Reklama

Nadżerka szyjki macicy

Dolegliwość ta dotyka wielu kobiet. Jest to ranka, która rozwija się w nabłonku części pochwowej szyjki macicy i z wyglądu przypomina małą, czerwoną plamkę o nierównej powierzchni.

Bardzo często przebiega bezobjawowo, u pacjentek wykrywana jest przeważnie przez przypadek, podczas kontrolnego badania ginekologicznego.  Nie należy jednak jej bagatelizować, ponieważ jak każde schorzenie, może prowadzić do różnych powikłań.

Wyróżnia się trzy rodzaje nadżerek: właściwą (wyglądająca jak owrzodzenie, powstaje na skutek urazów mechanicznych i chemicznych oraz po przebytych infekcjach intymnych), rzekomą (nabłonek nieprawidłowy zajmuje miejsce nabłonka prawidłowego, wpływ na jej pojawienie się mogą mieć porody, poronienia, zaburzenia hormonalne, częste zmiany partnerów seksualnych, nadużywanie tamponów, również stosowanie globulek i krążków dopochwowych jako metody antykoncepcyjnej), a także wrodzoną (dochodzi do zaczerwienienia szyjki macicy przy jej zakończeniu, cierpią na nią kobiety dojrzałe, które często odbywały stosunki seksualne bądź stosowały antykoncepcję hormonalną).

Reklama

Mimo, że wraz z pojawieniem się nadżerki pacjentki mogą nie dostrzec szczególnie niepokojących objawów, to na kilka symptomów powinny zwrócić uwagę. Są to m.in. krwawienia między miesiączkami oraz po stosunku; upławy o nieprzyjemnym zapachu; bóle krzyża, podbrzusza; pieczenie i świąd pochwy. Mogą one sygnalizować pojawienie się tego schorzenia.

Po badaniu ginekologicznym (badanie wziernikiem, cytologia bądź kolposkopia) lekarz stwierdzi, z którym typem nadżerki ma do czynienia i jaką metodę leczenia zastosować. Wpływ na wybór terapii ma też wiek pacjentki, stan jej zdrowia, ilość ewentualnych porodów. Jeśli zmiany są niewielkie, a kobieta wcześniej nie rodziła, to przeważnie rana nie jest usuwana, jedynie regularnie kontrolowana. Jeżeli choroba znaczniej rozwinęła się, specjalista powinien zastosować leczenie farmakologiczne lub wykonać zabiegi przy użyciu lasera lub takie, które ją wypalą albo zamrożą.

Czasami zbyt późne wykrycie nadżerki może skutkować pojawieniem się poważnej choroby (np. nowotworu) dlatego ważne jest, by kobiety regularnie badały się i nie ignorowały żadnych podejrzanych sygnałów, wysyłanych przez organizm.


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama