Reklama

Dbaj o płuca

To dzięki nim tlen, niezbędny do życia każdej komórki, dociera do organizmu. Są też dla niego filtrem. Z wiekiem wydajność płuc spada. Co robić, aby dobrze nam służyły przez lata?

Dlaczego trudno zdiagnozować choroby płuc?

Położenie i budowa tego organu sprawiają, że nie tak łatwo je zbadać. Płuca są jak gąbki złożone z tysięcy pęcherzyków, przewodzików pęcherzykowych, naczyń włosowatych oraz innych skomplikowanych struktur. Komplikacją jest także to, że badania profilaktyczne są bardzo drogie, a skierowanie na nie otrzymuje się w przypadku wystąpienia objawów i bycia w grupie ryzyka. Dodatkowo, badania nie zawsze dają jednoznaczny wynik. Dlatego najlepiej zapobiegać chorobie.

Co szkodzi płucom?

Reklama

Oczywiście palenie papierosów. Każdy nałogowy palacz powinien raz w roku wykonywać tomografię komputerową lub rentgena. Z kolei pylica płuc grozi m.in. górnikom czy pracownikom hut wdychającym pyły węgla, azbestu, krzemu czy berylu. Płuca podrażniać mogą odświeżacze powietrza i inne chemikalia, dlatego warto stosować je z umiarem, a w czasie sprzątania używać maseczki ochronnej. Stosuj tę zasadę zwłaszcza, jeśli masz skłonność do alergii.

Jakich objawów nie należy ignorować?

Kaszel utrzymujący się powyżej 2-3 tygodni, częste infekcje dróg oddechowych i ból klatki piersiowej w okolicy barku to pierwsze sygnały ostrzegawcze. Zaniepokoić powinny cię także krwioplucie (nawet jeśli był to jednorazowy epizod), duszności, zmęczenie, brak energii i utrata masy ciała.

Co jest przyczyną astmy i czy da się ją wyleczyć?

Astma może mieć podłoże alergiczne i niealergiczne. Obie formy choroby mają związek z przewlekłym stanem zapalnym w obrębie dróg oddechowych. Może on prowadzić do skurczu oskrzeli i upośledzenia przepływu powietrza w płucach. Przyczyny choroby nie są do końca zbadane. Wpływ na nią mają alergeny, dieta i jakość powietrza, którym oddychamy. Niezależnie od przyczyny, astma jest chorobą przewlekłą, ale odpowiednie leczenie może zminimalizować jej objawy.

Co to jest ropień płucny?

To niebezpieczna choroba, bo może grozić przerzutami, np. do mózgu. W tkance płucnej pojawia się pewien ograniczony obszar wypełniony ropą. Przyczyną może być dostanie się do płuca bakterii (np. z zakażonych próchnicą zębów), powikłania po zapaleniu płuc lub nowotwór. Charakterystycznymi objawami są żółto-zielona plwocina, wysoka gorączka i szmer oskrzelowy. W terapii stosuje się drenaż ułożeniowy i antybiotyki. Wczesne wykrycie pomaga uniknąć operacji.

Badania

Choroby płuc bywają podstępne i potrafią długo nie dawać konkretnych objawów. Pamiętaj o sprawdzaniu ich kondycji.

Badania osłuchowe. Raz na pół roku odwiedzaj lekarza rodzinnego. Badanie stetoskopem pomaga wykryć niepokojące szmery w płucach i oskrzelach.

Rentgen klatki piersiowej. Powinno się go wykonywać raz na dwa lata. Badanie pomaga wykryć nowotwór.

Spirometria. Badanie pojemności płuc pomaga wykryć nieprawidłowości w pracy układu oddechowego.

Tomografia komputerowa. Wykryje zmiany w płucach.

Jak zapobiec rakowi

Z powodu nowotworu płuca umiera rocznie ok. 6,5 tys. Polek. Główną przyczyną choroby jest wciąż palenie papierosów. Problem dotyczy także palaczy biernych. Co możesz zrobić dla swoich płuc?

Rzuć palenie! Unikaj przebywania wśród osób palących, obecnie przepisy są po stronie zdrowia, bez trudu znajdziesz więc miejsce wolne od dymu np. w kawiarni.

Wyjeżdżaj za miasto. Nawet weekendowy wypad na łono natury ma zbawienne wpływ na płuca. Nie masz możliwości wyjazdu? W weekend wybierz się na wycieczkę rowerową do lasu lub pełnego drzew parku.

Bądź aktywna. Ćwiczenia zwiększają pojemność płuc, przez co lepiej filtrują one powietrze. Aktywność wspomaga odporność, a unikanie infekcji to istotna część profilaktyki poważnych schorzeń płuc. Najlepiej spacerować czy biegać z dala od ruchliwych ulic.

Zmień dietę. Cukier i wysoce przetworzone produkty najlepiej wyeliminować. Płucom służą za to ryż, zboża, ryby, kapusta i gruszki.

SHOW 11/2017


Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy