Reklama

Gdy twój pupil choruje, ty też możesz być zagrożona

Kochamy je bezgranicznie. Ale niektóre psie i kocie choroby przenoszą się na nas. Dlatego trzeba wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec.

Małe dzieci, osoby z osłabioną odpornością i kobiety w ciąży są najbardziej narażone. A wśród chorób pasożytniczych, grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych są trzy, które najczęściej przenoszą psy i koty.

Czym możemy zarazić się od kota i psa?

1. Toksoplazmoza

Najbardziej niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży (w 30 proc. choroba przenosi się na płód). Można się nią zarazić poprzez kontakt z kałem lub moczem chorego kota. Ale nie tylko! Zarazki toksoplazmozy mogą znajdować się w surowym mięsie. Giną po 10 minutach gotowania w temp. 60 st. C. Dlatego też trzeba myć dokładnie deski, na których je kroimy. Zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. Dobrze więc, gdy przyszła mama na miesiąc przed planowaną ciążą zrobi badania serologiczne w kierunku toksoplazmozy.

Reklama

Jak się przed nią bronić?

Nie zbliżaj głowy do żwirku w kuwecie kota przy jej opróżnianiu. Czyść ją w rękawiczkach. 

Kobietom w ciąży radzi się unikania kontaktów z kotami lub chociażby z kuwetą. 

2. Choroba kociego pazura (bartoneloza)

Do zakażenia bakterią dochodzi w wyniku podrapania lub ugryzienia przez kota, zwykle małego. Szczególnie narażone są dzieci.

Objawy

W miejscu zadrapania wyskakuje wysypka, a potem pęcherzyk. Po tygodniu powiększają się węzły chłonne i występują objawy grypopodobne. Ranę należy dobrze zdezynfekować. Choroba zwykle ma łagodny przebieg i mija po ok. 10 dniach. 

Jak się przed nią bronić? 

Chorobę wywołują bakterie przenoszone przez pchły, trzeba więc uważać na bezdomne zwierzaki.

3. Toksokaroza

Chorobę wywołują pasożyty: glisty psie i kocie. W tym przypadku zagrożeniem nie są świeże odchody. Glista staje się aktywna dopiero po dwóch,trzech tygodniach od wydalenia. Może więc długo bytować w ziemi czy piasku. A gdy dostanie się do organizmu człowieka, przekształca się w larwy, które mogą żyć w naszych narządach nawet 10 lat. 

Objawy 

Bóle głowy i brzucha, brak apetytu, osłabienie, wysypka.

Dmuchaj na zimne!

Regularnie odrobaczaj zwierzęta domowe. 

Zawsze myj ręce po zabawie z pupilami, po kontakcie z ziemią lub odchodami zwierząt. 

Na spacerze zawsze sprzątaj odchody po zwierzaku. Te leżące na trawnikach, chodnikach, podwórkach czy w piaskownicach są wylęgarnią zarazków. 

Ucz dzieci mycia rąk przed jedzeniem. 

Pilnuj, by maluch nie brał do ust zabawek, których używa w piaskownicy lub ogródku. 

Każdy (nawet jeśli nie ma zwierzaka) powinien myć owoce i warzywa przed spożyciem (mogą być zanieczyszczone kałem lub moczem zakażonych zwierząt).

Zobacz także:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy