Reklama

Chora na pogodę

Gdy wieje wiatr, pogarsza Ci się nastrój? Podczas deszczu czujesz się zmęczona, a przy spadkach ciśnienia nic ci się nie chce? Zapewne jesteś meteoropatką. Jak sobie pomóc?

Wpływ na nasze samopoczucie ma temperatura, ciśnienie i silny wiatr. Najgorzej czujemy się przy gwałtownych zmianach ich wartości. Gdy się chmurzy albo jest niskie ciśnienie, większość z nas czuje się marnie. Ale meteoropatom (meteopatom) nie tylko pogarsza się nastrój, oni reagują też bólem, bo nasilają się ich dolegliwości.

Wyże i niże


Najbardziej niekorzystnym typem pogody jest zmiana z wyżu na niż. Najlepiej zaś czujemy się przez pierwsze 7-10 dni wyżu, gdy ciśnienie atmosferyczne nie przekracza 1020 hPa. Ale wyż jest bardzo niekorzystny dla alergików uczulonych na pyłki roślin, bo w powietrzu utrzymuje się ich wysokie stężenie.

Reklama

Gdy spada temperatura, wzrasta lepkość krwi i zwężają się naczynia krwionośne. Wzrasta wtedy skłonność do zakrzepów. Z kolei gdy temperatura wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się. Wtedy ciśnienie krwi się obniża, a tętno podwyższa.

Dzieci też odczuwają


Według badań, wrażliwość na pogodę dotyka aż 70 proc. kobiet i prawie 50 proc. mężczyzn. Najwięcej meteoropatów jest wśród seniorów. Pogoda daje się we znaki osobom z nadciśnieniem, chorobami układu krążenia, reumatycznymi, ortopedycznymi, alergicznymi i psychicznymi.

Skłonnościom do meteoropatii sprzyjają zaburzenia hormonalne. Cierpią również dzieci. Na zmiany reagują niepokojem, zaburzeniami snu i brakiem apetytu. Młodsze są rozdrażnione, płaczliwe, niegrzeczne. Starszym trudniej się skoncentrować i uczyć.

Gorzej w mieście


Meteoropatia może być uwarunkowana genetycznie lub nabyta, np. w wyniku stresów, przeciążenia pracą, przebytych chorób oraz niezdrowego trybu życia. Bardziej podatni na wpływ pogody są mieszkańcy dużych miast, którzy większość dnia przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, często klimatyzowanych.

Pomóż sobie

Gdy czujesz się fatalnie, niezależnie od pogody idź na spacer! Dotleń organizm, a wtedy szybciej dostosuje się do zmian. Pomóc może każdy rodzaj ruchu - basen, aerobik, taniec. Zadbaj też o odpowiednią ilość snu. Doraźnie wspomoże cię filiżanka kawy, kawałek czekolady lub relaksacyjna kąpiel.

Sięgnij po naturalne specyfiki. Wyciąg z korzenia rhodioli pomaga sprawnie reagować na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a wyciąg z guarany poprawia samopoczucie i eliminuje uczucie zmęczenia. Pomaga również lecytyna - poprawia pamięć i koncentrację. Nie zapominaj o magnezie i witaminach z grupy B - uspokajają nasz układ nerwowy.

Kręgosłup
Spadek temperatury i ciśnienia powoduje, że płyny ustrojowe w organizmie rozprężają się i wywołują ból w kręgosłupie.

Serce
Częste i nagłe zmiany temperatury powietrza powodują przyspieszone bicie serca. Nasilają się bóle wieńcowe. Może nawet dojść do zawału.

Stawy
Nadejście frontu chłodnego zaognia procesy zapalne w obrębie stawów. Reagują one bólem już na dwa-trzy dni przed pierwszymi kroplami deszczu.

Kolano
Gdy już miałaś zbite kolano, niskie ciśnienie, spadek temperatury i wysoka wilgotność powietrza sprawią, że znowu będzie Ci ono dokuczać.

Bark
Dla narządów ruchu najgorszym typem pogody jest zmiana z wyżu na niż oraz tzw. niż z centrum nad Polską, czyli przemieszczanie się frontu chłodnego.

Kostka
Winę za opuchnięte kostki często ponosi szybko podnosząca się temperatura powietrza. Żyły nie są w stanie pompować krwi.

Skóra
Suche i mocno zanieczyszczone powietrze sprzyja powstawaniu alergii skórnych. Swędząca wysypka często sama mija po deszczu.


Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama