Reklama

Pięć sprawdzonych sposobów na ukąszenia komarów

Lecz się naturalnie.

1. Przyłóż cebulę

Związki siarki i olejki eteryczne zawarte w cebuli szybko złagodzą świąd i sprawią, że bąbel po ugryzieniu zniknie. Cebula jest bogata także w witaminy i minerały: fosfor, cynk oraz krzem. Dzięki nim przyspiesza gojenie wszystkich ran skórnych.

Jak zrobić okład? Surową cebulę pokrój w grube plastry. Przyłóż plaster na ukąszone miejsce i pozostaw na 10-15 minut. Gdy nadal swędzi, powtórz czynność.

Cebula gotowana

W małej ilości wody rozgotuj cebulę, a potem dokładnie ją rozetrzyj. Tak powstałą papką obłóż obolałe miejsce na skórze. Przykryj okład ręcznikiem i obwiąż np. bandażem. Zdejmij po dziesięciu minutach.

Reklama

2. Nanieś olejek lawendowy i herbaciany

Posmarowane nimi miejsca natychmiast przestają swędzieć. Olejki te działają antybakteryjnie i odkażająco, ułatwiają gojenie ran i przyspieszają regenerację naskórka. Zapobiegają również ponownym ukąszeniom, odstraszają bowiem komary, meszki, a nawet pajęczaki. Nie nanoś jednak na skórę skoncentrowanych olejków, bo mogą podrażniać!

Jak stosować? Wymieszaj po 15 kropel olejków z 100 ml wody lub z 4 łyżkami bezzapachowej oliwki i wetrzyj w skórę.

3. Wypij napar z ziół

 Dziurawiec ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące ból, pieczenie i swędzenie, wzmacnia skórę i przyspiesza leczenie ukąszonych miejsc.

Rumianek zaś to źródło, działającego przeciwalergicznie chamazulenu oraz alfa-bisabololu, witaminy C, soli mineralnych oraz związków śluzowych, które wzbudzają naturalne siły naprawcze organizmu.

Jak przygotować? Weź po łyżce suszu dziurawca i rumianku. Zalej szklanką wrzątku, odstaw na 20 minut. Popijaj napar 3-4 razy dziennie. Uwaga! Dziurawiec może uczulać!

4. Posmaruj rankę mentolem

 Uzyskuje się go z różnych gatunków mięty, np. pieprzowej i japońskiej. Ma mocny, charakterystyczny aromat. Działa odświeżająco, a także delikatnie przeciwbólowo. Ochładza skórę i świetnie znosi swędzenie. Zmniejsza stan zapalny.

Jak go wykorzystać? Żel z mentolem możesz kupić w aptece. Rozcieńcz go pół na pół z wodą, olejkiem miętowym albo herbatką z czterech torebek mięty fix zaparzoną w połowie szklanki wrzątku. Smaruj ukąszone miejsce.

Nie masz żelu? Nałóż na ugryzienia odrobinę pasty do zębów z mentolem.

5. Zrób kompres z sody

 Soda oczyszczona obkurcza naczynia włosowate i działa przeciwobrzękowo. Przyspiesza leczenie stanu zapalnego i łagodzi świąd. Podobnie działa ocet spirytusowy lub jabłkowy.

Jak zrobić? Dwie łyżki sody (lub octu) rozpuść w szklance ciepłej wody. Powstałym roztworem nasącz gazę lub inny materiał i obwiąż obrzęknięte miejsce.




Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama