Reklama

Co pomoże na zespół suchego oka?

Drapanie, pieczenie i zaczerwienienie oczu częściej dokucza jesienią i zimą, gdy odkręcamy kaloryfery, a zamykamy szczelnie okna. Gdy zaniedbamy nawilżanie (tak oczu, jak pomieszczeń) pojawia się ból, opuchnięcie powiek i światłowstręt. Dlatego lepiej zawczasu temu zapobiec, stosując ziołowe kompresy na powieki i nawilżając powietrze w mieszkaniu.

Kwiat ślazu

Także koszyczki rumianku, ziele świetlika, babka lacetowata, kwiaty jasnoty białej, liść podbiału - to zioła, które łagodzą podrażnione spojówki, nawilżają i przynoszą ulgę zmęczonym oczom. 

Można z nich przygotować ziołową miesznakę do zaparzania (łyżeczka suszu i filiżanka wrzątku). Ciepłym naparem nasącz dwa waciki kosmetyczne, ułóż na powiekach. Naparem przemywaj oczy kilka razy dziennie. 

Każde z ziół można też zaparzać osobno (np. w postaci gotowych herbatek-fix) i stosować na powieki.  

Natka pietruszki

Doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia. 

Pół pęczka natki zalej 3/4 szklanki wody, zagotuj, odstaw. W ostudzonym, ale ciepłym naparze zanurz dwa płatki kosmetyczne, ułóż na powiekach lub przemywaj nimi oczy trzy razy dziennie. Napar z natki działa jak krople nawilżające w zespole suchego oka.

Reklama

Roztwór soli

Złagodzi objawy, gdy zespół suchego oka spowodowany jest zatkanymi gruczołami Meiboma (są na brzegach powiek). 

Zrób kompres z soli i ciepłej przegotowanej wody (pół płaskiej łyżeczki na pół szklanki wody). Sól możesz zastąpić kilkoma kroplami szamponu dla dzieci. Ciepłym roztworem nasącz waciki, ułóż na powiekach, potem masuj powieki.

Pamiętaj

Gdy cierpisz na zespół suchego oka, twoim oczom wyjątkowo szkodzi kurz, dym papierosowy oraz klimatyzacja. 

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy