Reklama

Sposoby na ograniczenie cukru na co dzień

Jeśli chcesz lub musisz ograniczyć cukier w diecie, zrób to powoli. Zobaczysz, że nie będzie ci brakowało słodkiego smaku, a schudniesz i będziesz na pewno zdrowsza.

Program na dwa tygodnie

W pierwszym tygodniu: zrezygnuj ze słodzenia kawy i herbaty lub je ogranicz. Możesz używać zdrowych zamienników. Ogranicz słodycze na rzecz suszonych owoców (śliwki i morele), płatków owsianych, migdałów i orzechów. Ale i te jedz w niewielkich ilościach. Pij wodę z dodatkami, np. cynamonu lub mięty. Przygotuj potrawy z ryb, chudego mięsa i dużej ilości warzyw - to ogranicza apetyt na słodycze. 

W drugim tygodniu: staraj się ograniczyć potrawy, które powodują szybki wzrost glukozy we krwi (mają wysoki indeks glikemiczny). Dokładnie czytaj etykiety. Wybieraj pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż, kasze oraz owoce: jabłka, gruszki, borówki, wiśnie, jagody (także mrożone). Jedz chude mięso i ryby. Do tego jak najwięcej warzyw i oliwy z oliwek. 

Reklama

Zalecenia na zawsze

Nie słodź herbaty i kawy. Jeśli jesz słodycze (nie częściej niż dwa razy w tygodniu), to domowe ciasto lub ciasteczka z niewielką ilością cukru. Zamiast owocowych soków z kartonu pij świeżo wyciskane, z warzyw i koktajle. Zrezygnuj z kostek rosołowych, zup w proszku, płynnych przypraw i gotowych sosów. 

Zamiast przesłodzonych produktów wybieraj te zamienniki: Płatki śniadaniowe (dwie łyżeczki w 30 g) zamień na domowe muesli zrobione z łyżki płatków owsianych i łyżki posiekanych orzechów. Zamiast wody smakowej (trzy łyżeczki cukru w 330 ml) pij wodę mineralną z sokiem z owoców, np. cytryny, pomarańczy. Keczup (łyżka, 20 g zawiera łyżeczkę cukru) lepiej zastąpić pomidorami z puszki lub pelati. Jogurt owocowy (trzy łyżeczki w kubeczku) zastąp naturalnym ze świeżo krojonymi owocami. Napoje owocowe zastąp sokami warzywnymi.

Czytaj etykiety

Pamiętaj jednak, że podział na produkty o małej, dużej i średniej zawartości cukru nie ma sensu, jeśli nie przestrzegasz zasady umiaru. Bo wystarczy zjeść dużo produktu o małej zawartości cukru i wyjdzie na to samo. Czytając etykiety: wybieraj produkty o jak najniższej zawartości cukru w przeliczeniu na 100 g. Znajdziesz tę informację na opakowaniu; unikaj produktów, które mają w swoim składzie syrop fruktozowo-glukozowy, fruktozę, sorbitol, manitol.

Ćwicz, zjesz mniej cukru

Z aktywnością fizyczną będzie ci dużo łatwiej ograniczyć słodkości. Ćwiczyć trzeba regularnie, nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu, za każdym razem przynajmniej po 30-40 minut. Z badań wynika, że znacznie zmniejsza to stres i ochotę na słodycze. Najlepsze będą: spacery, marsze, jazda na rowerze, pływanie, aqua aerobik (ćwiczenia w wodzie) oraz nording walking (marsze z kijkami). Aktywność fizyczna ułatwia też kontrolowanie cukru. Gdy ćwiczysz mięśnie, zużywają cukry do pracy jako źródło energii, dlatego ich poziom we krwi spada.

Słodkie, ale zdrowsze. Na co zamienić zwykły cukier?

Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z cukrem, a nie potrafisz zrezygnować ze słodkiego smaku - zamiast cukru sięgnij po zdrowe zamienniki.

Stewia - naturalny słodzik 300 razy słodszy od cukru, prawie w ogóle nie ma kalorii. Stewię można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub niektórych sklepach internetowych. Znajdziesz tutaj zarówno świeże liście (żuje się je jak gumę), skoncentrowane wyciągi w proszku lub w tabletkach i płynie. Ceny od 20 do 50 zł. 

Ksylitol - otrzymywany z kory brzozy jest tak samo słodki jak cukier. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Ma 40 proc. mniej kalorii, wchłania się wolniej niż zwykły cukier. Jest słodki, ale nie tuczy, nie wywołuje próchnicy, przeciwnie - chroni zęby, ma działanie bakteriobójcze, hamuje apetyt na słodycze.

Syrop z agawy - jest trzykrotnie słodszy od cukru, zawiera też inulinę - naturalny prebiotyk, korzystnie wpływający na florę bakteryjną przewodu pokarmowego, zapobiegający zaparciom i obniżający poziom cholesterolu we krwi.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: cukier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy