiennice podkreślające skosy całego założenia. Nietypowe trójkątne okna zlokalizowane w dachu sypialni i garderoby są współczesną interpretacją tradycyjnych lukarn.

Zarówno Dom Polski, jak i Małopolska Chata Podcieniowa projektu Bogusława Barnasia były już doceniane w rodzimych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Małopolskiej Chacie Podcieniowej wyróżnienia przyznały jej m.in. Izba Architektów oraz magazyny "Dobrze Mieszkaj" i "Murator". Projekt został doceniony także na arenie międzynarodowej. Budynek zdobył nagrodę w konkursie Global Architecture & Design Awards 2021, organizowanym przez platformę Rethinking the Future Awards, German Desingn Award, European Property Award, A' Design Award. Dom Polski natomiast ma na swoim koncie nagrodę ICONIC AWARDS 2022: Innovative, projekt został także zakwalifikowany do finału World Architecture Festival. 

Styl.pl/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: architektura | Małopolska | dom jednorodzinny | design
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy