Reklama

Sprawdź, co może dolegać twoim oczom

Jedne są bardzo częste, inne rzadsze, ale wszystkie dokuczliwe. Dowiedz się, jak możesz sobie szybko poradzić z najczęstszymi dolegliwościami oczu.

Suche oko

Długie wpatrywanie się w monitor komputera, praca w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche, wielogodzinne przebywanie w miejscach zakurzonych lub zadymionych powoduje wysychanie spojówek: pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Pojawia się wydzielina w kącikach oczu oraz uczucie, że powieki są ciężkie. Osoby cierpiące na zespół suchego oka skarżą się, że razi je światło, a patrzenie sprawia ból. 

Co możesz zrobić sama? Na pewno pomogą tzw. sztuczne łzy. Trzeba je zakraplać mniej więcej co dwie godziny. Preparaty te składają się z wody oraz środków zatrzymujących ją na powierzchni oka. Najdłużej działają te z kwasem poliakrylowym lub hialuronowym.

Reklama

Warto wybrać łzy tworzące po zakropleniu żel na powierzchni oka oraz takie, które nie zawierają konserwantów, z systemem ABAK lub COMOD (to zwykle część nazwy). Jednorazowe dawki są zwykle droższe niż krople w dużych opakowaniach. Oprócz sztucznych łez warto nawilżać powietrze w pomieszczeniach i pić więcej wody. Jeśli to nie pomoże, lekarz może zalecić zamknięcie punktów łzowych.

Jęczmień

Jest to ropień u ujścia gruczołów na brzegach powiek. Najczęściej jest spowodowany zakażeniem gronkowcem. Tworzenie się jęczmienia trwa 2-3 dni. Dojrzała zmiana ma wyraźny żółty czubek. Po kilku dniach pęka i częściowo sam się oczyszcza. 

Co możesz zrobić sama? Tworzący się jęczmień ogrzewaj, np. przykładając ciepłe gotowane i obrane jajko lub wyjętą z wrzątku łyżeczkę. Gdy ropień pęknie, delikatnie podnieś powiekę trzymając ją za rzęsy. Zwilżonym płatkiem kosmetycznym usuń ropę. Do przemycia powieki użyj rozcieńczonego szamponu dla dzieci (jest delikatny, nie piecze i doskonale usuwa tłuszcz, który gromadzi się między rzęsami). Gojenie przyspieszą okłady z naparu liści malin lub ziela świetlika (herbatkę ekspresową zalej 1/4 l wrzątku, zaparzaj pod przykryciem 10 min, przestudź, nasącz naparem płatki kosmetyczne i przykładaj do zmiany). 

Gdy jęczmień nie znika po kilku dniach, trzeba wykonać posiew wydzieliny i dobrać odpowiedni antybiotyk, który zwalczy bakterie powodujące ropień.

Kurza ślepota

Najważniejszym jest pogarszająca się z każdym dniem ostrość widzenia po zmroku, wysychanie i podrażnienie oczu. Problemy pojawiają się także przy przejściu z jasnego do ciemnego pomieszczenia. 

Co możesz zrobić sama? Kurza ślepota zwykle spowodowana jest niedoborem wit. A. Można ją znaleźć w serach, maśle, jajach i rybach. W beta-karoten, z którego organizm wytwarza wit. A, bogate są np. marchew, pomidory, brokuły, szpinak, czerwona papryka, morele. Gdy dolegliwości są silne, lekarz przepisze leki z wit. A, doustne lub w zastrzykach.

Zapalenie spojówek

Najczęściej to pieczenie, światłowstręt i silne łzawienie oczu, a także pojawienie się dużej ilości śluzowo-ropnej wydzieliny, która po nocy skleja powieki i rzęsy. Gałki oczne są bardzo zaczerwienione. 

Co możesz zrobić sama? Jeśli zapalenie wywołane jest przez podrażnienie (np. ostrym światłem) lub wirusami, minie samo po ok. 2 dniach. Aby złagodzić objawy, możesz położyć na oczy chłodny kompres, np. z kostek lodu zawiniętych w grubą warstwę gazy lub z ręcznika zmoczonego w lodowatej wodzie. Inny sposób to kompresy z wody z miodem (działają antybakteryjnie i przeciwwirusowy: łyżkę miodu, np. wielokwiatowego rozpuść w łyżce ciepłej wody. Zamocz w płynie płatki kosmetyczne i połóż je na oczy na 10 min).

Jeśli objawy nie ustępują po 2-3 dniach, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego lub okulisty (konieczne skierowanie). Tylko on może z całą pewnością stwierdzić, co jest przyczyną choroby (wirusy czy bakterie). Lekarz przepisze odpowiednie krople do oczu zawierające antybiotyk lub lek przeciwwirusowy oraz lek przeciwzapalny. 

Zobacz także: 

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy