Reklama

Podstępna cukrzyca. Prowadzi do przewlekłych powikłań

Przyczynia się do niej głównie niezdrowy tryb życia i otyłość. Jej objawy początkowo mogą być niezauważalne...

Choroba ta polega na upośledzeniu wydzielania lub samego działania insuliny - hormonu odpowiadającego za metabolizm glukozy. Gdy trzustka produkuje go zbyt mało albo tkanki nie reagują na niego jak należy, poziom cukru we krwi niebezpiecznie wzrasta. Wtedy organizm zaczyna chorować.

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do rozwoju miażdżycy oraz zaburzeń pracy wielu narządów, m.in. serca, oczu, nerek. Za rozwój schorzenia odpowiedzialne są najczęściej błędy żywieniowe i niehigieniczny tryb życia, jak np. otyłość i brak ruchu.

Cukrzycę typu 2 trzeba leczyć. Czasem koniecznością okazują się leki, jednak w wielu przypadkach naturalne sposoby mogą cofnąć chorobę czy spowolnić jej rozwój.

Reklama

Odpowiednio dopasuj dietę

  • Jedz pięć małych posiłków dziennie, zamiast trzech dużych - unikniesz nagłych skoków cukru we krwi.
  • Stosuj dietę o niskim indeksie glikemicznym. Przede wszystkim ogranicz ilość cukrów prostych (zawierają je słodycze, owoce świeże, suszone i z puszki, dżemy, cukier, dynia, bób, białe pieczywo, kukurydza, białe kasze, słodzone napoje). Zamiast tego wybieraj produkty z cukrami złożonymi - są to warzywa (np. kapusta, cukinia, pomidory, szpinak, szczaw), produkty zbożowe z grubego przemiału, orzechy, nabiał. Wzbogać też jadłospis w białko z chudych mięs, owoców morza, ryb, jajek.
  • Warzywa jedz na surowo lub krótko gotowane - najlepiej na parze. Długo gotowane i miękkie szybko podnoszą poziom glukozy we krwi (np. marchew z groszkiem). Jeśli masz problemy z gryzieniem, ścieraj je na tarce.
  • Co drugi dzień sięgaj po kiszoną kapustę i jagody - spowalniają przyswajanie węglowodanów i obniżają poziom cukru we krwi. 

Wspomagaj się naturalnie

  • Zjadaj co dzień dwa surowe ząbki czosnku. Kryje w sobie allicynę, która zbija poziom glukozy we krwi.
  • Każdego ranka pij łyżkę oleju lnianego. Dostarczy kwasów omega- 3, niezbędnych do ustabilizowania poziomu insuliny i uwrażliwienia tkanek na jej działanie.
  • Spożywaj kakao, drożdże, szpinak, kaszę gryczaną, nasiona dyni, otręby pszenne - zawierają chrom, witaminę B, wapń, magnez i cynk, które zapobiegają insulinooporności. Możesz też zażywać suplementy diety z tymi składnikami.

Zmień swój styl życia

  • Gimnastykuj się codziennie przez co najmniej 30 minut, aby (w połączeniu z odpowiednią dietą) pozbyć się nadwagi, a zwłaszcza otyłości brzusznej. Ruch sprawia, że zachodzące wtedy w organizmie procesy skutkują wzrostem wolnych kwasów tłuszczowych we krwi i co za tym idzie - pobudzeniem trzustki do pracy. Organizm szybciej spala glukozę, dzięki czemu obniża się jej poziom we krwi.
  • Dbaj o kręgosłup - stosuj ćwiczenia korekcyjne - zwłaszcza, jeśli masz zwyrodnienie odcinka piersiowego. Zdarza się, że ucisk kręgów na nerwy łączące trzustkę z mózgiem zaburza przewodzenie impulsów, a tym samym pracę samej trzustki. Przywrócenie prawidłowego krążenia i pozbycie się ucisku, często powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi. Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup to pływanie, robienie kocich grzbietów, wyginanie tułowia raz w prawo raz w lewo czy wyciąganie mięśni tułowia (klęcząc i wspierając się na przedramionach o podłogę, sięgaj jak najdalej rękoma do przodu). Wykonuj ćwiczenia codziennie przez co najmniej 15 minut.

Zobacz również:


Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy