Reklama

Zamiokulkas: Łatwe sposoby na rozmnażanie

Zamiokulkas to jedna z łatwiejszych w hodowli roślin. Jego ogromną zaletą jest fakt, że sam daje sygnały, gdy popełniamy błędy przy jego pielęgnacji. To właśnie dlatego zyskuje coraz większą popularność. Jak można rozmnożyć tę wyjątkową roślinę? Jest na to kilka sposobów.

Zamiokulkas - roślina dla opornych

Zamiokulkas świetnie poradzi sobie bez naszej pomocy, jeśli tylko będziemy zapewniać mu podstawowe warunki. Roślina nie powinna stać na parapetach, ponieważ tam łatwo może sparzyć ją słońce. Wybieraj miejsca jasne, ale nie wystawione na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Oprócz tego staraj się, nie przelewać rośliny. Zwracaj uwagę na wilgotność podłoża oraz kolor łodyg. Jeśli ziemia jest mokra, a łodygi brązowe oznacza to, że nadmiernie podlewałeś roślinę a zamiokulkas zaczął gnić. Podłoże powinno być mocno przepuszczalne.

Reklama

Zobacz również: Zamiokulkas - warunki uprawy i zasady pielęgnacji

Kiedy przesadzać zamiokulkasy?

Rośliny doniczkowe warto przesadzać. Zależnie od gatunku powinniśmy robić to co rok lub dwa-trzy lata. Zamiokulkas jest jednak na tyle wyjątkowy, że sam wyśle nam sygnały, iż nadeszła jego pora. Przede wszystkim, jeśli widzisz, że doniczka zaczyna pękać wszerz, oznacza to, że roślina wypuściła już za dużo pędów. Jeśli korzenie rozsadzają osłonkę, musisz jak najszybciej zmienić ją na inną, większą.

Zamiokulkas może zachowywać się trochę jak dziecko. Kiedy od dłuższego czasu nie wypuści nowych liści, wiedz, że domaga się zmiany otoczenia. Co jeszcze możesz dowiedzieć się, obserwując liście? Jeśli roślina nie będzie w stanie utrzymać starych, a nowych będzie znacznie mniej, to już ostatni moment na odratowanie rośliny.

Zobacz równieżJak pielęgnować zamiokulkasa, by nie gubił liści

Zamiokulkas - jak rozmnożyć roślinę?

Istnieje kilka łatwych sposobów na rozmnażanie zamiokulkasa. Najłatwiejszym oraz najszybszym jest oczywiście podział rośliny. Wyciągamy roślinę z doniczki, bulwę oraz korzenie otrzepujemy z ziemi. Roślinę rozdzielamy delikatnie, żeby nie uszkodzić pędów. Korzenie i bulwy umieszczamy w małej doniczce. Pamiętaj, zamiokulkas potrzebuje niskiej osłonki - inaczej nie będzie rósł w górę! Donice uzupełniamy podłożem do kaktusów.

Inne metody rozmnażania zamiokulkasa polegają na odcinaniu danych fragmentów roślin. Możemy zatem wyodrębnić sposoby z odcinaniem: całej łodygi, jej podziałem na mniejsze elementy oraz ukorzenianie samych liści. W przypadku pierwszej metody najważniejsze jest, abyśmy przycięli łodygę przy samej ziemi, bulwie. Odcinając mniejszą część, nie zdołamy wyhodować z niej rośliny 

Sposób z podziałem pędu na mniejsze fragmenty wymaga od nas nie tylko przycięcia łodygi tuż nad ziemną, ale również rozdrobnienia jej. Pęd tniemy tak, aby na każdym kawałku znajdowały się dwa liście - pierwsze cięcie wykonujemy tuż nad górnym liściem, drugie kilka centymetrów poniżej dolnego.

Trzecia metoda wymaga odcięcia czy oderwania liści z pozyskanego pędu. Następnie postępujemy identycznie w każdym z trzech wymienionych sposobów - przyszłe sadzonki ukorzeniamy w naczyniu z wodą. Pamiętaj, że woda musi być stosunkowo świeża, zmieniaj ją raz w tygodniu.

Sprawdź także: To dlatego zamiokulkas żółknie i usycha. Wiemy, jak go uratować

Do rozmnażania zamiokulkasa potrzebna będzie również cierpliwość. Ukorzenianie sadzonek zajmuje minimum miesiąc. W zależności od rodzaju sadzonki, czas ten będzie się stosunkowo wydłużał. Zatem na wypuszczenie korzeni przez fragmenty łodyg możemy czekać nawet 3 miesiące a na ukorzenienie liści nawet pół roku. Po upływie tego czasu powinniśmy dać rozwinąć się nowym pędom, a następnie umieścić je w odpowiednio przygotowanym podłożu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamiokulkas przesadzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy