Reklama

Dlaczego boli głowa

Czasem przyczyna dolegliwości nie jest oczywista. Ból nie zawsze łączy się z chorobą, często wywołują go czynniki środowiskowe lub złe nawyki. Sprawdź, co może powodować złe samopoczucie.

Farba lub wentylacja

Bardzo często ból głowy wywołuje coś znajdującego się w twoim otoczeniu. Jeśli dolegliwość pojawia się, kiedy wracasz do domu lub gdy przychodzisz do pracy, może być związana z pomieszczeniem, w którym przebywasz. Farba rozpuszczalnikowa to jeden z głównych podejrzanych. Robiąc remont, kup farbę z atestem.

Czasem ból głowy powoduje... brak tlenu. Zbyt szczelne okna i unikanie wietrzenia pomieszczeń negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Brak wymiany powietrza zmusza nas do wdychania większej ilości kurzu i zarodników pleśni.

Patrzenie w monitor

Praca przy komputerze lub oglądanie filmów 3D może powodować zawroty głowy. Wielokrotnie ból głowy powiązany jest z problemami ze wzrokiem. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor (także smartfon) prowadzi do tzw. skurczu akomodacyjnego. Skupianie wzroku na obiektach będących blisko zmusza mięśnie do długotrwałego napięcia. Dlatego co jakiś czas warto oderwać wzrok i spojrzeć w dal, to zapobiegnie bólom głowy.

Reklama

Co jednak zrobić, gdy dolegliwość pojawia się podczas oglądania trójwymiarowych filmów? Zawroty głowy mogą dokuczać w takiej sytuacji osobom o dużych wadach wzroku. Rozwiązaniem może być zażycie środków przeciw chorobie lokomocyjnej.

Niedobór płynów

Jedną z pierwszych oznak odwodnienia jest właśnie ból głowy. Wodę organizmowi powinno się dostarczać regularnie. Nie czekaj, aż dopadnie cię pragnienie, wtedy już jesteś częściowo odwodniona. Niedobory wody powodują poza bólami głowy zaburzenia koncentracji i zmęczenie. Popijanie wody małymi łykami przez cały dzień to najlepszy sposób na pozbycie się dolegliwości. W uzupełnieniu płynów pomogą też warzywa i owoce.

Najlepiej wybierać te "wodniste", np. ogórki, pomidory, sałaty, rzodkiewki czy paprykę. Porcja świeżych warzyw pomaga poprawić bilans wodny organizmu. Jedz też owoce sezonowe, najwięcej wody mają arbuzy i truskawki. Jeśli nie lubisz wody, to zamiast sięgać po słodzone napoje, wybieraj koktajle owocowo-warzywne lub świeże soki. Jednorazowe wypicie zbyt dużej ilości wody nie jest korzystne! Nagły wzrost jej ilości prowadzi do rozregulowania gospodarki wodno-mineralnej. Tracimy sód, a akcja serca zostaje osłabiona.

Sery i orzechy

Jeżeli ból głowy pojawia się po posiłkach, winne mogą być produkty, które zjadasz. Nie chodzi tu o zawarte w nich konserwanty, ale o naturalne składniki. Histamina i tyramina mogą wywoływac tzw. pseudoalergię pokarmową. Warto obserwować, które potrawy pogarszają nasze samopoczucie i zrobić ich listę.

Czasem ból głowy powodują jedynie większe ilości danego produktu. Histaminę zawierają ryby o ciemnym mięsie (np. tuńczyk), suszone i wędzone mięso, sery dojrzewające, czerwone wino, piwo pszeniczne, orzechy, pomidory oraz rośliny strączkowe. Tyramina występuje głównie w serach twardych, czekoladzie oraz w czerwonym mięsie.

Intensywny trening

Nagły wzrost ciśnienia i przyspieszenie pulsu mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy nie jesteś przyzwyczajona do wysiłku, a postanawiasz od razu ćwiczyć w szybkim tempie. Ból głowy, który ma zazwyczaj charakter pulsacyjny, ma związek m.in. z poszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu w czasie wysiłku. Zwiększa to ciśnienie wewnątrz czaszki.

Za ból głowy mogą być także odpowiedzialne odwodnienie (dlatego w czasie treningu nie zapominaj o napojach izotonicznych lub wodzie) oraz spadek cukru. Z drugiej strony, bóle głowy mogą mieć związek z tym, w jaki sposób wykonujemy ćwiczenia. Jeśli przeciążasz mięśnie szyi lub karku, może to wywołać wiele dolegliwości. Dlatego zanim przystąpisz do treningu, skonsultuj się z lekarzem (wykonaj badania, które wyeliminują ewentualne przeciwwskazania do wysiłku) oraz z trenerem, który podpowie ci, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Dobierze też zestaw ćwiczeń, który pomoże ci szybko poprawić kondycję oraz wysmuklić sylwetkę.

Kaszel i przeziębienie

Ból głowy może być jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Często ma związek z zatkanym nosem i zapaleniem zatok. Bywa też jednak tak, że kaszel, który wywołuje ból głowy, pojawia się u ciebie bez innych objawów. Suche powietrze w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu wystarczy, aby pojawiły się męczące ataki. Mogą je wywoływać także palenie papierosów lub niektóre leki, np. na nadciśnienie. Kiedy kaszlesz, podnosi się ciśnienie wewnątrz czaszki i to właśnie jest prawdopodobnie przyczyną bólu głowy. Żeby go się pozbyć, musisz wyeliminować kaszel.

W zależności od jego przyczyny pomogą ci w tym syropy lub pastylki, spreje nawilżające gardło, a nawet zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Pomyśl także o zastosowaniu domowych metod walki z kaszlem, takich jak syrop z cebuli i miodu, napar z siemienia lnianego lub mleko z masłem i czosnkiem. Dobrym sposobem na nawilżenie śluzówki są domowe inhalacje. Jeśli nie masz specjalnego urządzenia, wystarczy miska z ciepłą wodą i sól morska lub zioła, np. rozmaryn. Przez kilka minut wdychaj parę. Szybko poczujesz różnicę!

SHOW 15/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy