Reklama

Gardło bez bólu i chrypki: co robić w razie choroby

Na przedwiośniu, kiedy organizm jest osłabiony po zimie, częściej dają znać o sobie infekcje gardła, nawracające afty, dokuczają przerośnięte migdałki. Jak sobie z nimi radzić? Co możemy bezpiecznie zrobić sami w domu, a kiedy powinniśmy niezwłocznie odwiedzić lekarza?

Zapalenie gardła

Infekcja rozwija się stopniowo. Najpierw czujemy drapanie w gardle, potem narasta ból. Może być dość silny. Pojawiają się trudności w przełykaniu. Migdałki są przekrwione i rozpulchnione. W ok. 90 proc. przypadków u dorosłych przyczyną są wirusy, które wnikają przez drogi oddechowe. Już przy pierwszych dolegliwościach warto zastosować leki przeciwzapalne, przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania lub sprayów. Należy też systematycznie nawilżać gardło. Gdy po 4-5 dniach domowego leczenia nie ma poprawy, trzeba iść do lekarza.

Angina

Choroba ta rozwija się nagle. Wieczorem nic nam nie dolega, a rano budzimy się z silnym bólem gardła. Migdałki są mocno zaczerwienione, miękkie, rozpulchnione, wyraźnie powiększone. Pojawia się na nich białawy punktowy nalot, który może zmienić się w śluzowo-ropne czopy. Gorączka sięga niekiedy 40°C. Za dolegliwości odpowiadają bakterie paciorkowca. Wskutek osłabionej odporności uaktywniają się, namnażają i wywołują ostry stan zapalny. Trzeba iść do lekarza.

Reklama

Anginę leczy się antybiotykiem. Już 2-3 dawki antybiotyku mogą przynieść poprawę, jednak nie należy przerywać kuracji.

Można dodatkowo płukać gardło płukankami odkażającymi, stosować spraye lub ssać tabletki łagodzące ból gardła i krtani.

Chrypka

Głos staje się szorstki, matowy, słabszy, wyraźnie cichnie. Chrypka sama w sobie nie jest chorobą, ale może być objawem różnych schorzeń. Często towarzyszy jej drapanie w gardle, uczucie irytującej suchości. W zależności od przyczyny mogą pojawić się z nią inne dolegliwości, jak np. ból gardła, kaszel, pochrząkiwanie. Chrypka może mieć charakter przejściowy lub być przewlekła. Przyczyny bywają różne. Może to być nadwyrężenie strun głosowych, ich podrażnienie przez pikantne, kwaśne lub słone potrawy, napoje gazowane lub palenie papierosów. Także suche powietrze w pomieszczeniach. Gdy dolegliwości utrzymują się przez kilka dni albo powracają (raz chrypka jest łagodna, innym razem nasilona), należy skonsultować się z lekarzem. Ustali jej powód i podejmie odpowiednie leczenie, np. zaleci inhalacje. W tym czasie lepiej oszczędzać głos, nawilżać gardło specjalnymi sprayami, dbać o wilgotność powietrza w domu.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy