Reklama

Katar, czyli banalny objaw groźnej choroby

Początki ziarniniaka Wegenera łatwo pomylić z przeziębieniem lub osłabieniem odporności, bo z takimi właśnie objawami kojarzą się nam przeciągające się poczucie osłabienia, stan podgorączkowy, bóle mięśni i kości oraz brak apetytu.

Nawet gdy z czasem do tych objawów dołącza katar, krwawienie z nosa i chrypka, nadal łatwo zbagatelizować problem. Dopiero gdy zaczyna zapadać się nasada nosa i pojawia się niewydolność nerek, okazuje się, że to nie może być zwyczajna wirusówka.

Do tego mogą dołączyć mniej typowe objawy, np. zaburzenia czucia, biegunka, bóle brzucha, podskórne guzy, choroby oczu, zapalenia dziąseł i śluzówki jamy ustnej.

Jak rozpoznać ziarniniaka?


W celu identyfikacji ziarniniaka Wegenera, chory powinien wykonać badania krwi i moczu, RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej. To pozwoli zobrazować zmiany w obrębie dróg oddechowych. Rokowania zależą od stadium, w jakim zostanie rozpoznana choroba, czy zdążyła już objąć narządy wewnętrzne.

Reklama

Nieleczony ziarniniak Wegenera pozwala chorym przeżyć tylko pół roku od momentu postawienia diagnozy. Jednak dobranie odpowiednich leków może sprawić, że będą oni komfortowo żyć jeszcze przez długie lata.

Choroba jest nieuleczalna


Choroba ta jest nieuleczalna. Aby utrzymać ją w remisji, stosuje się leki z grupy glikokortykosteroidów i cyklofosfamid.

W ciężkich przypadkach, gdy leczenie nie przynosi rezultatów, stosuje się plazmaferezę, czyli czyszczenie krwi. Zabieg ten jest drogi i daje tymczasowe efekty, a z czasem chory reaguje na niego coraz słabiej.

Zobacz także:


Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy