Reklama

Nerwobóle. Jak im zaradzisz?

Zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową, wypróbuj ziołowe kąpiele, rozgrzewające okłady i leczniczy olejek paprykowy.

Kiedy nagle dopada cię ostry, kłujący lub szarpiący ból w jednym konkretnym miejscu, to sygnał, że masz atak nerwobólu. Zwykle  nasila się on, gdy wykonujesz normalne czynności, np. podczas głębokiego oddychania czy mówienia. Towarzyszyć mu może mrowienie, drętwienie ręki lub nogi. Najczęściej pojawia się w klatce piersiowej (neuralgia międzyżebrowa), w plecach, w okolicy serca, barków (pod łopatką), szyi i głowy (bóle napięciowe) czy zębów i twarzy (neuralgia nerwu trójdzielnego).

Gdy wystąpią dolegliwości, jak najszybciej zastosuj  zabiegi rozgrzewające i przeciwbólowe.

Reklama

Zabiegi przeciwbólowe


2-3 razy dziennie wmasuj oliwę z gałki muszkatołowej.Zetrzyj na tarce jedną gałkę i wymieszaj z 1/4 szklanki oleju sezamowego z pierwszego tłoczenia. Podgrzej lekko, aż mikstura zbrązowieje. Wmasuj ciepłą (ale nie gorącą) oliwkę okrężnymi ruchami w miejsce objęte nerwobólem. Masuj ok. 5 minut.

Pij 2-3 razy dziennie odwar z kory wierzby. Łyżkę suszu zalej szklanką wody i trzymaj na małym ogniu pod przykryciem 5 minut. Następnie odstaw na 15 minut i przecedź. Pij zawsze świeży odwar po 1/3 szklanki.

Przygotuj i stosuj nalewkę z wiesiołka. 1/2 szklanki nasion tej rośliny wsyp do słoika i zalej szklanką wytrawnego wina (białego lub czerwonego). Zamknij słoik i odstaw na 2 tygodnie w chłodne, ciemne miejsce. Następnie przefiltruj przez gazę, przelej do butelki. Przechowuj w lodówce do 6 miesięcy. Pij po łyżce 2 razy dziennie, gdy ból jest ostry.

Zabiegi rozgrzewające

2-3 razy dziennie rób ziemniaczany opatrunek. Ugotuj 4 duże ziemniaki w mundurkach. Jeszcze gorące, razem ze skórką, rozgnieć na miazgę i szybko schowaj w bawełnianej skarpecie albo płóciennym woreczku, żeby nie straciły ciepła. Przyłóż w miejsce nerwobólu i owiń folią spożywczą albo ciepłym szalem. Trzymaj okład przez 30-40 minut.

Przed południem zrób okład z borowiny. Pojemnik z pastą (kupisz w aptece lub sklepie zielarskim, ok. 35 zł). Włóż go do naczynia np. garnka lub rondla z gorącą wodą na ok. 15 minut. Podgrzewaj borowinę aż będzie ciepła, ale nie gorąca - żeby się nie poparzyć.

Następnie grubą warstwę pasty (ok. 1 cm) nałóż na bolące miejsca i przykryj folią spożywczą. Owiń ręcznikiem. Okład trzymaj 30 minut. Następnie spłucz borowinę ze skóry ciepłą wodą. Okład rób codziennie, ale nie dłużej niż przez dwa tygodnie.

Wieczorem weź ciepłą kąpiel. Przygotuj 100 g zmielonych ziaren i wsyp do płóciennego woreczka. Zaszyj go i zanurz na chwilę w zimnej wodzie. Potem umieść w wannie z ciepłą (ale nie za gorącą) wodą. Kąpiel powinna trwać 15 minut. Możesz ją robić codziennie.

UWAGA! Jeśli przygotujesz drugi woreczek z gorczycą z całymi ziarnami bez mielenia, możesz przykładać go po kąpieli do bolącego miejsca - na 15 minut. Gdy natomiast bolą Cię plecy, najlepiej rozsypać nasiona gorczycy na prześcieradle i położyć się na nich na 10 minut raz dziennie. W kolejnych dniach czas zabiegu możesz stopniowo zwiększać, maksymalnie do 30 minut przez 10 dni.

Ważne witaminy z grupy B. Pamiętaj, aby codziennie zjeść 8-10 pestek dyni, 2-3 orzechy włoskie albo 6-7 orzechów laskowych. 2-3 razy w tygodniu włącz też do swojego jadłospisu 2-3 łyżki fasoli (np. zrób z niej pastę do pieczywa albo ugotuj zupę). Produkty te bogate są w witaminy z grupy B i korzystnie działają na układ nerwowy. Uwaga! Witamin z grupy B nie powinno zabraknąć w Twojej diecie, ponieważ ich niedobór może wywoływać nerwobóle i nasilać je.

Zobacz również:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy