Jak uśmierzać bóle stawów

Choroby reumatyczne są związane ze starzeniem się tkanek, np. zwyrodnienie stawów lub niezwiązane z wiekiem - przykładowo reumatoidalne zapalenie stawów. Najbardziej dokuczliwy ich objaw to przewlekły ból o różnym nasileniu.

Dotyczy on stawów, mięśni i układu ruchu. Zwykle uśmierzamy go, lekami. Jednak ich przewlekłe stosowanie ma swoje działania uboczne. Dlatego warto czasem spróbować naturalnych metod walki z bólem. Przedstawiamy kilka z nich.

Kąpiele solankowe

Działają przeciwbólowo, zmniejszają stan zapalny i poprawiają sprawność stawów. Do kąpieli używajmy soli wytwarzanych z leczniczych wód uzdrowiskowych, np. bocheńską, iwonicką, zabłocką. Lecznicze minerały z naskórka przenikają w głąb tkanek.

Polecane są kąpiele całościowe - gdy zanurzamy całe ciało w wannie lub częściowe - gdy zanurzamy w niej jedynie bolącą nogę czy rękę. Temperatura wody w wannie powinna mieć ok. 36-37°, kąpiel powinna trwać około 20 minut. W trakcie kąpieli wcieramy solankę w bolące miejsca. Zabieg wykonujemy 2-3 razy w tygodniu przed snem.

Reklama

Maści i żele

Działają miejscowo, znosząc ból i związany z nim stan zapalny w stawach. Redukują napięcie mięśni. Są to żele z wyciągów roślinnych, np. borowiny, kosodrzewiny, żywokostu, kory wierzby, czarciego pazura lub na bazie leczniczej solanki. Na bóle lub w stanach zapalnych stosujmy maści i żele przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W ich składzie jest ibuprofen, diklofenak lub kwas salicylowy.

Aktywność fizyczna

Ruch powstrzymuje rozwój choroby. Wzmacnia kości i mięśnie stabilizujące stawy. Żeby stawy były sprawne, musimy ich używać. Wiele osób zmagających się z bólami reumatycznymi unika ruchu. Myślą, że to pogorszy stan stawów. Nic bardziej mylnego.

Regularny ruch poprawia krążenie krwi, dzięki czemu do stawów dociera więcej substancji odżywczych. Ważne, by ruch był systematyczny, najlepiej codziennie, najrzadziej trzy razy w tygodniu, po minimum 30 minut. Dla osób mających problemy ze stawami na co dzień najlepsze są umiarkowane formy aktywności, np. marsze, spacery z kijkami nordic walking, jazda na rowerze.

Bardzo korzystny jest ruch w wodzie czyli pływanie lub aqua aerobik. Jednak, gdy choroba jest w stanie ostrym, dolegliwości się nasilają, ćwiczenia musimy ograniczyć. Poradźmy się wtedy fizjoterapeuty, jaka ich forma będzie dla nas korzystna.

Masaż z fizjoterapeutą

Dobry masaż złagodzi ból oraz zmniejszy sztywność i napięcie mięśni. Możemy korzystać z masaży u fizjoterapeuty czy masażysty. Prosty masaż bolącego stawu możemy też wykonać samodzielnie lub przy pomocy drugiej osoby.

Najpierw wetrzyjmy w dłonie oliwę zmieszaną z kilkoma kroplami olejku miętowego czy pichtowego. Bolące miejsce głaszczemy, potem lekko rozcieramy, następnie kolistymi ruchami ugniatamy palcami i na koniec znów głaszczemy. Taki masaż powinien trwać około 10-15 minut. Ponadto do domowego masażu możemy wykorzystać takie akcesoria rehabilitacyjne, jak plastikowe pajączki, gumowe jeżyki, kolczatki, wałki, rolki.

Okłady zimne i ciepłe

Przy różnych bólach reumatycznych kojąco działają okłady ciepłe i zimne. Kiedy, jakie stosować? Rozgrzewanie sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się. To zaś sprzyja rozluźnieniu mięśni i zmniejsza sztywność stawów.

Ciepłe okłady nie są jednak wskazane w okresach zaostrzenia choroby - gdy stawy są obrzmiałe, gorące, zaczerwienione. Wtedy ciepło może nasilić ból. Przy ostrym zapaleniu stosujmy zimne kompresy. One też działają przeciwbólowo. Zimno zwęża naczynia krwionośne, obkurcza je, łagodzi ból i obrzęk. Zimne okłady przynoszą ulgę przy bólach zwyrodnieniowych.




Rewia

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL