Reklama

Jak sobie radzić z zespołem jelita wrażliwego

​Nie jest to łatwe, ponieważ nie ma uniwersalnych zaleceń dla każdej osoby cierpiącej na IBS.

Choroba objawia się tym, że jelita po jedzeniu kurczą się mocniej i częściej niż zwykle. To zaś powoduje bóle brzucha, nudności, wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego (IBS) jest także uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku. Dolegliwości nasilają się w sytuacjach stresowych, ale nie występują w nocy, gdy jesteś wypoczęta i zrelaksowana.

Klucz do zmniejszenia objawów

Niestety, zespołu jelita drażliwego nie da się wyleczyć, ponieważ nie są znane jego przyczyny. Można natomiast złagodzić dolegliwości. Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale przede wszystkim jakie masz nawyki. 

Reklama

Najważniejsze zalecenie to picie odpowiedniej ilości wody, zarówno w wypadku postaci biegunkowej, jak i zaparciowej. W przypadku biegunek chodzi przede wszystkim o to, aby zapobiec odwodnieniu i osłabieniu organizmu. A przy zaparciach - aby zmniejszyć wchłanianie wody w jelicie grubym, co ułatwia wypróżnianie. 

Zalecana jest woda niegazowana, słabe napary herbaty oraz zioła. Pić należy między posiłkami, godzinę po lub godzinę przed jedzeniem, ale nie w trakcie posiłku. Jest to szczególnie ważne w przypadku postaci biegunkowej, gdyż popijanie w trakcie posiłku nasila biegunki. 

Dowiedz się, co ci szkodzi

Aby zmniejszyć lub pozbyć się dolegliwości, należy unikać produktów, które nasilają objawy. Dlatego warto prowadzić dzienniczek żywieniowy. Zapisuj w nim wszystko, co jesz i jak zareagowały twoje jelita. To sprawa indywidualna. Zdarza się, że osoby z biegunkową postacią zespołu jelita nadwrażliwego bez problemu tolerują wiele produktów uznawanych za niewskazane. Objawy zmniejszą się, gdy będziesz jadać regularnie, 3-4 posiłki dziennie, oraz zażywać probiotyki dla osób z jelitem drażliwym.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy