Reklama

Dieta dla palacza

Jeżeli nie jesteś w stanie rzucić papierosów, zrób wszystko, aby zmniejszyć skutki nałogu. Zmień dietę – jedz dużo surowych warzyw i owoców.

Palacze są bardziej narażeni na niedobory witamin i składników mineralnych. Dlatego każdego dnia zjedz co najmniej 5-6 porcji warzyw i owoców. To najlepsze źródła wit. C, której bardzo ci brakuje (palenie utrudnia jej przyswajanie).

Każdego dnia należy spożyć ok. 110 mg tej witaminy, czyli tyle, ile zawiera np. pół papryki i 8 dużych truskawek albo pół szklanki czarnych porzeczek. Warzywa jedz na surowo lub krótko gotowane, bo wit. C utlenia się w wysokich temperaturach.

Chroń płuca

Dym papierosowy szkodzi płucom. Aby zapobiegać infekcjom układu oddechowego, spożywaj warzywa zawierające sporo beta-karotenu. Szczególnie bogatym jego źródłem jest dynia, marchew i szpinak. Pamiętaj, że beta-karoten najlepiej przyswaja się w obecności tłuszczu. Dlatego do surówek dodawaj zawsze łyżkę oleju lub oliwy, a pijąc sok z marchewki, zjedz kromkę pieczywa posmarowaną masłem.

Wzmocnij organizm

Jak najczęściej sięgaj po czosnek i cebulę. Mają dużo fitoncydów - wzmacniają organizm, działają przeciwzapalnie, bakterio- i grzybobójczo. Cebula zawiera też kwercetynę o silnych właściwościach przeciwutleniających. Najlepiej jeść je na surowo i rozdrobnione. Czosnek przed dodaniem do potraw zmiażdż, a cebulę posiekaj tuż przed jedzeniem.

Tego unikaj

Ogranicz spożycie kawy i mocnej herbaty, serów wędzonych i pleśniowych, a także wędzonych ryb i mięs  oraz soli i przyprawy z dodatkiem sodu. Uważaj na doustne środki antykoncepcyjne, bo w połączeniu z nikotyną mogą spowodować zakrzepicę.

JOG


Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: papierosy | palenie tytoniu | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy