Reklama

Pomóż swemu kręgosłupowi

Pielęgnuj poruszanie się z gracją, krocz wyprostowana i w płaskim bucie

Kiedy matka natura wymyślała kręgosłup, najwyraźniej zawiodła ją wyobraźnia. Nie przewidziała bowiem, jak będzie wyglądało nasze życie w XXI wieku: wysokie obcasy, wielogodzinne przesiadywanie przed telewizorem lub komputerem i brak regularnego wysiłku fizycznego. Kręgosłup dostosowany do trybu życia naszych praprzodków, którzy całe dnie spędzali w ruchu na poszukiwaniu pożywienia, zwyczajnie nie wytrzymuje stylu życia, jaki dziś prowadzimy.

Dlaczego plecy bolą?

Przypomnij sobie jak wygląda twój dzień. Rano szybko zrywasz się z łóżka, nie masz nawet czasu na gimnastykę, tylko czasami zdążysz zjeść śniadanie i biegiem do pracy. Skupiona na ekranie monitora, nawet nie zauważasz, jak twoje ramiona ściągnęły się do przodu, plecy wygięły w łuk, a głowę pochylasz w kierunku komputera. Po ośmiu godzinach wreszcie wstajesz od biurka.

Reklama

W drodze do domu robisz zakupy, dźwigasz ciężkie siatki. Chętnie poszłabyś na odprężający spacer albo na zajęcia jogi, ale musisz zrobić obiad i czeka na ciebie góra rzeczy do prasowania. Wieczorem padasz na kanapę i relaksujesz się przed telewizorem. Twój kręgosłup cicho łka z bólu. Aż pewnego dnia mówi: "Dość!"

Co w kręgosłupie piszczy?

Jest najważniejszy, choć dopóki nie boli, nawet o nim nie myślisz. To on pozwala ci utrzymać się w pionie, podtrzymuje głowę, usztywnia szkielet i chroni rdzeń kręgowy. Kręgosłup składa się z 34 kręgów, które oddzielone są od siebie małymi poduszeczkami, zwanymi krążkami międzykręgowymi. Krążki zawierają galaretowate jądra miażdżyste, otoczone elastycznymi pierścieniami włóknistymi.

Dzięki temu są mięciutkie i mogą amortyzować każdy ruch. Wbrew pozorom kręgosłup nie jest prosty jak struna. Widziany z boku przypomina literę S. Dzięki takiemu wygięciu jest elastyczny i sprężysty. Kręgosłup otulają mięśnie, które są dla niego jak gorset. Słabe i zwiotczałe nie chronią go przed przeciążeniem. Pojawia się ból.

Sposoby na odciążenie

Dbaj o mocne mięśnie. Chodzi przede wszystkim o mięśnie pleców, brzucha i pośladków. To one trzymają w pionie twój kręgosłup. Mięśnie pleców są ułożone po obu jego stronach i dzięki nim kręgosłup jest elastyczny.

Równie ważne są silne mięśnie brzucha, ponieważ równoważą napięcie mięśni pleców. Warto też dbać o silne mięśnie pośladków, one też podtrzymują kręgosłup. Nie dźwigaj ciężarów. Kręgosłupowi bardzo szkodzi dźwiganie. Czasem trudno tego uniknąć, ale warto robić to sprytnie. Jeśli musisz podnieść coś ciężkiego, rób to tak, jak ciężarowcy, czyli wykorzystuj siłę nóg - przykucnij, złap ciężar obiema rękami i powoli, płynnie unieś go. Jeśli musisz dźwigać zakupy, rozłóż ciężar równomiernie na obie ręce. Staraj się trzymać ciężar jak najbliżej ciała.

Pilnuj wagi.

Każdy nadmiarowy kilogram masy ciała to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Najgorsza jest otyłość brzuszna, bo brzuch ciągnie kręgosłup do przodu i obciąża jego odcinek lędźwiowy.

Nie garb się.

Trzymaj się prosto nie tylko, gdy idziesz, ale także wtedy, gdy siedzisz. Prawidłowa postawa jest najważniejsza. Gdy się garbisz, przeciążasz niektóre elementy kręgosłupa i z czasem ulegają one uszkodzeniu. Lekarze twierdzą, że wady postawy to najczęstszy powód bólów pleców. Kręgosłup najbardziej jest obciążony w pozycji siedzącej. Nacisk na kręgi wynosi wówczas 150 kg. Ale jeśli twoje plecy wygięte są w pałąk, zwiększa się on do 175 kg!

Zrzuć szpilki.

Wysokie obcasy to zabójstwo dla twojego kręgosłupa. Jeśli zbyt często w nich chodzisz, z czasem zwiększają krzywiznę u podstawy kręgosłupa i wymuszają jego nieprawidłowe ułożenie. Efekt? Powoduje to nadmierny ucisk na kręgi. Ale nie tylko obcas ma znaczenie, zwróć uwagę również na podeszwę - powinna być miękka i elastyczna, żeby amortyzowała wstrząsy a stopy mogły się swobodnie zginać.

Unikaj zbyt gwałtownych ruchów.

Każda nagła zmiana położenia jest niedobra dla twojego kręgosłupa, często bywa powodem np. wypadnięcia dysku. Zawsze prostuj się powoli. Unikaj również gwałtownych skłonów, skoków i skrętów.

Zadbaj o dobry materac.

W czasie snu kręgosłup i mięśnie mają odpocząć. Dlatego musisz zadbać o dobry sen. Niewłaściwy materac może być przyczyną bólów pleców, a nawet uszkodzenia kręgosłupa. Jaki jest materac idealny? To taki, który dopasowuje się do każdej pozycji twego ciała. Nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Najzdrowszy jest materac ze sprężynami, z naturalnego tworzywa. Ważne jest też, by poduszka podpierała szyję.

Sprawdź, jak siedzisz w aucie.

Nawet jeśli za kółkiem nie spędzasz całych dni, twoja pozycja jest bardzo ważna. Ustaw wysokość siedzenia i oparcia tak, by uda i pośladki były ułożone równolegle do podłoża, kolana lekko ugięte, a głowa skierowana delikatnie w dół.

Odpowiednio urządź dom.

Chodzi o to, by wysokość sprzętów, blatów i stołów była odpowiednio dopasowana do twego wzrostu. Jeśli jesteś bardzo wysoka, standardowa wysokość szafek może być dla ciebie za niska - podczas przygotowywania posiłków będziesz musiała się zbytnio pochylać, obciążając kręgosłup.

Gimnastykuj się.

Kręgosłup cierpi z powodu braku aktywności. Podczas długiego bezruchu zwiększa się ciśnienie wywierane na kręgi i dochodzi do zaburzenia krążenia. Najlepsze jest pływanie, pilates i szybki marsz.

Świat&Ludzie

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: kręgosłup | bół kręgosłupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy