Reklama

Ostrożnie z ostrogami

Wychodzisz z łóżka, a stopy bolą, jakbyś stanęła na gwóźdź. To ostrogi piętowe. Jak sobie radzić?

Silny ból pod podeszwą stopy, w okolicy pięty, to sygnał, że masz ostrogi piętowe. Są to zwapnienia w miejscu, gdzie tkanka, znana jako rozcięgno, utrzymująca łuk stopy, łączy się z kością piętową. Ostrogi bolą z powodu zapalenia, głównie rano lub po pracy.

Co robić, żeby ich nie mieć

Ostrogi częściej występują u osób otyłych i pracujących na stojąco. Jeśli więc masz nadwagę, postaraj się schudnąć. Nadprogramowe kilogramy zwiększają nacisk na stopy i rozcięgna, a zbytnie ich rozciągnięcie wywołuje stan zapalny.

Jeśli biegasz albo długo stoisz czy chodzisz (np. jesteś kucharką, nauczycielką, przewodniczką), noś komfortowe obuwie i regularnie je wymieniaj.

Reklama

Wysokie obcasy zostaw sobie na wyjątkowe okazje. Na co dzień wybieraj obcas szeroki, do 5 cm wysokości, a but - z wkładką amortyzującą i podtrzymującą łuk stopy.

Do zapalenia rozcięgna stopy przyczynia się bieganie na długich dystansach, aerobik, balet. Kiepskie, znoszone buty jeszcze bardziej podnoszą ryzyko wystąpienia choroby.

Dobrze robią ćwiczenia: jazda na rowerze lub pływanie.

Wykonuj regularnie ćwiczenia rozciągające ścięgno Achillesa i rozcięgno stopy oraz wzmacniające te mięśnie łydki, które stabilizują kostki przy chodzeniu. Na przykład: połóż na podłodze ręcznik i próbuj podnieść go palcami stopy lub zwijaj go nimi. Inne ćwiczenie: siedząc, złap za palce stopy i ciągnij je ku górze, aż poczujesz napięcie podeszwy. Albo: stań całymi stopami, z prostymi kolanami przed ścianą na długość ramienia. Oprzyj o nią dłonie i ugnij ręce w łokciach, nie odrywając pięt od podłogi, aż poczujesz napięcie mięśni łydek. Wytrzymaj 30 sek. i wróć do pozycji wyjściowej. Wykonuj po trzy powtórzenia kilka razy w ciągu dnia. To ćwiczenie wzmocni też mięśnie ramion!

Nie chodź boso po twardych powierzchniach, np. po kamieniach. Posłużyłby ci za to spacer boso po mchu, trawie - choć teraz raczej po miękkim dywanie.

Na kolejnej stronie dowiesz się, jak możesz sobie pomóc >>>

Jak sobie radzić, kiedy bolą

Przy ostrym bólu przyłóż do podeszwy stopy zimny kompres na co najmniej 20 minut. Powtarzaj kilka razy dziennie.

Tocz pod piętą butelkę wypełnioną bardzo zimną wodą.

Odciążaj stopy, nie pozostawaj długo w pozycji stojącej.

Pomogą ci niesterydowe leki przeciwzapalne - uwaga, tabletki, nie maść.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

- Pomoże ci w przypadku silnego bólu - np. wstrzykując sterydy lub osocze bogatopłytkowe.

 - Może zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne: jonoforezę, krioterapię, masaż, fale magnetyczne/ ultradźwiękowe.

- Gdy mimo terapii ból nie przechodzi, lekarz może zastosować falę uderzeniową (ESWT). Działa ona przeciwbólowo, przeciwzapalnie, pobudza gojenie się tkanek. Wywołuje przejściowy obrzęk, drętwienie, mrowienie, a nawet ból stóp, ale wielu chorym po pewnym czasie przynosi wyraźną ulgę. Operowania ostróg zaś z reguły obecnie się unika.

- Pamiętaj, że nieleczone ostrogi oznaczają nie tylko ból, ale też ryzyko zwyrodnień kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych, czyli jeszcze większych problemów z chodzeniem.

Zobacz także:

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy