Reklama

Kiedy żyjesz z hipochondrykiem

Jeśli twój partner nieustannie czuje się chory lub przeczuwa, że za chwilę zachoruje, zadręcza tym siebie i swoje otoczenie, to znaczy, że jest hipochondrykiem.

Niepokój o jego zdrowie może całkowicie zdominować wasze relacje. Dlatego musisz zachować zdrowy rozsądek.

Oceń listę chorób

Przez kilka pierwszych lat wspólnego życia możesz nie wiedzieć, że twój partner to hipochondryk. Przecież będzie miał objawy chorób, o których mówi. Jak odróżnić go od kogoś, kto naprawdę jest chory? Oceń listę chorób - u hipochondryka jest ona imponująca i wciąż się zmienia.

Zwróć uwagę, czy twój partner cieszy się z tego, że odkrył nową dolegliwość? Jeśli tak - raczej jest chory z urojenia niż naprawdę.

Bądź wyrozumiała i nie lekceważ jego dolegliwości. Pamiętaj, że on traktuje je poważnie. Jego niepokój o zdrowie wynika z lęku. Dowiedz się, co go spowodowało - może przeżył śmierć w rodzinie lub jako dziecko wciąż słuchał opowieści o chorobach np. dziadków.

Reklama

Traktuj wyrozumiale


Pamiętaj, że masz do czynienia z nadwrażliwcem. Traktuj go więc wyrozumiale, ale absolutnie nie jak dziecko, o które trzeba się troszczyć. Nie pomagaj mu w załatwianiu wizyt u lekarzy, odbieraniu wyników badań itp.

Kiedy będzie się tym sam zajmował i przekona się, jakie to uciążliwe, z pewnością ograniczy liczbę wizyt. Pamiętaj, że hipochondryk jest silnie skoncentrowany na sobie i nie przejmuje się chorobami innych. Może to być dla ciebie przykre, gdy zachorujesz, warto więc, byś miała wsparcie rodziny i przyjaciół.

Życie na gorąco 18/2012

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Jak żyć? | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy