Reklama

Lecznicze mikstury z polskiego lnu

Olej lniany łagodzi objawy menopauzy i pomaga, gdy bolą stawy. Siemię jest nieocenione przy zaparciach.

Gdy masz menopauzę

Codziennie jedz 2 łyżki pasty z ciecierzycy z olejem lnianym. Szklankę suchej ciecierzycy zalej zimną wodą i odstaw na 12 godzin. Po tym czasie odlej wodę, przepłucz cieciorkę i znów zalej zimną wodą. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez godzinę. Odcedź ciecierzycę i odstaw na pół godziny do przestygnięcia. Następnie wrzuć do miksera i dodaj 1/3 szklanki oleju lnianego z pierwszego tłoczenia. Możesz dodać kilka lisków świeżej szałwii. Wszystko razem zmiksuj na gładką pastę. Przełóż ją do zakręcanego słoiczka i przechowuj w lodówce.

Przeciw zaparciom

Po kolacji na 2 godziny przed snem zjadaj 2 łyżki ugotowanej kaszy pęczak, kuskusu lub płatków owsianych wymieszanych z łyżką oleju lnianego. Dla smaku możesz dodać świeżo mielony pieprz, słodką paprykę albo posiekaną natkę pietruszki. Jeśli wolisz, możesz w zamian zjeść łyżkę ziaren siemienia lnianego rozmoczonych przez kwadrans w ciepłej wodzie - dostarczysz tym sposobem dodatkowego błonnika z łusek siemienia, działającego na jelita jak szczotka wymiatająca ich zbędny balast.

Reklama

Ulga w bólu stawów

Gdy odczuwasz poranną sztywność stawów, codziennie na śniadanie wypijaj łyżkę oleju lnianego.

Możesz z niego przygotować doskonałą leczniczą miksturę (wg Johanny Budwig - znanej twórczyni leczniczych diet) z 4 łyżek twarogu i łyżki oleju. Oba składniki po prostu zmiksuj na gładko i jedz z ziołami na kanapkach albo z miodem i owocami.

Jeśli cierpisz z powodu bólu stawów, przygotuj miksturę z siemienia lnianego, cebuli i ziemniaka. Czubatą łyżkę nasion siemienia lnianego zalej połową szklanki wody i zagotuj na wolnym ogniu przez 15 minut aż powstanie kisiel. W tym czasie zetrzyj na tarce wyszorowanego ziemniaka wraz ze skórką i obraną cebulę. Wymieszaj  składniki, odsącz nadmiar wody, wyłóż na lnianą ściereczkę i obłóż bolący staw, owijając kompres folią spożywczą. Pozostaw na noc. Powtarzaj zabieg przez 5 dni z rzędu. Mikstura zawiera substancje przeciwzapalne, kojące i wyciągające opuchliznę.

 

Olej lniany. To trzeba wiedzieć!

Co robić, by nie tracił swoich leczniczych właściwości?

Jedz go wyłącznie na zimno. Podczas ogrzewania powstają nadtlenki, które zamiast opóźniać, przyspieszają postęp miażdżycy.

Olej lniany zachowuje świeżość do 2 miesięcy od dnia produkcji i 3-4 tygodnie od otwarcia butelki. Przechowuj go w lodówce albo w chłodnym miejscu, gdzie panuje temperatura nie wyższa niż 10˚C, w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła - inaczej szybko się utleni i straci swoją wartość.

 

Ważne!

Olej lniany to bardzo dobre źródło lignanów - hormonów roślinnych łagodzących dolegliwości menopauzy.

Zawiera też sporo kwasów tłuszczowych oraz błonnika. Rozluźnia zawartość jelit, zapobiegając zaparciom.

Dzięki kwasowi oleinowemu hamuje procesy zapalne kości i chrząstek łagodząc bóle stawów.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy