Reklama

Łatwe sposoby, by uniknąć zawału serca

Lekarze nie szczędzą rad, jak dbać o serce, by uniknąć miażdżycy, choroby wieńcowej i w efekcie – zawału. Ale czasem trudno zrealizować te zalecenia. Bywają niezrozumiałe lub skomplikowane. Ale są też proste i dostępne.

Zaszczep się przeciw grypie

Naukowcy nie mają wątpliwości, że istnieje zależność pomiędzy infekcjami układu oddechowego, takimi jak grypa i choroby grypopodobne, a problemami kardiologicznymi. Powikłaniem po grypie może być zapalenie mięśnia sercowego, nawet zawał. Dlatego warto się szczepić. Wiele gmin oferuje już darmowe szczepienia dla seniorów. Co ważne - u osób ze stabilną chorobą wieńcową szczepienie zmniejsza ryzyko zawału aż o 36 procent.

Unikaj nagłego wychłodzenia

Uczeni z uniwersyteckiego szpitala w Antwerpii (Belgia) odkryli, że niska temperatura powietrza jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na ryzyko zawału serca. Po szczegółowych analizach prognozy pogody i liczby osób przyjętych do szpitala z rozpoznaniem zawału, naukowcy doszli do wniosku, że na każde 10 proc. spadku temperatury ryzyko zawału serca rośnie o 7 proc. 

Nie chodzi jednak o samo zimno, ale raczej o efekt nagłej zmiany temperatury - gdy słupek rtęci z dnia na dzień spada o kilka lub kilkanaście stopni. Dlatego jesienią i zimą dbaj, by ciepło się ubierać. A gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno, lepiej zostań w domu.

Reklama

Śpij dobrze i ucinaj sobie drzemki

Dziesięcioletnie badania na Uniwersytecie Harvarda sprawdzały związek długości i jakości snu ze zdrowiem. Przebadano ponad 70 tys. kobiet w wieku 45-65 lat, które nie miały wcześniej kłopotów z krążeniem. U tych, które spały tylko pięć godzin, ryzyko, że będą miały kłopoty z sercem, rosło o 40 proc. w porównaniu z tymi, które sypiały po osiem godzin. 

Co ciekawe, zbyt duża dawka snu też nie jest zdrowa. U kobiet, które spały ponad dziewięć godzin na dobę, też występowało zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Naucz się relaksować

Przewlekły stres zwiększa ryzyko zawału. Napięcie powoduje, że podnosi się w organizmie poziom hormonów stresu, m.in. adrenaliny i kortyzolu. Rytm serca przyspiesza, rośnie ciśnienie krwi. Znajdź swój sposób na relaks. Naukowcy polecają m.in. uprawę ogródka i medytację.

Zobacz także:


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: atak serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy