Reklama

On nie chce się kochać!

Rozmowa z psychologiem-seksuologiem Magdaleną Bogdaniuk o męskich problemach z seksem.

Ola Aniekwe: Dlaczego mężczyźni unikają seksu?

Magdalena Bogdaniuk: Jest to pytanie coraz częściej ostatnio zadawane przez kobiety. Przyczyn może być wiele - poczynając od psychologicznych, biologicznych aż do zaburzonych relacji w związku. Kobiety bardzo się przejmują, kiedy partner nie ma ochoty z nimi współżyć. Odbierają to osobiście, myśląc, że przestały już być atrakcyjne, albo że partner ma inną. A problemem może być zupełnie coś innego.

Czy kobieta powinna rozmawiać z mężczyzną o łóżkowych problemach? Może lepiej przemilczeć problem?

Reklama

Jak najbardziej rozmawiać. Wspólnie powinni dojść do problemu, który jest przyczyną tego, że partner stracił ochotę na seks. Tylko tak można tę sytuację zmienić i poprawić.

Jakie mogą być przyczyny zaburzenia relacji partnerskiej?

Po pierwsze niewyjaśnione kłótnie, problemy, które nie zostały rozwiązane, tylko "przyklepane". Wydaje nam się wtedy, że już nie ma o czym mówić i dalsze kłótnie są bez sensu. Tymczasem ten problem nadal w nas "siedzi". Powoduje, że wciąż odczuwamy negatywne emocje do partnera.

Taki problem najczęściej dotyczy kobiet, ponieważ u większości z nas ochota na seks spada w momencie, gdy mamy o coś żal do partnera. Innym czynnikiem może być nuda i monotonia, która wkroczyła do związku. Warto wtedy postarać się urozmaicić życie seksualne: kupić sobie ładną bieliznę, zapalić świeczki, wyjechać we dwoje na romantyczne wakacje.

Co jeszcze nie pomaga w dobrych relacjach?

Brak ochoty na seks często pojawia się po prostu przez zwykłe przepracowanie, zmęczenie codziennymi problemami. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy pracują wiele godzin, wracają wieczorem do domu z głową pełną problemów i ostatnia rzecz, o jakiej w danej chwili myślą, to seks. Marzą tylko o tym, żeby położyć się spać , bo rano czeka ich ciężki dzień.

Ale nie powinniśmy chyba rozpoczynać takiej rozmowy od pretensji typu: " już mnie nie kochasz" albo "na pewno masz kochankę".

Pewnie, że nie.

To jak należy rozmawiać o problemach w łóżku?

Na przykład zacząć od pytania: czy zastanawiałeś się nad tym, jaka jest przyczyna tego, że nie masz ochoty się ze mną kochać? Jeśli nie, to spróbujmy się nad tym zastanowić wspólnie.

A jeśli facet zestresuje się i "wycofa"?

Kiedy kobieta zacznie oskarżać męża, że ma inną albo, że jej nie kocha, prawdopodobnie zareaguje on obronnie i jeszcze bardziej zamknie się w sobie.

Nie naciskajmy?

Ważna jest odpowiednia rozmowa, nie oskarżająca, tylko dająca wsparcie partnerowi. Prawdopodobnie on też się tym martwi i obawia się, że nie jest w stanie zadowolić swojej partnerki. Postarajmy się swoje domysły "schować w kieszeń" i posłuchać co partner ma do powiedzenia. Zazwyczaj, gdy szukamy rozwiązania, pojawia się nam najczarniejszy scenariusz przed oczami. Przeważnie jednak nie jest on prawdziwy.

Zdarza się, że partnerzy zdecydowanie różnią się temperamentem seksualnym. Jak można to pogodzić?

Pozostaje wtedy wypracować wspólny kompromis. Kontakt seksualny 2- 3 razy w tygodniu jest zupełnie wystarczający do utrzymania zdrowia seksualnego. Jeśli przykładowo mężczyzna mógłby się kochać ze swoją kobietą codziennie, dla niej natomiast wystarczy raz w tygodniu, warto to wypośrodkować. I odwrotnie.

Jakie mogą być u mężczyzn biologiczne przyczyny spadku potencji?

Przyczyny zdrowotne, które zazwyczaj dotyczą mężczyzn starszych. Po pierwsze są to zaburzenia hormonalne, najczęściej towarzyszące mężczyznom po 50. roku życia, kiedy to poziom testosteronu zaczyna spadać. Po drugie, brak ochoty na seks może być jednym z pierwszych objawów cukrzycy, nadciśnienia tętniczego lub depresji. Niektóre leki mogą również negatywnie wpływać na relację seksualną. Między innymi leki nadciśnieniowe czy antydepresyjne. Brak kontaktów seksualnych może mieć natomiast wpływ na rozwinięcie się u mężczyzn raka prostaty w późniejszym wieku.

Czyli warto czasem namówić swojego mężczyznę na wizytę u lekarza?

Tak, jeżeli nie ma innych, oczywistych dla nas, przyczyn zaburzeń w relacji bądź też przyczyn psychicznych, to przede wszystkim trzeba zacząć od wykluczenia przyczyn biologicznych.

Jak radzić sobie z rutyną w związku? Zwłaszcza kiedy to ta druga strona jest bardziej leniwa?

Zawsze powtarzam, że odpowiednia rozmowa jest kluczem, czyli nie oskarżać partnera, nie krzyczeć na niego, tylko spróbować wspólnie dojść do przyczyny, która spowodowała, że nie stara się już o to, aby dobrze układało mu się w związku. Przecież ta leniwa osoba krzywdzi nie tylko partnerka, ale i siebie.

A jak to jest z kobietami? Czy nadmiar domowych obowiązku, dzieci, praca mogą sprawić, że kobieta zapomni o seksie?

Po ciąży kobieta w sposób naturalny ma obniżony popęd seksualny, wynika to z zaburzeń hormonalnych. Takie zaburzenia mogą trwać przez kilka miesięcy. Poza tym wychowanie dziecka, utrzymanie domu to bardzo męcząca praca, również mogąca wpływać na to, że głowa jest zajęta czymś innym, ciało zmęczone i o seksie się nie myśli.

Czy są jeszcze inne, mniej typowe, lęki mężczyzn przed seksem?

Tak, czasami brak ochoty na seks u mężczyzn nie pojawia się nagle tylko trwa od zawsze. Tutaj przyczyną może być ukryta i nie akceptowana orientacja homoseksualna. Mężczyźni, którzy czują, że jest w nich pociąg do mężczyzn, ale z różnych przyczyn nie akceptują tego w sobie, próbują mimo wszystko wejść w relację z kobietą.

Często wynika to też z presji otoczenia, szczególnie w małych miejscowościach. Zdarza się tak, że mężczyźni koło 40. przychodzą na terapię, mają żonę i dzieci, i mówią, że przez lata starali się to w sobie stłumić, ale już dłużej nie wytrzymają, bo od 2 lat po kryjomu spotykają się z mężczyznami i nie mogą tak dłużej żyć.

W innym przypadku może przyjść mężczyzna z jakąś dysfunkcją seksualną, na przykład brakiem ochoty na seks lub z brakiem erekcji. Jest w związku z kobietą i nie zna przyczyn swojego zaburzenia, ponieważ jego orientacja homoseksualna została głęboko wyparta.

Czy brak erekcji może być też spowodowany innymi przyczynami?

Tutaj ważne jest rozróżnienie czy jest to objaw pierwotny, czy wtórny. To znaczy, czy występował od zawsze, czy pojawił się u mężczyzny, który wcześniej prowadził udane życie seksualne. W tym pierwszym przypadku czynnikiem psychologicznym może być lęk o to, jak sprawdzę się w roli kochanka. W drugim może to być jakieś negatywne bądź traumatyczne wydarzenie, które mogło się do tego przyczynić.

A jeżeli chodzi o czynniki biologiczne zaburzenia erekcji, to najczęściej są to zmiany hormonalne oraz różne choroby i przyjmowane leki. Podobnie jest w przypadku braku ochoty na seks. Inne czynniki to prowadzenie złego trybu życia - alkohol, papierosy, brak sportu, dużo stresu, zła dieta.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy