Reklama

Jak brak snu może wpłynąć na nasze zdrowie?

Każdemu z nas zdarza się czasem położyć za późno. Lato sprzyja towarzyskim spotkaniom, które często przedłużają się do rana. Jakie mogę być skutki nieprzespanej nocy dla naszego ciała?

Według badań naukowców ze School of Aging Studies Uniwersytetu Południowej Florydy, negatywne skutki niedoboru snu można zaobserwować już po jednej nieprzespanej nocy. Powszechnie przyjmuje się, że optymalna ilość snu wynosi od sześciu do ośmiu godzin na dobę. Niewystarczająca ilość snu może mieć natomiast bardzo niekorzystne skutki dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Nieodwracalne zmiany w mózgu

Regularne niedosypianie i chroniczne zarywanie nocy może doprowadzić do niszczenia połączeń neuronowych w mózgu. Według wcześniej wspomnianego badania, myszy, które były pozbawione ośmiu godzin snu zjadały swoje połączenia nerwowe. Niedobór snu może prowadzić do zmian w mózgu, które zachodzą np. przy chorobie Alzheimera. Skutkiem może być spadek koncentracji i kłopoty z pamięcią.

Reklama

Ryzyko otyłości

Choć może brzmieć to zaskakująco, brak snu i regularne niewysypianie się ma związek ze zwiększeniem ryzyka występowania otyłości. Niektóre badania podają, że każda dodatkowa godzina snu wśród osób śpiących mniej, niż 5 godzin na dobę, może przyczynić się do spadku BMI o 0,35 kg/m2. Brak snu zmniejsza też tempo przemiany materii. Dodatkowo, śpiąc niedostatecznie długo, możemy doprowadzić do rozregulowania apetytu, a co za tym idzie, jesteśmy bardziej skłonni do jedzenia więcej, niż potrzebuje nasz organizm.

Przyczynianie się do chorób psychicznych

Panuje powszechna opinia, że choroby takie, jak depresja, powodują kłopoty ze snem. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że zależność ta może działać w obydwie strony. Statystycznie osoby cierpiące na bezsenność są bardziej podatne np. na depresję. Ryzyko wystąpienia depresji u osób śpiących za mało jest aż czterokrotnie większe, niż u osób śpiących w odpowiednim wymiarze godzin. 

Gorsza jakość życia seksualnego

Nieodpowiednia ilość snu jest uznawana za jednego z największych wrogów poziomu libido. Niedosypianie prowadzi do zwiększonego wydzielania kortyzolu, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej a co za tym idzie - popęd seksualny może być znacznie zmniejszony. Dodatkowo, zmęczenie wynikające z niedosypania z pewnością nie zwiększy chęci do współżycia.

Zobacz także:

Najlepszy trening na płaski brzuch

Sekrety pięknej opalenizny

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy