Obrzęki nóg

Każda z nas miewa kłopoty z obrzmiałymi nogami i ociężałością. Ale są sposoby, by poczuć się lekko. To twoi sprzymierzeńcy.

Wiele osób sądzi, że aby obrzęki ustąpiły, trzeba pić mniej płynów. Błąd! Należy pić codziennie 1,5-2 l wody (ale unikać kawy i mocnej herbaty). By zaś nie mieć problemów z nietrzymaniem moczu, polecamy ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Obrzęki dokuczają nie tylko starszym i pulchnym paniom. Powodów tych dolegliwości może być wiele, m.in.: zmiany hormonalne przed miesiączką, za mało ruchu, błędy żywieniowe - głównie nadmiar soli w diecie (a sól sprzyja obrzękom, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie!). Poza tym jemy za mało warzyw i owoców, w których jest potas regulujący naszą gospodarkę wodno-elektrolitową. Oto produkty, które robią to najskuteczniej.

Reklama

Dzika róża

W świeżych owocach jest bardzo dużo wit. C. Sporo jej zachowuje też susz i przetwory z róży. Herbatki z różą uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają podatność na obrzęki.

Ogórki

Zawierają minerały (magnez, potas, wapń) i aż 95 proc wody, są więc moczopędne. Świetnie oczyszczają nerki, wypłukują piasek! Można jeść je do woli, bo w 10 dag jest 15 kcal.

Winogrona

Mają właściwości przeciwzapalne i pomagają usuwać toksyny z organizmu (duża zawartość potasu i kwasów organicznych, np. jabłkowego zwiększa wydalanie moczu). Zapobiegają zakwaszeniu organizmu, polecane są więc dla osób, w których diecie jest dużo mięsa i soli.

Marchew

To źródło witamin A i C, które wzmacniają żyły, zapobiegają obrzmieniom, zwłaszcza nóg. Sok działa pobudzająco na układ moczowy i obniża poziom złego cholesterolu.

Pomidory

Są hitem wśród warzyw na obrzęki, bo jest w nich najwięcej potasu, który skutecznie usuwa nadmiar wody zalegającej w organizmie. Poza tym obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi. Wspomagają też pracę nerek i utrzymują sprężystość tkanek. Zawarty w nich likopen (czerwony barwnik) to silny przeciw utleniacz, chroni przed ryzykiem zawału serca i miażdżycą.

Truskawki

Usprawniają przemianę materii dzięki połączeniu dwóch cennych składników: witaminy C i żelaza. Zawierają też dużo wody, więc oczyszczają orga nizm z toksycznych płynów ustrojowych. Dzięki zawartości bromeliny pomagają pozbyć się cellulitu. Uwaga! Mrożone zachowują swoje właściwości.

Pory

Mają właściwości przeciwzapalne. Pomagają na obrzęki, które są wywołane przez stan zapalny. Zmniejszają opuchliznę. Łagodzą stany zapalne dróg moczowych, cewki, pęcherza. Zapobiegają tworzeniu się piasku i złogów w nerkach - polecane przy kamicy nerkowej.

Natka pietruszki

Ma właściwości antyseptyczne i zapobiega infekcjom układu moczowego (dzięki bardzo dużej zawartości wit. C). 1 łyżka natki zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.



Tekst pochodzi z magazynu

Tina

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL