Reklama

6 sprawdzonych metod na to, jak zwalczyć chrypę

Podajemy najlepsze domowe sposoby. Wybierz ten, który ci odpowiada!

1. Inhalacje i płukanki

 Do gorącej wody dodaj kilka kropel olejku eukaliptusowego, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary. Możesz  też użyć rozpuszczonej w wodzie soli iwonickiej lub sody oczyszczonej. Ważne, by po inhalacji się nie ochładzać (dobrze jest owinąć szyję szalikiem) i oszczędzać gardło (nie mówić). 

By nawilżyć błonę śluzową gardła, możesz też płukać je 2-3 razy na dzień naparem z szałwii, rumianku lub tymianku albo wodą z dodatkiem olejku herbacianego (6-10 kropli na szklankę).

2. Domowy syrop z cebuli

 Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące taka mikstura pomaga zwalczać chrypę.

Reklama

Kilka główek cebuli pokrój w piórka, a jedną dużą cytrynę w plasterki. W słoju układaj warstwami cebulę, cytrynę i miód. Zakręć słój i pozostaw w ciepłym ciemnym miejscu na  24 godziny. Odcedź dokładnie i pij 3 razy dziennie po łyżce.

3. Mikstury na bazie mleka i jajek

 Szklankę mleka zagotuj z ząbkiem czosnku i odstaw, żeby trochę przestygło. Jak będzie tylko ciepłe, dodaj pół łyżeczki miodu i wypij.

Jeśli od czosnku wolisz cebulę, pokrój 2 główki na grube kawałki. Wrzuć je do garnka, wlej tam 1/2 l mleka, dodaj tymianek i goździki. Całość zagotuj odstaw na ok. 10 minut, a potem odcedź. Pij 3 razy dziennie.

Jeśli chcesz szybko pozbyć się chrypki, wypij kogel-mogel - surowe jajko zmiksowane z cukrem (nie może być zimne, prosto z lodówki).

4. Okłady na noc i smarowanie

 Ugotuj 2-3 ziemniaki i rozgnieć widelcem. Ciepłą papkę zawiń w ściereczkę, zrób okład na gardło i otul je dodatkowo szalikiem. Kompres możesz zostawić na noc.

Dobre efekty daje również posmarowanie szyi wieczorem olejkiem kamforowym (działa rozgrzewająco). By uniknąć podrażnień skóry, wcześniej natłuść ją, np. oliwą.

5. Nawilżanie

 Wysuszona błona śluzowa nasila chrypę. Zadbaj o to, by w pomieszczeniach, w których przebywasz, była odpowiednia wilgotność powietrza. Wietrz je często, a na kaloryferze zawieś pojemniki z wodą albo mokry ręcznik (jak wyschnie, zmocz go ponownie).

Równie ważne jest nawilżanie od wewnątrz - dlatego staraj się pić codziennie co najmniej 2 litry płynów, nawet jeśli nie odczuwasz tak dużego pragnienia. Unikaj zimnego i zbyt gorącego (może podrażniać gardło) - napoje powinny być ciepłe.

 

6. Limonka i siemię lniane

Wyciśnij sok z 3-4 limonek, rozcieńcz go ciepłą wodą, dodaj 1-2 łyżeczki cukru i wypij. Jeśli chrypie towarzyszy drapanie w gardle, ulgę przyniesie wypicie siemienia lnianego, które ma działanie nawilżające i przeciwzapalne oraz specyficzną konsystencję zawiesiny.

Dwie łyżki ziaren zalej szklanką gorącej wody i pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Wymieszaj i pij powoli  - błonę śluzową pokryje warstwa ochronna, a to zapobiega jej wysuszaniu, które nasila dolegliwości. 

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama