Pokonaj ból zatok

Gdy boli cię głowa, czujesz ucisk za oczami, a do tego masz tak zapchany nos, że wręcz nie możesz oddychać, zapewne cierpisz na zapalenie zatok.

To jeden z najbardziej zagadkowych narządów w naszym ogranizmie. Zatoki są to przecież puste jamy! Niektórzy naukowcy twierdzą, że ich zadaniem jest wytwarzanie śluzu ochraniającego drogi oddechowe, inni, że ułatwiają ogrzanie powietrza, a jeszcze inni, że tylko zmniejszają masę czaszki. Jakakolwiek byłaby ich rola, bardzo często dają o sobie znać. Niestety, bólem.

Gdzie ich szukać

Każdy z nas w części twarzowej czaszki ma cztery pary jam wypełnionych powietrzem - to zatoki: czołowe, szczękowe, klinowe i sitowe. Są to wypustki błony śluzowej nosa, wrośnięte w otaczające kości. Z nosem są połączone małymi otworami (tzw. ujścia). Powierzchnia zatok jest pokryta włoskami (rzęskami) i śluzem. Podczas wdechu śluz wychwytuje drobiny brudu, a rzęski wypychają go do nosa.

Reklama

Jak się objawia zapalenie

Zapalenie zatok to stan zapalny błony wyściełającej zatoki. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia są zatkane ujścia zatok, które są skutkiem przeziębienia lub grypy. Czasem czynnikiem wywołującym chorobę są grzyby.

Część zapaleń jest spowodowana przez choroby np. korzeni zębowych. Zablokowanie ujść uniemożliwia usuwanie wydzieliny, która gromadzi się w zatokach. Objawem jest ból (ucisk) za oczami i zapchany nos, którego nijak nie można wydmuchać.

Komu zagraża?


Schorzenie może dotknąć każdego, jednak szczególnie są narażone osoby ze zmniejszoną odpornością, które wielokrotnie w ciągu roku łapią infekcje wirusowe czy bakteryjne. Cierpią także alergicy, u których choroba wywołuje obrzęk błony śluzowej. Zapalenie zatok często przytrafia się osobom ze skrzywioną przegrodą nosową i z polipami, dlatego warto je usunąć. Należy dbać też o zęby. Jeżeli zaś dopadnie cię infekcja, trzeba ją jak najszybciej wyleczyć.

Dlaczego trzeba leczyć?

Dlaczego trzeba leczyć? Warunkiem skutecznego leczenia zapalenia zatok jest zapewnienie dobrego odpływu wydzieliny z zatok, czyli odblokowanie ich ujść (patrz ramka). Zawsze jednak, gdy podejrzewasz stan zapalny, należy udać się do lekarza. Nieleczone zatoki mogą bowiem być przyczyną wielu powikłań.

Obrzęknięta śluzówka nosa i nagromadzona wydzielina jest znakomitą pożywką dla bakterii. Może pojawić się bardzo groźny ropień podokostnowy oczodołu, ropowica oczodołu, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego mogące prowadzić do ślepoty, a także szalenie niebezpieczne zapalenie opon mózgowych i ropień mózgu.

Jak je odblokować?

Krople
To prawda, że działają obkurczająco na błonę śluzową nosa, ale można je stosować bezpiecznie najwyżej przez 3-4 dni. Później może dojść do porażenia rzęsek i dalsze używanie kropel będzie całkiem nieskuteczne.

Inhalacje
To jeden z najlepszych sposobów na udrożnienie zatok. Przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie działają opary z olejkami np. sosnowym lub miętowym albo z octem.

Tele Tydzień

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL