Reklama

Dlaczego mam ciągle zatkany nos?

Zwykle uczucie blokady towarzyszy infekcjom z katarem. Zdarza się jednak, że nawet gdy jesteśmy zdrowi, zatoki nie są w pełni drożne. Towarzyszą temu trudności z oddychaniem oraz wrażenie zalegającej wydzieliny. Warto sprawdzić, jaki jest tego powód.

Alergia. Potrafi nieoczekiwanie pojawić się nawet po 60. roku życia. Często towarzyszą jej takie symptomy, jak wodnisty katar, kichanie, łzawienie oczu. Najważniejsze to dokładnie określić, jakie alergeny wywołują dolegliwości. W tym celu należy zrobić test. Dolegliwości łagodzą leki antyhistaminowe oraz donosowe preparaty sterydowe.

Przewlekła infekcja zatok. Sygnałami, które powinny skłonić do wizyty u laryngologa, są m.in. kłopoty ze swobodnym oddychaniem przez nos oraz rozpierający ból głowy w okolicach czoła i skroni nasilający się przy pochylaniu oraz wysiłku fizycznym. Objawom tym może towarzyszyć utrata smaku lub węchu. Lekarz zaleci antybiotyk, sterydy lub zaleci płukanie zatok.

Reklama

Polipy. Poza niedrożnością, wywołują chrapanie (często też bezdech senny), charakterystyczną mowę nosową oraz osłabienie węchu, smaku, a także ból - ucisk u nasady nosa. Polipy leczy się preparatami sterydowymi, podawanymi do nosa i doustnie. Czasem konieczne jest ich usunięcie, zwykle mało inwazyjne, za pomocą endoskopu.

Krzywa przegroda nosowa. Aby na stałe pozbyć się dolegliwości i odblokować nos, przegrodę trzeba wyprostować chirurgicznie.

Jak go udrożnić

Płukanie. 3-4 razy dziennie aplikuj do nosa dawkę wody morskiej w spreju.

Inhalacje. Do miseczki z wodą dodaj łyżkę soli, 5 kropel olejku eukaliptusowego lub wlej szklankę naparu z mięty. Nakryj głowę ręcznikiem i nachyl się nad parą, wdychając lecznicze opary. Rób to 2-3 razy dziennie.

Nawadnianie. Przez cały dzień popijaj wodę mineralną, aby nawilżać śluzówki.

Zobacz również:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy