Reklama

Infekcje, które lubią dokuczać latem

Potrafią z dnia na dzień wyłączyć nas z życia i zepsuć wymarzony urlop. Jak im zapobiec?

Wakacyjne kłopoty ze zdrowiem to wina gwałtownych zmian temperatur - upału na dworze i chłodu klimatyzowanych pomieszczeń, osłabionej odporności - wynikającej np. ze stresu związanego z podróżą, czasem gorszych warunków sanitarnych.

Angina

Objawy: silny ból gardła, trudności w przełykaniu, biały nalot na migdałkach. Infekcji towarzyszy gorączka - ponad 39°C. Przyczyny: w gardle większości ludzi paciorkowce bytują w sposób nieszkodliwy, ale gdy pod wpływem zimnych napojów gwałtownie obkurczymy naczynia krwionośne, może dojść do rozrostu bakterii. Co możesz zrobić? Zwykłe tabletki na gardło bez recepty nie pomogą. Konieczna będzie wizyta u lekarza i antybiotyk.

Reklama

Zapalenie ucha

Objawy: pulsujący, rozpierający ból (nasila się w pozycji Infekcje, które lubią dokuczać latem leżącej i w nocy), ból głowy, pogorszenie słuchu, gorączka, wydzielina z ucha. Przyczyny: przewianie (klimatyzacja w samochodzie), korzystanie ze zbiorowych kąpielisk, w których woda jest zanieczyszczona (do ucha mogą wniknąć bakterie i grzyby), zaleganie wody w uchu.

Co możesz zrobić? Nawet gdy ucho tylko pobolewa, zrezygnuj z pływania i plażowania. Zacznij przyjmować środek przeciwzapalny. Jeśli po 2-3 dniach nie będzie poprawy, trzeba iść do lekarza. W przypadku silnego bólu i wysięku tym bardziej nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty i antybiotyku.

Zapalenie pęcherza

Objawy: uczucie parcia na mocz przy niemożności jego oddania, ból w dole brzucha, silny ból podczas oddawania moczu, stan podgorączkowy. Przyczyny: zakażenie wywołują bakterie, które namnażają się w układzie moczowym. Namnażaniu sprzyja mniej dokładna i rzadsza higiena intymna podczas letnich podróży, korzystanie z publicznych toalet, przegrzanie ciała.

Co możesz zrobić? Reaguj od razu. Weź furaginę. Dużo pij, by uniknąć zastoju bakterii w drogach moczowych. Wspomagaj się herbatką i sokiem z żurawiny - ma dużo witaminy C, która zakwasza mocz (kwaśny odczyn działa bakteriobójczo). Gdy po 2-3 dniach nie nastąpi poprawa, idź do lekarza pierwszego kontaktu. Gdy infekcja pojawiła się po raz pierwszy, prawdopodobnie otrzymasz receptę na antybiotyk. Gdy problem nawraca, lekarz zleci posiew, by ustalić, na które grupy leków bakteria jest oporna.

Zapalenie spojówek

Objawy: zaropiałe, przekrwione oczy, czasem problem z widzeniem oraz nadwrażliwość na światło. Przyczyny: suche powietrze, morska lub chlorowana woda, która podrażnia spojówki, zatarcie oczu brudnymi rękoma.

Co możesz zrobić? Przemyj powieki roztworem soli fizjologicznej lub kroplami ze świetlika. Gdy to nie pomoże, musisz iść do okulisty po kropelki lub maść z antybiotykiem.

Zobacz także:


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy