Reklama

Jak spowolnić rozwój choroby Alzheimera?

Choć nie ma skutecznych leków przed nią chroniących, zmiana kilku codziennych nawyków może zahamować jej postępy.

Nieznane są przyczyny choroby Alzheimera. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Znacznie zwiększa się po 65. roku życia oraz w sytuacji, gdy ktoś w rodzinie już na nią chorował. Szczególnie narażone są osoby mające nadciśnienie, cukrzycę typu 2 lub niewydolność serca. Z wiekiem też w naturalny sposób mózg się starzeje, co sprzyja demencji. Jeśli jednak codziennie będziesz go trenować i pobudzać do aktywności, spowolnisz rozwój alzheimera.

Zmiany w diecie

Czarną herbatę zamień na zieloną. Badania dowodzą, że regularne picie zielonej herbaty chroni mózg przed alzheimerem i demencją starczą. Do zaparzania wybieraj herbatę liściastą, a nie w torebkach.

Reklama

Gotuj krótko, nie smaż. Warzywa przygotowuj na parze lub gotuj krótko w wodzie, bez soli. Mięso lub ryby też staraj się gotować, piec albo dusić. 

Codziennie sięgaj po owoce jagodowe. Może to być łyżka suszonej żurawiny albo filiżanka borówek, truskawek, malin, jagód, porzeczek. Jeśli nie ma świeżych, jedz mrożone.

 Codziennie zjedz 3-4 orzechy włoskie. Jeśli nie możesz gryźć orzechów, zmiel je w młynku lub roztłucz moździerzem i dodaj do sałatki, jogurtu, zupy. Najlepsze są orzechy świeżo łupane, ale jeśli ciężko je zdobyć, mogą być z torebki lub kupione na wagę na bazarku.

Koniec z rutyną

 Działaj inaczej niż zwykle. Rutynowo wykonywane czynności rozleniwiają umysł. Dlatego 2-3 razy w tygodniu poeksperymentuj, np. jeśli zazwyczaj jesz czy myjesz zęby prawą ręką, tym razem spróbuj zrobić to lewą. Zmień też kolejność porannych czynności - jeśli zwykle ubierasz się przed zjedzeniem śniadania, zrób to po posiłku. Krzątając się w kuchni, ułóż naczynia  inaczej niż dotychczas. Ustaw je w innym miejscu. W następnym tygodniu znów je przestaw. Pamiętaj, że takie pozornie małe zmiany zmuszają mózg do pracy i uaktywniają pamięć.

Uważnie oglądaj seriale. To ćwiczenie możesz wykonywać z sąsiadką lub koleżanką, które fascynują te same seriale. Gdy się spotkacie, niech każda z was opowie jakąś ciekawą sytuację, która się zdarzyła na ekranie, opisując jej szczegóły, np. jak byli ubrani bohaterowie, gdzie się spotkali, o czym dokładnie rozmawiali. Ustalcie, czy szczegóły rzeczywiście się zgadzają.

Zrób listę zakupów, ale nie zabieraj jej ze sobą, tylko naucz się jej na pamięć.

Konieczne spacery

 Spaceruj 30 minut dziennie. Jeśli nie możesz dzień za dniem, to minimum 4 razy w tygodniu. Możesz chodzić z kijkami nordic walking. Najkorzystniej jest spacerować w godzinach porannych, po śniadaniu lub przed południem. Po 15-20 minutach spokojnego marszu, przyspiesz tempo i spaceruj nieco szybciej przez ok. 15 minut. Następnie wróć do wolniejszego maszerowania. To korzystnie zadziała na pracę mózgu.

 2-3 razy w tygodniu idź na basen. Pływanie sprzyja lepszemu ukrwieniu mózgu i poprawia koncentrację.

Moc kurkumy

Zdaniem naukowców, zawarta w kurkumie kurkumina rozpuszcza złogi amyloidowe, które gromadzą się w naczyniach krwionośnych mózgu i sprzyjają rozwojowi choroby Alzheimera. Warto więc polubić ten korzeń i przyprawy na jego bazie, np. curry. Włącz je do codziennego jadłospisu. Usuną toksyczne związki. Ich jedzenie zaleca się 2-3 razy w tygodniu. Wystarczy pół łyżeczki kurkumy lub curry dodać do sosu, zupy, gulaszu, ciasta naleśnikowego.

Pamiętaj! Kurkumina jest lepiej wchłaniana przez organizm, jeśli podaje się ją w towarzystwie ostrej papryki lub pieprzu. 


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama