Reklama

Ślady po ukąszeniach: Tak rozpoznasz, co cię ugryzło!

Wróciłaś ze spaceru i zauważyłaś na skórze bąble? Warto to sprawdzić, bo dzięki temu przykre i swędzące rany szybciej się wygoją.

Zidentyfikuj intruza

Komar

Eksperci ostrzegają, że w tym roku komary mogą wyjątkowo pozostać aktywne aż do późnej jesieni. Wszystko za sprawą suchej wiosny i stosunkowo ciepłego września. Nie zdziwcie się więc, że jeszcze w październiku ten kąsający owad może zapuścić się na żer do waszego mieszkania. W miejscu ukąszenia powstaje bąbel, jest zaczerwienienie i lekka opuchlizna. Skóra swędzi, a gdy drapiesz - piecze i boli. Co przyniesie ulgę? Nie drap rany, bo to wydłuży czas gojenia. Miejsce ukąszenia posmaruj sokiem z cytryny albo zgnieć listki świeżej bazylii i połóż na rance.

Reklama

Meszka

Po jej ukąszeniu powstaje mocno zaczerwieniona, bolesna plamka z krwawiącym śladem rozerwanej skóry. Oprócz tego, że boli, mocno swędzi. Co przyniesie ulgę? Rankę najlepiej zdezynfekować Octeniseptem i na pokąsane miejsce położyć zimny kompres z wody i sody oczyszczonej - łyżeczkę sody rozpuść w 1/2 szklanki zimnej wody

Pszczoła, osa

Osa wstrzykuje tylko jad, żądło wyjmuje. Pszczoła zostawia w ciele żądło - widać je pod skórą. Po użądleniu jest niewielki ślad z obrzękiem, zaczerwienieniem. Robi się bąbel. W miejscu ukąszenia pszczoły jest bolesne zgrubienie.

Żądło jak najszybciej usuń zdezynfekowaną igłą. Nie używaj pęsety, nie chwytaj palcami. Na żądle jest zbiorniczek z jadem, naciskając go, wprowadzisz kolejną porcję jadu. Po wyjęciu żądła zrób okład z octu jabłkowego i zimnej wody - łyżeczka octu na 1/2 szklanki wody. Pomoże też rozpuszczenie w niewielkiej ilości wody tabletki aspiryny i przyłożenie papki do skóry.

Na następnej stronie dowiesz się, jak przygotować samodzielnie maść na ukąszenia >>>

Kleszcz

Gdy wbije się w skórę i napije się krwi, przypomina ziarno pieprzu przyczepione do skóry. Rana nie boli i nie swędzi. Może pojawić się rumień - powiększające się zaczerwienienie na skórze, charakterystyczna czerwona obwódka. To sygnał zakażenia boreliozą. Ranę po usunięciu kleszcza najlepiej przemyć spirytusem. Rumień trzeba pokazać lekarzowi.

Pająk

Mogą pojawić się dwa bolesne, czerwone punkciki na skórze blisko siebie. Co przyniesie ulgę? Skórę umyj wodą z szarym mydłem lub zdezynfekuj Octeniseptem. Gdy ranki bolą, możesz posmarować je żelem z diklofenakiem.

Końska mucha (giez)

Zostawia czerwoną plamę, z której lekko sączy się krew. Puchnie, boli czasem dość mocno, swędzi bardziej niż po ukłuciu komara. Co przyniesie ulgę? Kostki lodu owiń w ściereczkę i przyłóż do rany. Pomoże też okład ze zsiadłego mleka.

Mrówka

Ślad po jej ukąszeniu to zaczerwienione pęcherzyki zmieniające się w niewielkie krostki. Mogą pozostać na skórze do 3 dni. Co przyniesie ulgę? Przyłóż gazik nasączony naparem z rumianku. Posmaruj świeżym miąższem z aloesu.

Ważne!

Gdy po kontakcie z owadem, masz duszności, ból głowy, brzucha czy wymioty albo miejsce ugryzienia mocno puchnie, natychmiast dzwoń do lekarza lub na pogotowie, bo może to być objaw niebezpiecznego wstrząsu.

Maść łagodząca swędzenie

Jak ją przygotować? W żaroodpornym naczynku wymieszaj 100 g wazeliny z łyżką liści melisy oraz łyżeczką kwiatów arniki. Naczynie z mieszanką wstaw do garnka z wrzącą wodą i podgrzewaj na małym ogniu przez 2 godziny. Następnie przesącz wazelinę do słoiczka przez gazę. Przestudzoną maścią smaruj pokąsane przez owady miejsca. Przechowuj maść w lodówce.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: owady | ukąszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy