Reklama

Menopauza pod kontrolą

Najczęściej pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. Potrafi nieźle namieszać w życiu każdej kobiety. Warto o menopauzie wiedzieć jak najwięcej, aby dobrze się przygotować na jej przyjście.

Zaczyna się zwykle od uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości. Pojawiają się kłopoty z pamięcią oraz koncentracją, cierpisz na bezsenność, masz huśtawki nastroju. Do tego wszystkiego zaczynasz przybierać na wadze, a okres, dotąd regularny, zaczyna płatać Ci figle.

Zaburzenia mogą trwać kilka, a nawet kilkanaście lat! Na uderzenia gorąca, zaburzenia snu i nocne poty cierpi 40 proc. kobiet po 40. roku życia i 80 proc. po 50. Aby zmniejszyć te dolegliwości, powinnaś prowadzić regularny tryb życia.

Odstaw używki (kawę, papierosy, mocną herbatę). Naucz się technik relaksacyjnych, aby nie wpadać w panikę i nie poddawać się stresom. Tuż przed menopauzą jesteś szczególnie narażona na zaburzenia tarczycy. Jest to związane z wygasaniem czynności jajników. Każda kobieta powinna mieć wówczas wykonane badania diagnostyczne oceniające czynność tarczycy.

Reklama

Zdarza się bowiem, że objawy menopauzy bywają mylone ze schorzeniami tego gruczołu. Brak wydzielania hormonów jajnikowych powoduje również zmiany w kościach.

Zwiększa się ryzyko osteoporozy, jesteś podatna na złamania. Aby ustrzec się przed chorobą, powinnaś dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę wapnia. Również ćwiczenia i ruch sprawiają, że kości stają się odporniejsze na złamania.

Objawy menopauzy często łagodzone są hormonalną terapią zastępczą. Pomóc mogą też leki pochodzenia naturalnego.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy