Maseczka ochronna na twarz - jak nosić?

Maseczka ochronna na twarz w miejscach publicznych towarzyszy nam już od ponad dwóch lat, a mimo to nadal niektóre osoby nie mają świadomości, że noszą ją nieprawidłowo. Co prawda zmiana przepisów, która weszła w życie z końcem marca, zniosła obowiązek noszenia maseczki w większości miejsc, poza placówkami ochrony zdrowia, warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach należy ją zakładać.

 Materiały promocyjne partnera

Czy warto nosić maseczkę ochronną na twarz?

Maseczki do zasłaniania ust i nosa towarzyszyły przez ponad dwa lata każdemu z nas. Od 28. Marca 2022 roku należy je zakładać wyłącznie w placówkach ochrony zdrowia. Warto wiedzieć, że są również rekomendacje dotyczące tego, w jakich sytuacjach maseczka ochronna na twarz powinna być stosowana. Mimo wielu sprzecznych opinii również tych, które podważały zasadność zakładania maseczek, nie można zaprzeczyć, że jest to jedna z dodatkowych barier, które chronią nas przed wirusami. Oczywiście samo zasłanianie ust i nosa nie wystarczy, ale w połączeniu z częstym myciem i dezynfekcją rąk, zwłaszcza jeśli przebywaliśmy w miejscach publicznych, zmniejsza ryzyko zakażenia.

Kiedy warto nosić maseczkę? Z pewnością w sytuacji, kiedy nasz organizm ma obniżoną odporność, jesteśmy w trakcie infekcji lub bezpośrednio po niej. Zaleca się, aby usta i nos zakrywać w zatłoczonych miejscach, zwłaszcza zamkniętych pomieszczeniach o słabej wentylacji, gdzie ryzyko zakażenia znacznie wzrasta. Pamiętajmy, że wielu Polaków nadal jest niezaszczepionych i to również osoby, które powinny pamiętać o noszeniu maseczek w miejscach użyteczności publicznej, dla ochrony swojej i innych.

Jak nosić maseczkę ochronną?

Poprawnie założona maseczka ochronna zakrywa zarówno usta, jak i nos, ponieważ wiele zakażeń ma bezobjawowy przebieg, stąd brak np. kataru nie świadczy o braku infekcji. Czy maseczka daje 100% ochronę przed zakażeniem? Nie, ale materiał ogranicza ilość wydychanych, potencjalnie zakażonych, cząsteczek, które wówczas w mniejszej ilości przedostają się do otoczenia. Podsumowując, chronimy w ten sposób osoby z naszego otoczenia, zmniejszając ryzyko ich zakażenia. Podobnie, jeśli chodzi o wdychane powietrze. Jeśli mamy założoną maseczkę, liczba cząsteczek i wirusów, która dostaje się do naszego organizmu, również jest mniejsza. Oczywiście ryzyka zakażenia nie można wykluczyć całkowicie, ale badania potwierdziły, że znacznie się ono obniża.

O czym warto pamiętać, nosząc maseczki?

Większość maseczek dostępnych w aptekach to produkty jednorazowe, na których osiadają zanieczyszczenia, bakterie i wirusy, dlatego po wyjściu z zatłoczonego pomieszczenia lub po powrocie do domu należy je wyrzucić. Jeśli maseczki ochronne są przez nas często używane, warto zakupić produkty ze specjalnymi wymiennymi wkładami. Jeśli natomiast korzystamy z materiałowych maseczek (np. domowej roboty), pamiętajmy o ich systematycznym praniu.

Maseczka nie zastąpi też innych dobrych praktyk, jeśli chodzi o profilaktykę. Warto pamiętać o częstym myciu rąk i korzystaniu z preparatów odkażających. Jeśli przebywamy w miejscach użyteczności publicznej, poza maseczką, warto mieć przy sobie również chusteczki nasączone płynem antybakteryjnym. 

 

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy