Reklama

Co ci dolega?

Boli Cię gardło, trzęsiesz się i czujesz się bardzo zmęczona. Co to jest? To może być przeziębienie albo... niebezpieczna grypa. Naucz się rozróżniać obie choroby, aby szybko i skutecznie się ich pozbyć.

Przeziębienie wywołują zwykle prymitywne wirusy (jeden spośród około 200), których siła tkwi w liczbie. Natomiast za grypę odpowiadają wirusy inteligentne, zdolne do błyskawicznego działania. Potrafią też one ukrywać się w organizmie, by nawet po kilku miesiącach czy latach ponownie zaatakować.

Zaczynają się od gardła

Wirusy powodujące przeziębienie i grypę mnożą się na tylnej ścianie gardła (odczuwasz to jako drapanie i ból). Najważniejsze jednak objawy w obu przypadkach są podobne, dlatego łatwo pomylić choroby. Jeśli jednak bez trudu wstajesz z łóżka, to znaczy, że dopadło cię przeziębienie.

Grypa rozkłada (dosłownie) na łopatki i musisz leżeć w łóżku, bo nie masz siły się podnieść! Najgorzej jest na drugi lub trzeci dzień choroby, a powrót do zdrowia jest możliwy nie wcześniej niż po tygodniu. Zmęczenie możesz jeszcze odczuwać przez kilka tygodni po ustąpieniu choroby.

Niebezpiecznie!

Przeziębienie i grypa dla ogólnie zdrowego człowieka nie są właściwie groźne (coroczne ofiary grypy to z reguły ludzie osłabieni, z niedoborami odporności i przewlekle chorzy). Niebezpieczne są dopiero ich powikłania. O ile przy przeziębieniach zdarzają się one rzadko, to już przy grypie ryzyko jest znaczne. Jednak czasami i przeziębienie, i grypa mogą być początkiem innej choroby (np. nadkażenia bakteryjnego lub bakteryjne zapalenie płuc). Dlatego osoby starsze i dzieci oraz chorujący na serce lub płuca, powinni zawsze zwrócić się do lekarza na początku infekcji.

Reklama

Co robić?

Nie ma jeszcze leku na wirusy, czyli przyczynę obu chorób. Jak dotąd najlepszym lekarstwem jest pozostanie w łóżku, aż choroba ustąpi sama (gdy organizm upora się z intruzami). Jedyne, co możesz zrobić, to przyjmować preparaty zwalczające objawy. Przy przeziębieniu na ogół potrzebujesz czegoś na katar lub kaszel (syrop, tabletki, spraye). Jeśli masz grypę, możesz też ratować się czymś na obniżenie temperatury i złagodzenie bólu. W obu chorobach musisz bardzo dużo pić, bo podczas infekcji woda błyskawicznie ucieka z organizmu (wraz z wydzieliną z nosa i tą, którą odkrztuszasz, a także wraz z potem, jeśli gorączkujesz). MAB

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: przeziębienie | grypa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy