Reklama

Do czego mogą prowadzić wady stóp

Boli cię kręgosłup, głowa lub stawy kolanowe? Winne może być płaskostopie lub halluksy.

Nasze organy, nawet oddalone od siebie, są połączone w bardzo zadziwiający sposób. Dlatego analizując swoje problemy zdrowotne, warto zacząć od stóp. Okazuje się, że ich wady - płaskostopie poprzeczne, koślawość, halluksy powodują bóle stawów kolanowych, kręgosłupa a nawet głowy.

Kłopoty z kolanami

Szczególnie po długim chodzeniu (np. pieszych wycieczkach) możesz odczuwać ból, a także gdy chodzisz po twardym podłożu, np. po asfalcie lub betonie.

Nasza rada

Gdy dużo chodzisz (wystarczy choćby godziny spacer dziennie), koniecznie zakup buty sportowe, które będą dobrze amortyzowały wstrząsy. Spaceruj po miękkim podłożu, ubitych ścieżkach, np. leśnych, a nie betonie. Przy halluksach stosuj aparat korekcyjny, np. typu Marcin (ok. 40 zł), może powstrzymać pogłębiającą się deformację, ale trzeba nosić go codziennie przez kilka miesięcy.

Reklama

Gdy boli kręgosłup

 Podczas chodzenia stopy nieprawidłowo dotykają podłoża i dochodzi w nich do napięć mięśniowych. To przekłada się na nieodpowiednie ustawienie miednicy, a właśnie ona jest bezpośrednio połączona z kręgosłupem. Sprawia to, że kręgosłup nienaturalnie się wygina, mięśnie przykręgosłupowe i więzadła napinają się, co skutkuje bólem pleców.

Nasza rada

Koniecznie wybierz się do ortopedy, który dobierze odpowiednio profilowane wkładki ortopedyczne. Polecane są te z tzw. pelotą (specjalne wzniesienie w okolicach śródstopia), która podpiera łuk poprzeczny i niweluje przeciążenia kości śródstopia. Na co dzień wykonuj proste ćwiczenia: podkurczaj i prostuj palce. Jak najczęściej stawaj na palcach, aby wysoko unieść pięty.

Męczące bóle głowy

Gdy masz płaskostopie i nieprawidłowo ustawiasz stopy (większe obciążenie jest na ich krawędziach) powoduje to napięcia w mięśniach kręgosłupa i mięśniach potylicznych głowy. To może wywołać ból głowy zlokalizowany z tyłu.

Nasza rada

Na płaskostopie poprzeczne noś wkładki z pelotą i wykonuj proste ćwiczenia. Wieczorem regularnie masuj podeszwę stopy. W tym celu możesz kupić w aptece lub sklepie rehabilitacyjnym matę jeżyk (z kolczastymi wypustkami, ok. 80 zł). Wieczorem spaceruj po macie przez 5-10 minut. Ponadto rozetrzyj w dłoniach łyżkę oliwy wymieszaną z 2 kroplami olejku lawendowego lub pomarańczowego (odstresowuje) i masuj podeszwę stopy kolistymi ruchami od pięty do palców, delikatnie uciskając, na koniec głaszcz podeszwę. Możesz w ten sam sposób możesz delikatnie wymasować szyje i kark, zaczynając od góry szyi - masaż rozluźni przykurczone mięśnie.

Ważne

 Komputerowe (podoskopowe) badanie stóp. Dzięki niemu można zdiagnozować wady stóp, wady postawy, a u osób z cukrzycą ocenić ryzyko powstawania owrzodzeń w przypadku stopy cukrzycowej. Takie prześwietlenie stóp daje możliwość zaplanowania odpowiedniego leczenia oraz dopasowanie indywidualnych wkładek - zrobionych na miarę. Niestety, badanie nie jest refundowane, kosztuje ok. 100 zł.


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy