Reklama

​Potrawy dla osób z objawami alergii pokarmowej

Dieta eliminacyjna powinna być stosowana po wystąpieniu objawów alergii pokarmowej. Dzięki przestrzeganiu jej zasad może ona całkowicie ustąpić. Przykłady przepisów, które nam w tym pomogą, prezentuje Alicja Kalińska z poradni dietetycznej SetPoint.

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu na spożywany pokarm. Wówczas staje się ona przyczyną różnych dolegliwości i prowadzi do rozwoju objawów ze strony przewodu pokarmowego, skóry, układu moczowego, narządu wzroku, układu krwiotwórczego i oddechowego. Może również wywołać dolegliwości ogólnoustrojowe m.in. takie jak przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, migreny, bóle i obrzęki stawów.

W niektórych sytuacjach może przyczynić się do reakcji wstrząsowej i szoku anafilaktycznego. Sprawcą alergii może być każdy rodzaj produktu spożywany w mniejszych lub większych ilościach. Najczęściej są to białka: mleka krowiego, jaja kurzego, ryb, zbóż, orzechów, roślin strączkowych, pomidora, cebuli, ziemniaków, marchewki, pietruszki, czosnku, selera, truskawki, poziomki, jagody, jabłka, bananów, owoców cytrusowych i pestkowych, mięsa wieprzowego i wołowego, przyprawy. Dzieci przeważnie uczulają: mleko krowie, jaja, soja, orzechy ziemne i laskowe, ryby i skorupiaki. Natomiast u dorosłych osób najczęstszymi alergenami są orzechy ziemne, laskowe, skorupiaki, ryby i jaja.

Reklama

Jedną z podstawowych i najbardziej skutecznych metod leczenia alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna. Jej zadaniem jest czasowe lub stałe wykluczenie z jadłospisu produktów i pokarmów wywołujących reakcję alergiczną, poprawa i regeneracja błony śluzowej jelit oraz przywrócenie lub nabycie tolerancji na pierwotnie szkodliwy składnik żywności. Postępowanie dietetyczne można również wesprzeć leczeniem farmakologicznym w zależności od uzyskanych efektów i skuteczności. Czas trwania diety eliminacyjnej należy określać indywidualnie dla każdego chorego.

W związku z tym, że bardzo ważne jest to, co jemy, pasta na bazie bakłażana i serka koziego to idealna propozycja na dobry początek dnia. W połączeniu z pestkami słonecznika, kiełkami, oliwą, podana na chrupiącym pieczywie, dostarczy wszystkich niezbędnych składników, których potrzebujemy o poranku, aby móc dobrze funkcjonować w pierwszej połowie dnia. Pastę mogą spożywać również osoby uczulone na białka krowiego mleka, albowiem klasyczny serek został zastąpiony kozim. Zatem dla takich osób potrawa jest zupełnie bezpieczna pod warunkiem, że tolerują one produkty z mleka koziego.

Dla osób, które źle tolerują klasyczną pszenicę, makaron z kurkami, kozim serem i rukolą to odpowiednie danie obiadowe. Klasyczny makaron z pszenicy można wymienić na gryczany, sojowy lub ryżowy (posypany prażonym sezamem nabierze bardziej orientalnego smaku), a także na kaszę np. jaglaną, gryczaną niepaloną lub też komosę ryżową o lekko gorzkawym posmaku, który idealnie komponować będzie się z kurkami, rukolą i kozim serem.

Klasyczne naleśniki przyrządzane są na bazie mleka krowiego, w związku z czym często odstawiamy je na bok, gdy pojawia się alergia. Ale proponowanego przepisu na kolację nie należy się obawiać. Prosta zamiana składnika, jakim jest mleko krowie na dowolne mleko roślinne, sprawi, że ta smaczna potrawa może wrócić do naszych łask. Do naleśników z nadzieniem wytrawnym dużo lepiej pasować będzie mleko sojowe, natomiast ze słodkim farszem bardziej odpowiednie będzie mleko ryżowe, dzięki lekko słodkiemu posmakowi.

Przepis na śniadanie

 

Pasta z bakłażana (1 porcja)

Czas przygotowania: 30 min

Poziom trudności: łatwe 

Białko: 17,8 g,  tłuszcze: 25,7 g, węglowodany: 73,1 g, kaloryczność: 531 kcal

GDA*- Białko: 36 %, tłuszcze: 37 %, węglowodany: 27 %, kaloryczność: 27 %

Składniki:

- 1/2 bakłażana,

- czarne oliwki 2 łyżki,

- 1 łyżka pestek słonecznika,

- 1-2 ząbki czosnku,

- szczypiorek,

- 2 łyżki serka kanapkowego koziego,

- oliwa 1-2 łyżeczki,

- sok z cytryny (do smaku),

- pieprz, sól,

- kiełki np. rzodkiewki,

- pieczywo 2 kromki.

Bakłażana pokroić na cienkie plastry, obficie posolić i odstawić na 15 minut. Następnie dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Ułożyć na średnio rozgrzanej patelni grillowej. Grillować przez kilka minut z dwóch stron, aż zmięknie i zbrązowieje. Posypać pieprzem, ostudzić. Drobno posiekać oliwki, czosnek i szczypiorek oraz przestudzonego bakłażana. Następnie dodać serek, oliwę i prażone pestki słonecznika. Całość wymieszać i doprawić do smaku. Gotową pastę podawać na pieczywie z dodatkiem dowolnych kiełków np. rzodkiewki.

Przepis na obiad

Makaron z kurkami, kozim serem i rukolą (1 porcja)

Czas przygotowania: 25 min

Poziom trudności: proste  

Białko: 17,8 g; tłuszcze: 14,9 g; węglowodany: 66,4 g; kaloryczność: 472 kcal

GDA*- Białko: 36 %,  tłuszcze: 21 %,  węglowodany: 25 %,  kaloryczność: 24 %

Składniki:

 - 60 g suchego makaronu pełnoziarnistego,

- 1/2 czerwonej cebuli,

- 2 garście kurek,

- łyżeczka oliwy,

- 2 plastry sera koziego w roladzie ok.50g,

- sól, pieprz,

- garść rukoli,

- 1-2 łyżeczki miodu (opcjonalnie dla uzyskania lekko słodkiego smaku).

Makaron ugotować. Na patelni rozgrzać oliwę i dodać cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Cebulkę zeszklić, a następnie dodać kurki i smażyć na małym ogniu przez kilka minut, od czasu do czasu mieszając. Ser kozi pokroić na kilka większych kawałków i dodać do kurek, całość polać miodem i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Do sosu dodać ugotowany wcześniej makaron i wymieszać. Potrawę zdjąć z ognia, dodać rukolę.

Przepis na kolację

Naleśniki z cukinią, kozim serkiem i suszonymi pomidorami (1 porcja/2 naleśniki)

Czas przygotowania: 30 min

Poziom trudności: proste   

Białko: 27,9 g; tłuszcze: 27,5 g; węglowodany: 69,4 g; kaloryczność: 574 kcal

GDA*- Białko: 56 %, tłuszcze: 39 %, węglowodany: 26 %,  kaloryczność: 29 %

Składniki:

Ciasto:

- 1/4 szklanki mleka roślinnego np. ryżowego lub sojowego,

- 1 jajko,

- 4 łyżki mąki najlepiej razowej,

- 2 łyżki wody.

  Nadzienie do 2 naleśników:

- 1/2 małej cebulki,

- 1/2 cukinii,

- 3 suszone pomidory w zalewie,

- 50-60g serka koziego (kremowego),

-1 łyżeczka natki pietruszki (opcjonalnie),

- sól, pieprz,

- suszony tymianek,

- oliwa 1 łyżeczka.

Składniki ciasta połączyć ze sobą i zmiksować. Odstawić i przygotować farsz. Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy i zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać startą na tarce cukinię (ze skórką, ale bez nasion ze środka) oraz łyżeczkę tymianku i smażyć na większym ogniu, co chwilę mieszając przez około 5 minut. W międzyczasie dodać pokrojone na kawałeczki suszone pomidory. Doprawić solą, pieprzem i chwilę podgrzać. Odstawić z ognia, dodać pokrojony ser kozi i wymieszać do rozpuszczenia, posypać natką pietruszki. Usmażyć naleśniki. Na gotowym naleśniku położyć warstwę nadzienia, zawinąć posypać natką.

Uwaga! Załączone przepisy są przykładami trzech głównych dań i nie są jednodniowym, pełnym jadłospisem - można je stosować razem lub osobno.

* % wskazanego dziennego spożycia (GDA), określonego dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal/dzień.

Przepisy przygotowała dietetyk Alicja Kalińska - od 14 lat, jako jedyna w Polsce, wraz ze swoim zespołem rozwija amerykańską metodę setpoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów telewizyjnych nt. diety i żywienia. Tylko w ciągu ostatnich lat jej zespół pomógł 20 tys. klientów stracić łącznie ponad 50 ton tkanki tłuszczowej.

Zobacz też porady Alicji Kalińskiej dotyczące grillowania:

 

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy